Jeźdźcy Tusken

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Człowiek Pustyni

Jeźdźcy Tusken (także Ludzie Pustyni, Tuskeni) - humanoidalna rasa z planety Tatooine, zorganizowana w koczownicze plemiona i korzystająca z prymitywnej techniki.

Ludzie Pustyni są bardzo gwałtowni, nienawidzą przedstawicieli wszelkich obcych ras i najczęściej atakują ich przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Historia

Prehistoria

Na wiele tysiącleci przed powstaniem Republiki, przodkowie Tuskenów tworzyli zaawansowaną i rozwiniętą technologicznie cywilizację. W wyniku działalności Rakatan zostali jednak najpierw zniewoleni, a następnie cała ich planeta została spustoszona, a wszelki dorobek cywilizacyjny - utracony. Od tego czasu Ludzie Pustyni żyli jako nomadowie, a większość zaawansowanej techniki była dla nich tabu - wykorzystywali jedynie zrabowane innym mieszkańcom planety uzbrojenie oraz inne podstawowe, niezbędne do egzystowania na pustyni przedmioty, jak na przykład skraplacze wilgoci.

Okres Starej Republiki

W czasach wojny domowej Jedi Revan podróżujący w poszukiwaniu Gwiezdnych Map zmuszony był przeniknąć do wioski jednego z plemion pustynnych, by uzyskać dane pozwalające mu na odnalezienie poszukiwanego legowiska smoka Krayt.

Miasteczko Tuskenów w czasach zimnej wojny.

Stoczył on również podczas tej wyprawy walkę z innym plemieniem Tuskenów. W czasach tych Ludzie Pustyni często napadali na maszyny wiertnicze Korporacji Czerka.

Wioska Tuskenów widziana z góry.

Tuskeni równie często atakowali uczestników wyścigów ścigaczy (np. podczas wyścigu Boonta Eve Classic w Mos Espa w 32 BBY)

Krótko przed wybuchem wojen klonów Ludzie Piasku podczas najazdu na osadę farmerów wilgoci porwali, a następnie torturowali Shmi Skywalker - matkę Jedi Anakina Skywalkera. Anakin wdarł się do ich wioski, nie udało mu się jednak ocalić życia matki. W zemście za to wymordował wszystkich Tuskenów zamieszkujących wioskę, także kobiety i dzieci, co było jednym z jego pierwszych znaczących kroków na drodze ku ciemnej stronie

Kultura i zwyczaje

Tuskeni chodzą w obszernych szatach, z przerażającą maską na twarzy. Szaty przez nich noszone są dla nich ważnym elementem kultury, a ich zdarcie z martwych towarzyszy uważają za czyste świętokradztwo. Natomiast ściągnięcie maski, i pokazywanie ciała było uznawane za wulgarne, a osoba postępująca wbrew przyjętym zwyczajom określana była mianem barbarzyńcy. Podobnym szacunkiem darzą swoje wierzchowce - banthy. Jeździec, który utraci swojego wierzchowca, musi udać się na wygnanie, a w rezultacie - na śmierć. Panowała także zasada "Ktokolwiek ma dwie ręce, może trzymać gaderffii", a wojownik który tracił rękę, popełnia samobójstwo. Jeźdźcy Tusken czasami adoptują przedstawicieli innych ras humanoidalnych, z nadzieją że ich krew będzie zgodną z krwią tuskeńską. Działanie to podyktowane jest wysoką śmiertelnością wśród Tuskenów, i nie wielką liczebnością populacji. Zmarłych członków klanu, chowana na cmentarzu do którego nie dopuszczano obcych. Ciała były bandażowane, i kładzione na ułożonej stercie kamieni.

Źródła

Rodzina Tuskenów.
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!