Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Shmi Skywalker

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Shmiskywalker.jpg
Shmi Skywalker
Data urodzenia 72 BBY
Data śmierci 22 BBY
Miejsce pochodzenia Tatooine
Rasa Człowiek
Wzrost 163 cm
Kolor włosów Brązowe
Kolor oczu Brązowe
Przynależność
Shmi Skywalker była niewolnicą mieszkającą na Tatooine, matką Anakina Skywalkera i zarazem babcią Leii i Luke'a.

Biografia

Szczegóły na temat jej rodziny nie są znane. Jako dziecko została porwana przez piratów i sprzedana jako niewolnik. Służyła wielu właścicielom, między innymi Pi-Lippie, która była dla niej miła i nauczyła ją cennych umiejętności technicznych. Choć obiecała zwrócić jej wolność, Pi-Lippa zmarła, zanim spełniła swoją obietnicę. Shmi stała się własnością jednego z krewnych Pi-Lippy, aż ostatecznie, wraz ze swoim nowo narodzonym synem, trafiła na Tatooine, w ręce Hutta Gardulli. Ta po kilku latach przegrała ją w zakładzie na rzecz Watto. Shmi wraz z synem zamieszkali w dzielnicy niewolników w Mos Espa.

Shmi Skywalker była zdecydowana zapewnić lepszą przyszłość dla swego jedynego syna, niż żywot niewolnika. Wiedziała, że jej syn był szczególny. Pomimo trudnego życia, Anakin był bezinteresowny, miły i utalentowany. Jego narodziny były niezwykłe - nie miał biologicznego ojca. Niektórzy spekulują, że został poczęty z woli Mocy, która stworzyła Anakina w łonie Shmi. Mogłoby to sugerować, że Anakin jest osobą, o której mowa w starożytnych proroctwach Jedi - Wybrańcem, który przyniesie równowagę Mocy.

Shmi żegnająca się z Anakinem.

Gdy wyzwolony w wyniku działań Qui-Gon Jinna, Anakin udał się na Coruscant, aby być przedstawionym Radzie Jedi i podjąć szkolenie na rycerza Jedi, Shmi pozostała na Tatooine. Jej właściciel, Watto, pozbawiony pieniędzy, które przeznaczył na hazard, był zmuszony sprzedać Shmi. Cliegg Lars, rolnik wilgoci z Tatooine, kupił ją a następnie dał jej wolność i wziął z nią ślub. Wiedli spokojny żywot w domostwie Larsów, jako rolnicy wilgoci, tworząc kochającą się rodzinę, razem z synem Cliegga, Owenem. Mimo to, Shmi spoglądając w gwiazdy czuła tęsknotę za synem, który opuścił ją 10 lat temu.

Na miesiąc przed powrotem Anakina na Tatooine, Shmi opuściła bezpieczne schronienie by zebrać grzyby rosnące na skraplaczach. W połowie drogi powrotnej została zaatakowana przez watahę Ludzi Pustyni, którzy ją porwali. Cliegg, razem z grupą rolników, wyruszył na ratunek swojej żonie ale wpadli oni w zasadzkę Tuskenów. Po krwawej walce, tylko czterech z 30 ludzi, powróciło do swych domostw, a Cliegg stracił nogę i był zmuszony do zaprzestania poszukiwań. Po miesiącu Cliegg zaakceptował śmierć Shmi. Anakin, który był nękany koszmarami związanymi z jego matką, trafił do domostwa Larsów. Gdy Cliegg opowiedział mu o wszystkim, Anakin wierzył, że jego matka żyje i postanowił ją odszukać. Młody Jedi, jeszcze przed zmierzchem wyruszył, by odnaleźć kryjówkę Tuskenów i uwolnić matkę.

Shmi była więziona w obozie Tuskenów, pobita i głodna. Jakimś sposobem wiedziała, że Anakin po nią przyjdzie. Zanim zmarła, otworzyła zakrwawione oczy i patrząc na swego syna, powiedziała mu, że go kocha. Wściekły Anakin zaatakował Ludzi Pustyni. W gniewie zabił wszystkich mieszkańców wioski, mężczyzn, kobiety i dzieci. Następnego dnia wrócił do rodziny Larsów z ciałem matki. Shmi miała cichy pogrzeb przy domostwie Larsów. Cliegg mówił o swojej miłości do żony a Anakin obwiniał się, że nie zdołał jej ochronić.

Ciekawostki

  • Postać tą odgrywała w Mrocznym widmie i Ataku klonów Pernilla August.
  • W początkowym projekcie, matka Anakina nazywała się "Shmi Warka" i opisywana była jako "ciepła, przyjazna kobieta około pięćdziesiątki".

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Shmi Skywalker.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!