Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bes'uliik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bes'uliik
Podstawowe dane
Producent: MandalMotors
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 15 metrów
Szerokość: 8 metrów
Hipernapęd: Klasy 0.4
Kadłub: Wykonany z Beskaru
Różne
Załoga: 1 Pilot
Pasażerowie: Do 2, w zależności od konfiguracji
Przynależność: MandalorianieBes'uliik był wielozadaniowym myśliwcem produkowanym od 40 ABY przez MandalMotors.

Opis

Początkowa nazwa myśliwca brzmiała Kyr'galaar, ale szef MandalMotors, Jir Yomaget postanowił ją zmienić, z powodu swej słabości do Bazyliszków, na Bes'uliika.

Myśliwiec ten mógł zabierać 3 osoby, lub dwie osoby i dodatkowe wyposażenie. Możliwe było skonfigurowanie go do rozmaitych zadań, od bombardowań po przechwytywanie myśliwców wroga, co czyniło z niego maszynę dość uniwersalną. Był także szybki, dzięki napędowi wyciągającemu 0.4 powyżej nadświetlnej.

Myśliwiec miał kadłub pokryty powłoką mającą uniemożliwić wykrycie a także chłodzone wyloty i warstwę pochłaniającą promienie skanerów, wszystko by zapewnić mu jak najlepsze możliwości pozostania niewykrytym. Dodatkowo posiadał mikronizowaną powłokę z Beskaru czyniącą go bardzo wytrzymałą maszyną. Jego transpastalowa owiewka kabiny płynnie przechodziła w nadbudówkę, sam kokpit wyposażony zaś był w zaawansowane systemy, podobnie jak w przypadku mandaloriańskiego hełmu, możliwe do przełączania dzięki samym ruchom gałek ocznych. Mająca 15 metrów długości i 8 szerokości maszyna była także w stanie dzięki odpowiednim mechanizmom podnieść dziób tak, ze możliwe było wylądowanie nim na obszarze mającym około 32 metrów kwadratowych.

W wyniku współpracy w ramach paktu między Mandalorianami a Verpinami powstała jeszcze wytrzymalsza wersja Bes'uliika, znana jako Mandaloriańsko-Verpiński myśliwiec szturmowy.

Historia

Pierwsze prototypy maszyny szef MandalMotors, Jir Yomaget pokazał Bobie Fettowi zaraz po odkryciu nowej żyły beskaru, sugerując, że skoro Boba przybył do niego aby spytać jak MandalMotors może wykorzystać mandaloriańskie żelazo, to użyją go do wykonania kadłuba. W rozmowie Jir i Boba ustalili, że 50% produkcji będzie przeznaczone na potrzeby Mandalorian, natomiast pozostałe 50%, w wersji uboższej, ale wciąż sporo lepszej od X-Winga, dla wszystkich chętnych w galaktyce - oczywiście pod warunkiem że mają odpowiednie fundusze.

Jakiś czas później, gdy Fett przyjmował na farmie Beviina-Vasura lekarstwo na swą chorobę, Jir oblatywał egzemplarz z pancerzem wykonanym z beskaru. Po zabiegu Fett zobaczył maszynę którą Yomaget wylądował na farmie, natomiast jej dalszym oblatywaniem zajął się Medrit Vasur - Jir zaś nagrywał przy użyciu holokamery latającą maszynę.

Po raz pierwszy w boju myśliwce użyte zostały podczas wyprawy mającej na celu zbombardowanie fabryk na Murkhanie, choć nie wiadomo jak się ona zakończyła, czy fabryki zostały zniszczone, oraz czy Mandalorianie wdali się w walkę z pilnującą planety ósemką X-Wingow Sojuszu Galaktycznego.

Bes'uliiki były także używane przez kontrolę ruchu powietrznego na Mandalorze, jeden z nich eskortował przybyłą na planetę Jainę Solo na lądowisko. Walczyły one także w pierwszej i drugiej bitwie o Roche, a zapewne i w mającej miejsce niedługo później bitwie o Mandalorę.

Natomiast w bitwie o Shedu Maad bes'uliika pilotował Luke Skywalker.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!