Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Dxun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bitwa o Dxun była jedną z bitew wojen mandaloriańskich. Miała miejsce w końcowym ich etapie, około 3961 BBY.

Wpierw drogę żołnierzom Republiki miały zabezpieczyć wysyłane na pokładach wojskowych nosicieli KT-400 droidy. Miały one między innymi zająć się eliminacją dział ziemia-powietrze, broniących obozów Mandalorian. Revan poświęcił w tej bitwie tysiące żołnierzy, aby pokonać Mandalorian. Jedną z dowodzących w bitwie była Meetra Surik, pomimo strat, siłom Republiki udało się w końcu wygrać bitwę.

Przeczuwając, że Republika pod przywództwem Revana zdobywa przewagę i zdecydują się oni w końcu zaatakować Dxun i dzięki temu zapewne wygrają, Mandalor kilka miesięcy wcześniej kazał mandaloriańskim inżynierom przygotować sekretne schowki na księżycu, gdzie zabezpieczyli oni rozmaitą broń i amunicję, z dala od rąk wroga. Siły Republiki zgodnie z zamysłem Mandalora nie odnalazły tych schowków, które przysłużyły się później Canderousowi Ordo.

O wydarzeniu tym wspomina podczas swego wykładu Pracowitość, honor, brutalność: Kształtowanie mandaloriańskiej duszy, żyjący niemal cztery tysiące lat później Vilnau Teupt.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!