Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Sundari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TCW5x16.jpg
Bitwa o Sundari
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Sundari
Wynik nienany
Strony
Mandaloriańscy super komandosi Nocne Sowy
Dowódcy
Darth Maul Bo-Katan Kryze
Siły
nieznane Transportowce bojowe typu Kom'rk‎
Straty
Część Mandalorian Część Mandalorian, co najmniej jeden transportowiec bojowy typu Kom'rk‎Bitwa o Sundari to mająca miejsce w nieokreślonym momencie wojen klonów bitwa toczona między siłami wiernymi Darthowi Maulowi, a siłami wiernymi Bo-Katan Kryze.

Przyczyny

Połączone siły Straży Śmierci i Dartha Maula przejęły Sundari od frakcji Nowych Mandalorian. Jednak postępujący rozdźwięk między celami jakie stawiali przed sobą Pre Vizsla i Darth Maul doprowadził w końcu do rozłamu, i Vizsla rozkazał aresztować Sitha. Ten jednak niedługo później wydostał się z więzienia i rzucił Mandalorianinowi wyzwanie na pojedynek. Ten nie mając wyboru musiał podjąć walkę, którą jednak przegrał i stracił życie. Część sił Mandalorian stała się wierna Maulowi, jako że ten pokonał ich lidera, jednak Bo-Katan Kryze odmówiła respektowania dowództwa kogoś niebędącego Mandalorianinem. Z tego powodu obie siły starły się w komnacie tronowej pałacu królewskiego, zaś po paru tygodniach nastąpiła bardziej otwarta bitwa o miasto.

Przebieg

Uwolnienie Satine i wezwanie pomocy

Kilka tygodni po tym jak Pre zginął, Bo-Katan wraz z wiernymi jej wojownikami oraz siostrzeńcem, Korkiem Kryze i jego przyjaciółmi przeprowadziła akcję uwolnienia Satine z więzienia. Następnie cała grupa starała się wydostać poza zasięg obejmującego miasto zagłuszania, aby Satine mogła skontaktować się z Republiką i wezwać pomoc. Udało im się to i Satine nawiązała kontakt, zaraz jednak została ponownie pojmana. Sama ucieczka i wezwanie Kenobiego stanowiły część planu Maula, który chciał sprowadzić na planetę Obi-Wana Kenobiego, aby się na nim zemścić.

Przybycie Kenobiego na planetę

Z racji neutralności Mandalory Republika nie mogła zaangażować się w pomoc planecie, Kenobi na własną rękę musiał zająć się pomocą Satine. Przybył on na planetę przebrany za Rako Hardeena, na pokładzie Twilighta. Zaraz po lądowaniu przebrał się w zdobytą od jednego ze strażników zbroje Mandaloriańską i w tejże przemierzał miasto, dostając się do więzienia, w którym znajdowała się Satine. Uwolnił ją i razem dotarli na lądowisko. Nie udało im się jednak odlecieć bowiem wznoszący się Twilight został zniszczony przez rakiety Mandalorian. Sam Obi-wan dopiero wtedy dowiedział się kto stoi za wydarzeniami na Mandalorze czyli jego nemezis, Darth Maul.

Uwolnienie Kenobiego i bitwa na całym mieście

Uwolnienie Obi-Wana.

Po tym jak Darth Maul na oczach Kenobiego specjalnie zabił Satine, odesłał on cierpiącego Jedi do więzienia, by tam mógł cierpieć z powodu straty. Nie dotarł on jednak do swej celi, bowiem na lądowisku, przed wejściem do więzienia eskortujący go super komandosi zostali zaatakowani przez siły Mandalorian wierne Bo-Katan.

Walki opanowały wiele miejsc w mieście, w tym lądowisko. Wojownicy obu stron walczyli czym się dało, nie szczędząc środków by pokonać przeciwników. Bo-Katan skupiała się jednak na dostarczeniu Kenobiego do czekającej maszyny typu Kom'rk, aby mógł opuścić planetę. Wiedziała, że poinformowana przez niego Republika prawdopodobnie zainterweniuje na planecie. Uważała to za lepsze wyjście niż dalsze rządy Maula.

Sam Darth Maul nie miał już jednak sprawiać dłużej problemów Mandalorianom, bowiem na planety przybył niezadowolony z jego postępków Darth Sidious. W walce zabił on Savage'a Opressa i pojmał Maula, pozostawiając tym samym miasto we władzy pozostającego premierem Almeca.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!