Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bob Anderson

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bob Anderson.jpg
Bob Anderson
Data urodzenia: 15 września 1922
Miejsce urodzenia: Gosport
Data śmierci: 1 stycznia 2012
Narodowość: Brytyjczyk
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 185 cm
Wkład w uniwersum
Role:Bob Anderson, właśc. Robert Anderson (ur. 15 września 1922, zm. 1 stycznia 2012) był brytyjskim szermierzem i kaskaderem. Zajmował się przede wszystkim przygotowaniem choreografii walk na różne miecze lub szpady.

Biografia

Bob Anderson zawodowo zajmował się szermierką. W 1952 roku reprezentował Wielką Brytanię podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Niedługo później zrezygnował z uprawiania tej dyscypliny sportu.

W Imperium kontratakuje i Powrocie Jedi założył zbroję Dartha Vadera i zastąpił Davida Prowse'a w scenach walki na miecze świetlne, bo Prowse miał tendencję do łamania "mieczy". Bob Anderson był niższy od Davida, więc w scenach, kiedy to on wcielał się w Lorda Sithów filmowano go bardziej od dołu, lub ustawiano na niewielkiej skrzynce.

Poza tą rolą, Bob był znanym koordynatorem walk na miecze. Brał udział m. in. przy produkcji trylogii Władca Pierścieni Petera Jacksona, Piratach z Karaibów, Masce Zorro czy przy Rycerzu króla Artura i wielu innych.

Ciekawostki

Bob Anderson brał udział w produkcji wszystkich filmów Oryginalnej trylogii, ale w żadnym z nich nie został wymieniony w napisach końcowych.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!