Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bob Anderson

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bob Anderson.jpg
Bob Anderson
Data urodzenia: 15 września 1922
Miejsce urodzenia: Gosport, Wielka Brytania
Data śmierci: 1 stycznia 2012, Sussex, Wielka Brytania
Narodowość: Brytyjczyk
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 185 cm
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Siwe
Wkład w uniwersum
Role:Bob Anderson, właśc. Robert Anderson (ur. 15 września 1922 w Gosporcie w Wielkiej Brytanii, zm. 1 stycznia 2012 w Sussex w Wielkiej Brytanii) był brytyjskim szermierzem i kaskaderem. Zajmował się przede wszystkim przygotowaniem choreografii walk na różne miecze lub szpady.

Biografia

Bob Anderson zawodowo zajmował się szermierką. W 1952 roku reprezentował Wielką Brytanię podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Niedługo później zrezygnował z uprawiania tej dyscypliny sportu.

W Imperium kontratakuje i Powrocie Jedi założył zbroję Dartha Vadera i zastąpił Davida Prowse'a w scenach walki na miecze świetlne, bo Prowse miał tendencję do łamania "mieczy". Bob Anderson był niższy od Davida, więc w scenach, kiedy to on wcielał się w Lorda Sithów filmowano go bardziej od dołu, lub ustawiano na niewielkiej skrzynce. Pracował także na planie Nowej nadziei. Zagrał również drugoplanową rolę jako oficer Trey Callum w Imperium kontratakuje.

Poza tą rolą Bob był znanym koordynatorem walk na miecze. Brał udział m. in. przy produkcji trylogii Władca Pierścieni Petera Jacksona, Piratach z Karaibów, Masce Zorro czy przy Rycerzu króla Artura i wielu innych.

Ciekawostki

Bob Anderson brał udział w produkcji wszystkich filmów Oryginalnej trylogii, ale w żadnym z nich nie został wymieniony w napisach końcowych.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!