Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cho'na Bene

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chona Bene.jpg
Cho'na Bene
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Vaklin
Rasa: Mynerysh
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Białe
Przynależność:
Cho'na Bene był rycerzem Jedi żyjącym w czasach upadku Republiki i początku panowania Imperium. Przetrwał Rozkaz 66 i został przywódcą powstania na Vaklinie.

Biografia

Wielka Czystka Jedi

Nie wiadomo czy Bene brał czynny udział w wojnach klonów. W 19 BBY udało mu się uniknąć skutków wydanego przez Imperatora Palpatine'a Rozkazu 66, nakazującego eksterminację wszystkich Jedi.
Cho'na po skończonej bitwie.
Wraz z kilkoma innymi towarzyszami udało mu się zbiec na dwunastoskrzydłego satelitę Shrokaana. Tam dopadł ich Darth Vader polujący na ocalałych strażników pokoju. Bene i dwóm jego kompanom udało się uciec, lecz jeden mistrz Jedi zginął wystawiony na próżnię kosmiczną. Po wymknięciu się z sideł Vadera Cho'na wraz z towarzyszami udał się na Vaklin, znany z uwielbienia do rycerzy Jedi.

Powstanie na Vaklinie

Po przybyciu na planetę Bene zmobilizował społeczeństwo Vaklina do wszczęcia powstania przeciwko Imperium. Jedi wraz z rebeliantami założyli swoje kryjówki w Wyjących Ruinach, gdzie skutecznie odpierali ataki wroga. Poważnym ciosem dla powstania było, jak określono w imperialnym raporcie, zneutralizowanie dwóch towarzyszy Bene w ciągu czterech dni. Wiadomo jednak, że co najmniej jeden z nich przeżył. Dwanaście dni po tym jak Cho'na został ostatnim Jedi na wolności oddział szturmowców z Darthem Vaderem ruszył do Wyjących Ruin, by rozprawić się z Bene. Imperialni wpadli w zasadzkę zastawioną przez powstańców. Podczas gdy byli oni w krzyżowym ogniu blasterów Cho'na uderzył z zaskoczenia i zabił kilku szturmowców oraz pozbawił ich wsparcia maszyn. Gdy walka ustała Bene złożył z szacunkiem gratulacje Vaderowi za waleczność. Następnie udał się w głąb jaskiń, które tworzyły pod ziemią ogromny labirynt, lecz Sith za nim nie podążył.

Bene prosi Djona o pomoc.

Przez następne kilka dni Jedi ukrywał się przed Imperium w jaskiniach pod Świątynią Niepełnego Tchnienia. Vaderowi wyjawił to po torturach schwytany Jedi. Podczas przesłuchania doszło do ataku rebeliantów na centrum dowodzenia, lecz nie udało im się uwolnić więzionego towarzysza. Akcja ta jednak skłoniła Sitha do zdecydowanych działań przeciwko powstańcom.

Podczas gdy major Namada pozbywała się wszelkich miejsc i obiektów związanych z kultem Jedi, Vader udał się do Świątyni Niepełnego Tchnienia. Nie znalazł tam Bene, lecz po walce z parą Tuk'ata Nobilis i rozmowie ze strażnikiem świątyni zarządził bombardowanie orbitalne, które doszczętnie zniszczyło budowlę. Następnego dnia do ruin świątyni przybył Cho'na. Jedi spotkał tam czekającego na niego Vadera. Między oboma wojownikami wywiązała się walka. Z czasem przeniosła się ona do jaskiń pod świątynią, które były wypełnione łatwopalnym i trującym azetalem. Zmusiło to walczących do zrezygnowania z mieczy świetlnych i walki wręcz. Ostatecznie przewagę zyskał Vader, który przygwoździł Bene do ziemi i przyłożył do twarzy swoją broń, lecz nie zabił Jedi i opuścił niebezpieczne jaskinie. Podtruty azetalem Jedi opuścił podziemia i wyszedł do Vaklin Zenith.
Cho'na używa trzech mieczy świetlnych do zniszczenia czołgu.
W mieście napotkał Djona, który wspierał rebelię. Poprosił go o pomoc w znalezieniu kryjówki. Zanim handlarz udzielił odpowiedzi Bene został zastrzelony przez major Namadę przebraną w strój szturmowca. Kobieta następnie podbiegła do Djona i poprosiła go o zidentyfikowanie zabitego. Mężczyzna wyparł się jednak znajomości z Jedi i stwierdził, że musiał to być zwykły pijak lub złodziejaszek.

Po śmierci Bene powstańcy stracili lidera i ducha, przez co powstanie upadło, zaś kult Jedi dzięki brutalnej kampanii Imperium kompletnie zanikł na Vaklinie.

Osobowość i umiejętności

Cho'na był rycerzem osobą wrażliwą miłującą zarówno przedstawicieli różnych ras, jak i zwierzęta, co widać po jego reakcji na śmierć pary tuk'ata i strażnika świątyni. Bene był również sprawnym dowódcą i wojownikiem. W walce wykorzystywał trzy miecze świetlne o niebieskich klingach.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Cho'ny Bene.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!