Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cmentarzysko olbrzymów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Cmentarzysko olbrzymów na planecie Jakku, zwane też Cmentarzyskiem statków, to miejsce ze znaczną ilością wraków dużych okrętów Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego powstałym po wielkiej bitwie lądowej, atmosferycznej i kosmicznej która miała miejsce rok po bitwie o Endor. Jednym z charakterystycznych punktów tego obszaru była Iglica oraz otaczające ją Trzeszczące Pola.

Historia

W roku 5 ABY, osłabione klęską nad Endorem i zniszczeniem Drugiej Gwiazdy Śmierci, Imperium Galaktyczne nadal było silne. Na orbicie i na powierzchni planety doszło do wielkiej bitwy wojsk Republiki i Imperium. Na powierzchnię planety spadło wiele wraków myśliwców, transportowców i gwiezdnych krążowników. Na Cmentarzysku olbrzymów leżał między innymi wrak superniszczyciela Ravagera oraz gwiezdnego niszczyciela typu Imperial Inflictora.

Ilość rozbitych okrętów była na tyle duża, iż niemal trzydzieści lat później Cmentarzysko olbrzymów wciąż było miejscem pracy zbieraczy złomu. Znalezione części skupował między innymi Unkar Plutt w placówce Niima, a jedną z poszukiwaczek złomu była Rey.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Sama bitwa o Jakku nie pojawia się w żadnym z filmów serii Gwiezdne wojny. Jest ona natomiast przedstawiona w mającym premierę 8 grudnia 2015 roku dodatku DLC do gry Battlefront. Zaprezentowana jest tam zarówno bitwa myśliwców w atmosferze Jakku jak i bitwa na powierzchni planety.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!