Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Cylinder funkcyjny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Moff Tiaan Jerjerrod noszący cylinder funkcyjny.

Cylinder funkcyjny to jedno z podstawowych urządzeń zabezpieczających używanych między innymi przez Imperium Galaktyczne, Republikę Galaktyczną i Nową Republikę, a także wiele innych frakcji w całej galaktyce.

Charakterystyka

Cylindry funkcyjne były niewielkimi urządzeniami długości do kilkunastu centymetrów. Zawierały one dane użytkownika i pełniły funkcję "kluczy" zezwalających na dostęp do zamkniętych obszarów i do danych w komputerach. Cylindry funkcyjne były noszone w specjalnych kieszonkach w mundurze, lub przy pasie i pasowały do standardowych portów w komputerach, które używane były też jako interface do połączeń z droidami.

Ciekawostki

  • W imperialnej armii niektórzy oficerowie posiadali więcej niż jeden cylinder, a był to jeden z symboli ich rangi. Moff Tarkin posiadał np. aż cztery cylindry, co umożliwiało mu wstęp do wszystkich pomieszczeń i dostęp do wszystkich zabezpieczeń na Gwieździe Śmierci. Był jednocześnie dzięki temu jednym z niewielu (jeżeli nie jedynym) oficerem posiadającym aż takie uprawnienia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!