Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Vectivus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Darthvec.jpg
Darth Vectivus
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Ciemne
Przynależność: Sithowie
Darth Vectivus był Lordem Sithów żyjącym w erze świetności Starej Republiki, stulecia przed Darthem Sidiousem. Dobrze zbudowany i muskularny; nie wiadomo tak naprawdę nic o jego charakterze i cechach osobowości, chociaż według opowieści Lumiyi, były one wyjątkowo niezwykłe jak na Sitha. Rzekomo do końca życia pozostawał pokorny i uczciwy, nie poddając się pragnieniu władzy i innym związanym z ciemną stroną pokusom.

Młode lata Vectivusa, jak i kulisy jego rekrutacji do zakonu Sithów pozostają tajemnicą. Pierwszą aktywność przejawił, gdy wykupił kopalnię na asteroidzie niedaleko Bimmiel, mianując się jej administratorem. Do owego zakupu zachęcił go fakt specyficznej potęgi ciemnej strony na asteroidzie, mając nadzieję, że będzie mógł dzięki temu posiąść lepsze rozumienie Mocy. Z początku rzeczywiście tak było, chociaż z czasem załoga jego kopalni zaczęła dostawać się pod wpływ ciemnych mocy i tracić równowagę psychiczną. Zrezygnowany, Vectivus zamknął cały kompleks i upewnił się, że wszyscy zostawią go w spokoju i o nim zapomną. Następnie wyruszył na poszukiwania wiedzy, jak i swojego następcy, a gdy ich znalazł - powrócił na asteroidę i wybudował ogromną twierdzę w samym centrum potęgi ciemnej strony. Tam dokonał swego żywota, otoczony według opowieści Lumiyi przyjaciółmi i rodziną.

Twierdza Vectivusa pozostała nietknięta aż do czasów post-imperialnych, gdy natknęła się na nią Mroczna Lady Sithów Lumiya. Tym razem to ona wykorzystała ją do lepszego poznania Mocy i poprawienia niedociągnięć w swoim treningu. W 40 ABY skusiła do jej odwiedzenia Jacena Solo i Nelani Dinn; zresztą tej drugiej objawił się duch samego Vectivusa, który oświadczył jej, że każda śmierć pociąga za sobą konsekwencje i że jest połączony duchowo z pewną niewinną ofiarą, która zginie, jeśli Nelani go zniszczy. W rezultacie, podczas pobytu w twierdzy starożytnego Lorda, Jacen Solo zdecydował się przystąpić do zakonu Sithów i zamordować Nelani.

Ciekawostki

  • Cała wiedza o Vectivusie, pomijając jego ukazanie się w postaci ducha Nelani, pochodzi z opowieści Mrocznej Lady Lumiyi; należy więc wziąć pod uwagę, że mogą się w niej znaleźć przekolorowania i nieprawdy.
  • Vectivus został umieszczony w sondzie, pojawiającej się w październiku 2006 roku na stronie oficjalnej, mającej określić, którego Sitha internauci chcieliby lepiej opisanego. Sonda zawierała również Dartha Siona, Nihilusa, Andeddu (zwycięzca) i Freedona Nadda.
  • W nieznanym okresie życia Darth Vectivus stworzył swój holokron.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!