Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Galaktyczna wojna domowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lista poległych

Moim zdaniem lista poległych w przypadku tak dużego konfliktu mija się z celem. Tego typu informacje można dodawać ewentualnie do poszczególnych bitew.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:55, 15 kwi 2016 (CEST)

Zgadzam się - ta lista jest niepotrzebna i będzie ciągle się dłużyć, dłużyć i dłużyć. Lord Kenobi 19:43, 15 kwi 2016 (CEST)

Znani uczestnicy

To samo co z poległymi: albo trzeba to ograniczyć do faktycznie najbardziej znanych uczestników (choć to dosyć mało obiektywne kryterium), albo usunąć tę listę, bo widzę, że pojawiają się tam wszyscy jak leci. Nie bardzo wiem jak np. za najbardziej znanych uczestników można uznać postacie z Łotra Jeden, skoro nawet nie wiemy jaka w praktyce będzie ich rola. Poza tym piszemy z perspektywy uniwersum, więc najbardziej znane z perspektywy świata=/=najbardziej znane z perspektywy widzów.--signstraznik.png Mario Dyskusja  15:42, 26 maj 2016 (CEST)

"Wojna edycyjna"

Nie będę narazie edytował, bo zaczyna się mini wojna z Powerem. Mam tu kilka spraw do omówienia:

  1. Power usunął ze wstępniaka przypisy odnośnie dat. IMO powinny zostać przywrócone, ponieważ te daty nie są oczywiste i trzeba trochę wydedukować skąd się wzieły.
  2. Power zmienił w infoboxie link z Kanclerza Sojuszu na Kanclerze Nowej Republiki, moim zdaniem powinien zostać ten pierwszy, ponieważ konflikt trwał 5 lat, a Monthma była Kanclerzem Rebelii przez prawdopodobnie 4 lata, a Nowej Republiki przez rok konfliktu. Więc była dłużej Kanclerzem Rebelii, no chyba, że "awansowała" na wyższą rangę w postaci Kanclerza Nowej Republiki.
  3. Co do scroll boxu, te bitwy zajmują trochę miejsca i jakby dać ten scroll box to łatwiej je się by przeglądało.
  4. I chyba ostatnia sprawa: Rebelianci. Moim zdaniem ten serial nie dotyczy wojny domowej i powinien zostać tylko i wyłącznie w postaci przypisów. Zastanowiłbym się tutaj czy jest sens dodawania wydarzeń z Rebeliantów, bo równie dobrze można by dodać te z Lordów Sithów czy Tarkina. Moglibyśmy zamienić sekcję Początki oporu ---> Przyczyny.

To chyba wszystko. ;) Lord Kenobi 15:42, 7 cze 2016 (CEST)

Tak więc. Sprawa kanclerza. Moim zdaniem powinien w infoboksie zostać kanclerz NR, bo to ostatni tytuł jakim się Mon posługiwała w czasie GWD. Dalej, scrollbox to bitew dla mnie jest spoko. Co do ostatniego. Stosujemy u nas sekcję źródła, nie pojawienia jak na wookiee. Więc skoro kilka akapitów jest opartych na rebelsach, to powinni oni zostać w źródłach. Do przypisów by trafili jakby to były pojedyncze wstawki. Z tego co gdzieś czytałem, w kolejnym sezonie rebelianci mają chyba coraz bardziej zbliżać się do sojuszu rebeliantów i wojny jako takiej, więc wtedy co ważniejsze wydarzenia i informacje z dwóch pierwszych sezonów powinny jak najbardziej zostać jako preludium do wojny. Mimo wszystko to w serialu dochodzi do zaognienia się konfliktu i konsolidacji pojedynczych grupek rebelii. Nie jest to gWD jako taka, lecz wyraźnie do niej prowadzi. Bardziej trzeba to przejrzeć pod względem, czy dana akurat informacja ma jakikolwiek wpływ na wojnę. Pojedyncze starcia z imperium średnio, ale ratowania jarrusa, które doprowadziło do zmiany podejścia przywódców rebeliantów już pasują tutaj. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:54, 7 cze 2016 (CEST)
Prosiłeś o wypowiedź kilku Strażników, więc piszę, choć to nie jest mój mocny temat, bo całość wojny po prostu mnie nie ciekawi. O Kanclerzu uważam, że można zrobić coś w rodzaju podlinkowania najpierw do Sojuszu, a potem do Nowej Republiki. SB jak najbardziej na tak przy wszystkich długich treściach typu listy (nie tak jak napisał w opisie edycji Power, że tylko do źródeł i przypisów). O źródłach to z kolei się z Totusem nie zgadzam. Mimo, że nie używamy nazwy pojawienia to taką mamy strategię, że w liście źródeł jest tylko to gdzie dany temat wystąpił. W związku z tym, jeśli GWD nie była w Rebeliantach to powinni oni zostać w przypisach. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:57, 8 cze 2016 (CEST)

Gry

Zastanawia mnie czy artykuł powinien być poszerzony o gry Commander i Uprising? Wiem, że nie ma potrzeby dodawania opisów z Battlefronta, ale nie wiem jak ma się sprawa z tymi dwoma grami. Power of the Light Side (dyskusja) 12:59, 5 wrz 2016 (CEST)

Moim zdaniem tak. Oczywiście z głową (zagrałem w commandera przez 30 minut i opisywanie walki ze szczurami raczej mija się z celem).--signstraznik.png Totus Dyskusja  13:55, 5 wrz 2016 (CEST)
Battlefront w sumie też powinien się tutaj pojawić, ale w jakiejś specjalnej sekcji na dole bo do ciągłej historii to raczej się nie nadaje... --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:14, 5 wrz 2016 (CEST)
Pytałem, bo po prostu nie wiem czy te gry mają ciągłą linię fabularną, dzięki której będzie można napisać zwięzły opis czy po prostu są jak Battlefront. Ale jeżeli nadają się do ciągłej historii to jednak bedzie musiał to ktoś inny napisać (jeżeli bedzie chciał), bo ja nie mam tych gier. Power of the Light Side (dyskusja) 16:29, 20 paź 2016 (CEST)

Działania Rebelii i wczesnego Sojuszu

IMHO, aktualnie hasło zbyt skupia się na Rebeliantach i wydarzeniach sprzed bitwy o Scarif, czyli de facto, sprzed samej wojny. Trochę coś tu nie pasuje, jeśli o bitwie o Atollon, która bitwą galaktycznej wojny domowej nie była, jest więcej niż o bitwie o Yavin. Cały akapit "Początki oporu" miał na celu jedynie wskazanie, że jeszcze przed wojną działa rebelia, a potem sojusz. I tyle. Bez szczegółów, a już tym bardziej opisów całych bitew. Inna kwestia, to samo opisywanie dokładnie bitew, które moim zdaniem mija się z celem. Powinno być to na zasadzie: nagłówek Bitwa o Cośtam, SeeMain odpowiedni artykuł, a w tym haśle tylko kilku zdaniowa informacja. Co, gdzie kiedy, jaki wynik/skutki. Bez przebiegu. Po takim odchudzeniu, hasło tylko zyska na przejrzystości, nie tracąc jednocześnie na jakości i pełności, bo pełne informacje znajdować się będą w odpowiednik hasłach linkowanych wyraźnie szablonem SeeMain. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:53, 4 cze 2017 (CEST)

Faktycznie, opisy bitew trzeba trochę zmniejszyć, jak na moje oko do co najmniej 2000 znaków, chociaż po 1500 też by było optymalnie. Są one za bardzo szczegółowe i powielają fragmenty z artykułów o poszczególnych bitwach, a tym bardziej nie rozumiem fenomenu pisania o bitwie o Atollon. Nie miała ona praktycznie żadnego powiązania z gwd, poza tym, że walczyły ze sobą te same strony. Jest to wprowadzenie do większego konfliktu, ale nie wystarczająco znaczące aby opisywać je tak szczegółowo.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  22:41, 4 cze 2017 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!