Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Archiwista:Power of the Light Side

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Power of the Light Side - jestem aktywnym archiwistą od listopada 2015, choć na Ossusa zaglądałem już kilka lat wcześniej. Przez pewnien czas moje zainteresowanie Gwiezdnymi Wojnami zmalało, gdyż brakowało jakichkolwiek nowości, jednak odżyło dzięki Przebudzeniu Mocy. Po ponownym zajrzeniu na Ossusa zauważyłem, iż z informacjami z nowego kanonu jest krucho. Brakowało zwłaszcza mnóstwa podziałów. W związku z tym stałem się archiwistą, by pchnąć Ossusa do przodu. Początki były trudne, gdyż przesadzałem z podziałami. Zarobiłem nawet bana od DantE i byłem blisko drugiego, ale w końcu załapałem rozsądek. Moim celem jest rozwijanie kanonicznych artykułów, zwłaszcza o wielkiej trójce z oryginalnej trylogii i wszystkich dotyczących galaktycznej wojny domowej. W legendarnych dodaję jedynie zakładkę {{Era|legends}} i zmieniam linki na {{L|}}.

Moje artykuły

Od stania się archiwistą natworzyłem mnóstwo artykułów. Nigdy nie liczyłem, więc nie wiem jak sytuacja ma się w chwili obecnej. Jednak pod swoją "opiekę" wziąłem kilka artykułów. Oto one:

  1. Luke Skywalker
  2. Galaktyczna wojna domowa
  3. Leia Organa
  4. Han Solo
  5. Ezra Bridger
  6. Chewbacca
  7. Nowa Republika

Brudnopis

Bitwa o Jakku

Poszukiwania Raxa

Gallius Rax zawarł z posiadającą wielkie wpływy na Jakku Huttyjką Niimą umowę o dostarczanie mu dzieci z sierocińców na planecie. Przywództwo Raxa zdemobilizowało imperialnych wojskowych, którzy wykazując objawy paranoi stali brutalni i agresywni względem cywilnych mieszkańców, a sam kanclerz Imperium uczynił swoich podwładnych mocno mu oddanymi fanatykami, którym wmówił im, że na Jakku zostaną poddani próbom i szkoleniu, które zahartują ich na niezwyciężoną armię, która pokona Nową Republikę. Rae Sloane i Brentin Wexley poznali te fakty jak również przeszłość Galliusa do czasu aż został zabrany z Jakku przez Palpatine'a. Dzięki smykałce do techniki Brentina zdołali oni zlokalizować pewnego szturmowca, który miał wątpliwości co do działań Raxa. Nosił on numer RK-242. Wyjawił Sloane, że za terenami Goazon i Zapadliskami została założona baza imperialna, którą Gallius traktował jak fortecę. Codziennie napływały tam nowego dostawy TIE-ów, maszyn kroczących, żołnierzy i transportowców. Zdradził również, że w Żebrzącej Dłoni mogą się znajdować jakieś stare systemy uzbrojenia mogące pochodzić jeszcze sprzed nastania Imperium. Rae i Brentin bezzwłocznie udali się na skraj Doliny Eremity, gdzie znajdowała się rzeczona forteca Galliusa, a tym terenem władała Niima. Sloane i Wexley zostali tam schwytani przez jej fanatycznych sługusów i zaprowadzeni przed oblicze Huttyjki. Tam wielka admirał próbowała wynegocjować od Niimy zgodę na przebycie jej terytorium do Żebrzącej Dłoni. Ta odmówiła i wyjawiła, iż zawarła z Raxem umowę na mocy której wykonywała dla kanclerza pewne zadanie, a on w zamian dostarczał Niimie broń, sprzęt i surowce. Sloane skojarzyła te fakty z informacją poznaną wcześniej od Koloba o wykradaniu dzieci. Domyśliła się, że to ludzie Huttyjki za tym stoją. Niima nie wiedziała co dokładnie Gallius buduje w swojej fortecy i Rae próbowała ją skusić możliwością poznania tego sekretu. Gdy ta próba spełzła na niczym, wielka admirał wyjawiła Huttyjce informację o tajemniczej starej broni w Żebrzącej Dłoni. Przekonała Niimę do zawarcia umowy obietnicą, iż dostanie tę broń jeśli pomoże jej dostać się do Raxa.[1]

Perypetie Norry Wexley

Po wylądowaniu na Jakku Norra i Jas przemierzali cały dzień planetę w poszukiwaniu Rae Sloane. Gdy nastała noc, kobiety zostały zaatakowane przez dwóch zbirów z pustynnego świata, z którymi nie mogły sobie poradzić. Walkę zakończyli dopiero szturmowcy, którzy rozprawili się z opryszkami, a następnie wzięli republikanki do niewoli. Skan twarzy wykazał, że za Emari wyznaczono nagrodę, więc Zabraczka została wydana, natomiast Wexley zapędzono do niewolniczej pracy przy rurociągu systemu pozyskiwania kesium. Choć jej życie w niewoli miało beznadziejne warunki, ta utrzymywała motywację do dalszych działań dzięki pragnięciu znalezienia Sloane i dokonania na niej zemsty. Niedługo później imperialni schwytali również Pana Bonesa i założywszy mu ogranicznik zaprowadzili B1 do obozu, gdzie pracowała Norra. Dowodzący placówką oficer Effney chciał oddać droida do generała Borruma, lecz Wexley powiedziała, iż to jej droid i zażądała oddania jej Bonesa grożąc imperialnym poważnymi konsekwencjami. Jednak Effney śmiejąc się jej pogardliwie w twarz zniszczył B1 na oczach Norry.

Bo-Katan Kryze

Czasy Imperium

Po nastaniu rządów Imperium, Bo-Katan odmówiła posłuszeństwa wobec nowo powołanej monarchii i przyłączenia się do imperialnych super komandosów. Z tego powodu została zdradzona przez w pełni lojalny imperatorowi klan Saxon spośród którego imperialni wybrali gubernatora Mandalory. Przez wszystkie te lata Bo-Katan próbowała opierać się okupantowi, a jako siostra Satine była postrzegana jako prawowity następca tronu wśród Mandalorian nie godzących się na rządy Imperium. Ona sama jednak nie widziała siebie w tej roli uważając, że zawiodła gdy miała okazję. W 2 BBY wśród Mandalorian wybuchła wojna domowa między zwolennikami i przeciwnikami imperialnych rządów. Klan Kryze stanął po tej drugiej stronie konfliktu. Rok później na Mandalorze trwały walki o uwolnienie Alricha Wrena z rąk imperialnych super komandosów, który jako znany renegat stanowił ważne znaczenie propagandowe dla powstańców. Podczas jednej z potyczek klan Wren wspierany przez Fenna Rau i dwóch Jedi znalazł się w trudnej sytuacji w związku z wkroczeniem na pole bitwy AT-DP. Bo-Katan wraz z dwoma innymi członkami swojego klanu przybyła im na odsiecz niszcząc znienacka jedną z maszyn kroczących, dzięki czemu anty-imperialni Mandalorianie mogli ruszyć do kontrataku. W końcu szturmowcy wycofali się z imperialnej bazy o którą toczyła się rzeczona potyczka. Jednak nie było tam Alricha Wrena i Bo-Katan wylądowała na dachu, by poinformować Sabine Wren, iż imperialni chcieli jedynie zastawić na nią pułapkę zwabiając ją do tej bazy, a jej matka to przewidziała, ale nie mogła ostrzec dziewczyny z powodu zagłuszeń wszystkich transmisji i dlatego Ursa Wren przysłała ją. Wyraziła również przypuszczenie, że dowódczyni klanu Wren niedługo do nich dołączy. Kiedy Sabine spytała ją kim jest, Bo-Katan zdjęła hełm, by ujawnić swoje oblicze, a Fenn Rau przedstawił ją Kananowi Jarrusowi i Ezrze Bridgerowi wyjaśniając przy tym jej przeszłość. Na pytanie młodszego Jedi co się stało, wyjaśniła, iż została zdradzona przez klan Saxon po tym jak odmówiła posłuszeństwa wobec rządów Imperium. Kiedy młoda Wren chciała jej przekazać mroczny miecz, Kryze uznała, że zawiodła, gdy miała swoją szansę na rządy Mandalorą i stwierdziła, iż nie jest taka jak Satine. Na odchodnym powiedziała dziewczynie, że nie jest przywódczynią, której ta szuka.

Okazało się, że Alrich Wren ma zostać przeniesiony bezpośrednio do Sundari na publiczną egzekucję. Bo-Katan wraz z Fennem Rau, Sabine Wren, Ezrą Bridgerem, Kananem Jarrusem i Chopperem udała się do kanionu, gdzie miał przejeżdżać konwój z poszukiwanym więźniem. Oddział dowodzony przez Ursę Wren przeprowadził dywersyjny atak na imperialnych super komandosów i hrabina klanu Wren poinformowała, że konwój z Alrichem zmierza w ich stronę, na co Bo-Katan stwierdziła, iż dywersja zadziałała. Sabine zaplanowała, by zaatakować pierwszy pojazd, co spowolni resztę konwoju, a wtedy jeden z nich zakradnie się do transportera z jej ojcem i uwolni go. Do tego zadania zgłosił się Ezra. Jako pierwsza do ataku przystąpiła młoda Wren oślepiając pojazd z jej ojcem i wszczynając strzelaninę. Na jej znak do walki dołączyli Kryze i Rau kryjący się za skałami. Bo-Katan na samym początku zdołała zabić jednego szturmowca siedzącego w gnieździe ITT. Nieco później ustaliła z Fennem, że on weźmie dwóch imperialnych super komandosów po lewej, a ona dwóch po prawej. Kryze wleciała do wnętrza pierwszego ITT i zabiła imperialnego Mandalorianina lecącego po drugiej stronie wylotu. Ostatecznie akcja zakończyła się uwolnieniem Alricha Wrena przez Ezrę Bridgera i po wszystkim Bo-Katan była świadkiem ponownego spotkania ojca i córki. W pewnym momencie uznała, że powinni opuścić kanion, gdyż na tym terenie są zbyt dobrze widoczni, a Fenn poinformował Ursę o powodzeniu ich akcji. Nagle z interkomu Raua dobiegły dziwne odgłosy, lecz znajome dla Sabine, a nad horyzontem powstańcy ujrzeli jasny błysk. Wszyscy udali się na pole tamtej bitwy, gdzie zastali tylko spalenizny i zwęglone zwłoki anty-imperialnych Mandalorian. Zdziwiona Kryze spytała gdzie się podziali ocalali uczestnicy bitwy. Sprawcą tego wszystkiego była broń stworzona niegdyś przez Sabine Wren w Akademii Imperialnej, która potężnymi wyładowaniami elektrycznymi mogła smażyć żywcem wojownika wewnątrz jego zbroi.
Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!