Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Darth Revange

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Revange!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Melethron

Funkcja podgląd

Hej. Mam sprawę. Jeżeli zamierzasz pisać i modyfikować artykuły, to korzystaj z funkcji podgląd przed jej zapisaniem. Pozdrawiam, Theed 19:38, 4 cze 2011 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Zalecenia

Hej, mam parę uwag co do Twojej pracy. Po to jest tabelka "dodatkowe znaki" pod polem edycji, aby z nich korzystać, więc nie piszemy "Padme", tylko "Padmé". Nie pisz, że czyjeś losy po jakimś wydarzeniu pozostają nieznane, bo po pewnym czasie może ukazać się źródło, które te losy rozszerza, a nikt nie poprawi hasła i w końcu ta informacja stanie się fałszywa. Jeżeli opisujesz czyjeś życie, najpierw stwórz sekcję "Biografia", a dopiero w niej rób podsekcje (o ile ta sekcja jest wystarczająco długa, by warto było ją dzielić). Nazwy ras (poza ludźmi) piszemy z dużych liter, ale przymiotniki z małych. Lead (co to?) formujemy, nie używając myślnika (czyli np. Han Solo był przemytnikiem, a nie Han Solo - przemytnik); poza tym staraj się, aby nie podawał wszystkich informacji z hasła. Każde zagadnienie w danym artykule linkujemy tylko raz. W każdym haśle powinna być era. Kiedy jest to możliwe (czyli jeśli się da wypełnić co najmniej trzy rubryki), dodawaj do hasła odpowiedni infobox. A nade wszystko korzystaj z autokorekty w edytorze tekstu lub przeglądarce, bo często popełniasz literówki lub po prostu kłócisz się z ortografią. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  18:05, 14 lip 2011 (CEST)

Witaj. Litery narodowe, których nie ma na klawiaturach, znajdziesz w tabelce "dodatkowe znaki". Zawsze, kiedy edytujesz jakiś artykuł, pojawia się ona pod polem edycji. Znak możesz wstawić, klikając na niego. Jeżeli będziesz potrzebował znaku, którego tam nie ma (rzadko się zdarza, ale jest np. klon Alpha-Ø2), poszukaj tablicy znaków, jest to narzędzie dostępne w każdym Windowsie. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  19:47, 16 lip 2011 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!