Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forest Whitaker

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Forest Whitaker.jpg
Forest Whitaker
Data urodzenia: 15 lipca 1961
Miejsce urodzenia: Longview, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Role: 2016: Łotr 1 - Saw GerreraForest Steven Whitaker III (ur. 15 lipca 1961) to amerykański aktor, który w swej karierze zajmuje się również produkcją i reżyserią. Za rolę w filmie Ostatni król Szkocji otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej jako czwarty Afroamerykanin w historii.

Biografia

Młodość

Forest urodził się Longview w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych jako syn Foresta i Laury. Jest bratem Kenna, Damona i Deborah.

Gdy miał pięć lat jego rodzina przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie uczęszczał później do Palisades High School. Tam też grał w szkolnej drużynie futbolowej, ale i zainteresował się aktorstwem przez branie udziału w musicalach. Po ukończeniu szkoły średniej, studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim na wydziale dramatu i opery.

Kariera

Po zakończeniu edukacji, Forest przystąpił do pracy aktorskiej, a jego pierwszą rolą był udział w filmie Beztroskie lata w Ridgemont High. W roku 1988 otrzymał swoją pierwszą pierwszoplanową rolę w produkcji Bird, której reżyserem był Clint Eastwood.

W kolejnych latach Whitaker pracował u boku takich aktorów jak Colin Farrell, John Travolta czy Jeremy Irons. W roku 2006 zagrał pierwszoplanową rolę Idiego Amina w filmie Ostatni król Szkocji, za którą otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej jako czwarty Afroamerykanin w historii.

Później Forest wziął jeszcze udział w kilku znanych produkcjach takich jak: Eksperyment, Kamerdyner oraz Do utraty sił.

Gwiezdne wojny

15 sierpnia 2015 roku w trakcie poświęconego filmom Disneya panelu na imprezie D23 ogłoszono rozpoczęcie zdjęć do filmu Łotr 1, w reżyserii Garetha Edwardsa. Poinformowano też, że Forest Whitaker będzie jednym z aktorów, którzy wystąpią w produkcji.[1] Aktor wcielił się w rolę znanego z serialu Wojny klonów, Sawa Gerrerę.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!