Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Greg Grunberg

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
GregGrunberg.png
'
Data urodzenia: 11 lipca 1966
Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
Narodowość: Amerykańska
Obywatelstwo: Amerykańskie
Wzrost: 185 cm
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Role:Greg Grunberg (ur. 11 lipca 1966) to amerykański aktor. Wcielił się w drugoplanową postać Temmina Wexleya w Przebudzeniu Mocy.

Biografia

Wczesne życie

Greg Grunberg urodził się 11 lipca 1966 roku w Los Angeles w Kalifornii w USA. Na świat przyszedł w rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli Gerry Grunberg i Sandy Klein. Miał także brata, Brada. Greg w ramach kształcenia ukończył University High School w Los Angeles.

Początki kariery

Jego kariera rozpoczęła się w 1990, kiedy to otrzymał rolę w komedii Oddaj mi męża nagranej na zlecenie CBS. Rok później zagrał Kozlowskiego we Frankenstein: Studenckie lata. W 1992 pojawił się gościnnie w serialach Melrose Place oraz Lot na oślep. 19 grudnia w tym samym roku poślubił Elizabeth Dawn Wershow. W 1993 zasłynął na ekranie telewizorów w filmie sci-fi Future Shock oraz z roli w wideo Witchcraft V: Dance with the Devil. Rok później zasłynął z roli w Słonecznym patrolu. W 1996 CBS wynajęło go do roli w kolejnym serialu, Murphy Brown. Niedługo później urodził mu się pierwszy syn, Jake. W tym samym roku zagrał również w thrillerze Mroczne miasto oraz w Żałobniku. W 1997 otrzymał rolę w komedii romantycznej Zerwane zaręczyny oraz drugoplanową rolę w Mąż idealny.

Dalsze sukcesy

Greg Grunberg jako Temmin Wexley.

Od roku 1998 aż do 2002 grał w serialu Warner Bros. Felicity. Zagrał także Steve'a w Zakręconym, Wilke'a w Bejsbolo - kosz oraz Dr Gutherdgie w Zwierciadle zbrodni. W 1999 pojawił się także w Portret zabójcy, tym razem na zlecenie NBC oraz zagrał ochroniarza hotelowego w filmie Muza. Na świat przyszedł wówczas jego drugi syn, Ben. W roku 2000 otrzymał rolę w dramacie sci-fi Człowiek widmo. 2001 zagrał także w Nowojorskich gliniarzach. Od 2001 do 2006 grał postać Erica Weissa w serialu sci-fi Agentka o stu twarzach nagrywanym na zlecenie ABC oraz Barry'ego w Żywi inaczej. W 2002 pojawił się w komedii Austin Powers i Złoty Członek. Rok później urodził mu się trzeci syn, Sam. W tym samym roku zagrał również Nicka Case'a w nadawanym do dzisiaj serialu The Jake Effect oraz Brett w Raperzy z Malibu. W 2004 i 2005 zagrał w dwóch odcinkach znanego serialu Zagubieni, gdzie odtworzył postać pilota. 2004 rok był również rokiem jego roli dyrektora reklamy w Ladykillers, czyli zabójczy kwintet oraz w Connie i Carla. Rok później zagrał w The Catch. W 2006 pierwszy raz współpracował z reżyserem, J.J. Abramsem podczas kręcenia filmu 'Mission: Impossible III. W tym samym roku przyjął rolę Matta Parkmana w serialu NBC Herosi, za co otrzymał dwie nominacje do nagrody Saturna: za najlepszego drugoplanowego aktora telewizyjnego oraz za najlepszego aktora drugoplanowego w programie telewizyjnym lub serialu. W 2006 zasłynął także z gościnnych występów w Dr House, Efekt Zero i Detektyw Monk. Otrzymał wtedy również rolę Boba w The Darkroom oraz Toma McBridge'a w Grand Union. W roku 2009 zagrał również w Tattoos: A Scarred History. Jego kolejne role w 2010 to między innymi detektyw Jackson we Wspólna tajemnica, Morre w Podniebni przemytnicy, detektyw Davis w Magic, Jerry w Seksterapia oraz rola w wideo o tytule Idioci. 2011 roku zagrał rolę Hugo Moller'a w grze L.A Noire. Wcielił się również w Judda w serialu telewizyjnym Miłość w wielkim mieście. Zagrał również w Super 8 i Big Mike. W 2012 otrzymał rolę w filmie Oh Duck, It's You oraz serialu Lista klientów. Rok później dostał kolejne role w filmach Pająk gigant, Chez Upshaw, Na koniec świata, It's Dark Here i Doubt oraz zagrał w serialu Masters of Sex. W 2014 zagrał w kolejnych trzech produkcjach: Let's Kill Ward's Wife, Co tygryski lubią najbardziej oraz Warriors. W 2015 wcielił się w Hala Harringtona w Win, Lose or Love, Alexa Mathisa w Tales of Halloween i Franka Bosco'a w Underdog Kids. Pod koniec roku zagrał również w siódmej części sagi Gwiezdnych wojen, Przebudzeniu Mocy. Otrzymał tam rolę pilota Ruchu Oporu, Temmina Wexleya. W 2016 wcielił się również w komandora Finnegana w Star Trek: W nieznane.

Linki wewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!