Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Hylon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hylon.jpg
Hylon
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Otavon XII
Rasa: Ovon
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Hylon to pochodzący z rasy Ovonów mistrz Jedi, żyjący w ostatnich latach istnienia Starej Republiki. Udało mu się przeżyć rozkaz 66, ale zginął niedługo potem w czasie trwania Czystki Jedi. Walczył mieczem świetlnym o zielonym ostrzu i poruszał się o lasce, w której ukryte było specjalnie ostrze. W języku jego ludu, Hylon oznacza oszust.

Biografia

"Podaj mi swoje imię, zanim cię zabiję."
"Hylon. W języku mojego ludu znaczy to "oszust"."
— Darth Vader w rozmowie z Hylonem.[1]

Hylon urodził się w schyłkowym okresie istnienia Starej Republiki. Ze względu na swą wrażliwość na Moc, został przyjęty do Zakonu Jedi na szkolenie, które zakończyło się dla niego uzyskaniem tytułu mistrza Jedi. W trakcie trwania wojen klonów prawdopodobnie posiadał tytuł generała Wielkiej Armii Republiki i walczył po jej stronie z Separatystami wspólnie ze swym padawanem Dendro. Kiedy w 19 BBY doszło do przejęcia władzy przez Palpatine'a i powstania Imperium Galaktycznego, Hylon i jego uczeń należeli do grupy Jedi, którzy zdołali przeżyć rozkaz 66, ale zostali zmuszeni do ukrywania się przed ścigającymi ich imperialnymi oraz łowcami nagród. Zdecydowali się udać na zamieszkałą przez pobratymców Hylona Otavon XII, mając nadzieję że tubylcy przynajmniej na jakiś zapewnią im schronienie. Tam dowiedzieli się, że mieszkańcy planety przeprowadzają regularne ataki na imperialną Bazę Wstrząs, w której znajdowała się fabryka maszyn kroczących AT-AT. Zdecydowali się ich wesprzeć, z czasem stając się ich przywódcami, jednak wkrótce potem na planetę przybył Darth Vader, którego obecność znacznie utrudniała przeprowadzenie skutecznego ataku na bazę. Ponieważ Hylon zdawał sobie sprawę, że raczej nie zdoła go pokonać w walce, opracował plan który zakładał wywabienie Mrocznego Lorda z bazy, tak aby Ovonowie mogli zniszczyć placówkę. Wymagało to poświecenia zarówno mistrza Jedi, jak i jego padawana, ale obydwaj byli gotowi oddać swe życie w imię zwycięstwa swoich towarzyszy.

Pierwsza faza planu zakładała poinformowanie w subtelny sposób Vadera o obecności Jedi na planecie. Posłużyli się w tym celu oddziałem szturmowców, wysłanym na misję odszukania przywódców Ovonów. Zadbali o to, aby z zasadzki zorganizowanej przez tubylców co najmniej jeden z nich wyszedł żywy, aby mógł przekazać dowództwu informacje na ich temat. Następnie Dendro musiał stoczyć walkę z Mrocznym Lordem, w czasie której poinformowałby go o planowej ucieczce swego mistrza z planety. Wówczas to Vader miał ruszyć na jego poszukiwania, a Ovonowie skorzystać z sytuacji i zaatakować z wykorzystaniem sugati. Po ustaleniu wszystkich wytycznych, Hylon udał się na górę Dijandi, gdzie oddając się medytacji cierpliwie czekał na rozwój wypadków. Szybciej niż przypuszczał został odszukany przez Vadera, który zachował się dokładnie tak jak przewidział mistrz Jedi. Po chwili obydwoje starli się w pojedynku, w czasie którego Hylon wykorzystywał oprócz miecza świetlnego swoją laskę. W momencie gdy jego przeciwnik zniszczył jego broń, zdecydował się wykorzystać ukryte w swojej lasce ostrze, raniąc go w rękę i pozbawiając broni. Okazało się jednak, że Vader ma ukryty jeszcze jeden miecz, należący wcześniej do padawana Hylona, którym przebił go na wylot. Ranny mistrz Jedi postanowił zdradzić przeciwnikowi swoje imię, jak również wyjaśnić mu jego znaczenie. Gdy jednak Vader zapytał go w jakim celu pozbawił się szansy na ucieczkę, poradził mu jedynie, aby wrócił do swojej bazy. Chwilę potem został zabity, ale jego plan się powiódł. Pod nieobecność Vadera Ovonowie doszczętnie zniszczyli Bazę Wstrząs, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w konfrontacji z Imperium, którego dalsza obecność na planecie straciła sens.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!