Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Imperialne Centrum Edukacji

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ICE.jpg
Imperialne Centrum Edukacji
Data konstrukcji: 19 BBY
Lokalizacja: Vaklin
Funkcja: Placówka edukacyjna
Przynależność: Imperium Galaktyczne


Imperialne Centrum Edukacji było placówką edukacyjną Imperium Galaktycznego wybudowaną w mieście Vaklin Zenith na planecie Vaklin.

W miejscu, w którym stanęło Centrum, pierwotnie znajdowały się pomniki upamiętniające zasłużonych Jedi m.in. Prokreisha, To-La czy Khen Reo. W 19 BBY w trakcie Czystki Jedi na planecie wybuchło powstanie skierowane przeciwko Imperium. Jego dowódcami byli ocalali Jedi, w tym Cho'na Bene. Chcąc osłabić poparcie lokalnej społeczności dla powstania i kult Jedi, siły imperialne pod dowództwem major Oniye Namady podjęły szereg działań. Jednym z nich było zniszczenie monumentu Jedi i pobudowanie w jego miejsce Imperialnego Centrum Edukacji.

Placówka miała pełnić funkcję edukacyjną dla prostego społeczeństwa Vaklina. Jednym z argumentów, którym Imperium chciało przekonać mieszkańców do posyłania tam dzieci, była perspektywa otrzymania przez nie propozycji pracy z innych zakątków galaktyki i wyrwanie się z zacofanego świata.

Jakiś czas później, po stłumieniu powstania i zabiciu Jedi, pamięć o Zakonie i dawnych bohaterach zanikła, a mieszkańcy planety korzystali z materialnej pomocy Imperium, w tym z Imperialnego Centrum Edukacji. W niektórych grupach wiekowych nawet 86% dzieci zamieszkujących Vaklin uczęszczało do placówki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!