Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Keeramak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Keeramak
Data i miejsce śmierci: 28 ABY
Miejsce pochodzenia: Lwhekk
Rasa: Ssi-ruuk
Przynależność:
Keeramak był zmutowanym Ssi-ruukiem, którego łuski posiadały wszystkie kolory kast Ssi-ruuvi: niebieski, złoty, czerwony, zielony, czarny i brązowy. Zgodnie z wierzeniami religijnymi był uważany przez tą rasę za "wybrańca".

Biografia

Keeramak narodził się w okresie pomiędzy pierwszą klęską Imperium Ssi-ruuvi w 4 ABY a czwartym rokiem wojny z Yuuzhan Vongami, kiedy to był już dojrzałą istotą.

Został zrodzony ze związku dwóch Ssi-ruuków różnej barwy, lecz w przeciwieństwie do innych brązowych, Keeramak miał łuski wszystkich barw. Był wybrykiem natury - nie miał wyraźnej płci, jego wzrost też był nietypowy. Mimo to jego przyjście na świat było szokiem dla Ssi-ruuków i odbiło się szerokim echem w ich Imperium. Gadopodobna rasa była bowiem bardzo religijna, a przyjście Ssi-ruuka o wielu barwach, który zmieni całkowicie społeczeństwo Ssi-ruuvi (wywyższy uciśnionych i uczyni ich panami), przepowiadano od tysiącleci.

Zaczęto więc wychowywać go niczym króla, obdarzając go wszelkimi przywilejami oraz możliwościami nauki i rozwoju. Nie minęło dużo czasu, a Keeramak stał się wyjątkowy w wielu kwestiach. Określany jako "mądry, silny i inteligentny", sprzeczał się z Shreeftutem odnośnie ograniczeń władzy, dyskutował z Konklawe o teologii i konkurował z Radą Starszych w znajomości prawa. W końcu sam został wybrany Shreeftutem.

Witamy Keeramaka na Bakurze, w nadziei, że ta nowa przyjaźń przyniesie nam wszystkim szczęście i oświecenie.
— Premier Molierre Cundertol

W 28 ABY Ssi-ruukowie postanowili ponownie zorganizować inwazję na Bakurę. Planowali najpierw przejąć planetę, poświęcić i przemianować na Xwhee, a następnie uczynić z niej bazę wypadową do ataku na resztę galaktyki. W tym celu uknuli intrygę; Keeramak skontaktował się z Bakuranami i powiedział im, że w społeczeństwie Ssi-ruuvi nastąpił przewrót i P'w'eckowie wraz ze swoim Ruchem Emancypacji przejęli władzę, a on stał na ich czele. Namówił rząd małej planety by zawrzeć Sojusz, lecz wcześniej postawił warunek - musiał poświęcić Bakurę zgodnie z religijnymi rytuałami Ssi-ruuvi, aby móc się bezpiecznie czuć na planecie. Rzeczywiście kierował się pobudkami duchowymi, ale dlatego, by Ssi-ruukowie mogli bez obawy o "stratę duszy" walczyć na powierzchni Bakury. Ponadto zawarł układ z premierem Cundertolem, aby pomógł mu w realizacji ich planów.

Ostatecznie z drugiej inwazji nic nie wyszło, ponieważ Lwothin, P'w'eck, w krytycznym momencie zastrzelił Keeramaka, a jego rasa naprawdę dokonała buntu. Po bitwie jego ciało wysłano na Lwhekk.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!