Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klon-pilot AT-TE

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PilotATTE.jpg
Klon-pilot AT-TE
Data założenia 22 BBY
PrzynależnośćKlon-pilot AT-TE (ang. AT-TE commander) to typ żołnierzy-klonów, przeznaczony do pilotowania maszyn kroczących AT-TE.

Wyposażenie

Jedynym znanym elementem wyposażenia pilotów AT-TE był pancerz, nie różniący się specjalnie od zbrój innych klonów. Jedyną różnicą techniczną był specjalny system komunikacyjny, zapewniający klonowi łączność z resztą załogi maszyny kroczącej (w skład załogi wchodziło dwóch pilotów oraz pięciu kanonierów). Hełmy pilotów miały niebieskie oznaczenia na wysokości czoła oraz dwa czerwone Słońca Bendu – symbole Republiki Galaktycznej.

Zadania

Pilot

Siedzący z przodu głównej kabiny AT-TE klon-pilot pełni funkcję kierowcy. Do jego dyspozycji są wszystkie niezbędne elementy, pobudzające do życia potężne mechaniczne kończyny pojazdu. Klon ten miał bezpośredni widok na pole bitwy poprzez przednią pancerną szybę AT-TE[1].

Obserwator

Drugi pilot, siedzący tuż za kierowcą, odpowiada za wybieranie celów i koordynację ognia. Ponieważ jego towarzysz w kabinie zasłania mu widok na pole bitwy, wyposażono go w peryskop i dalmierz. Temu żołnierzowi niezbędna jest bezpośrednia komunikacja z pozostałymi członkami załogi – pięcioma kanonierami. Muszą oni słuchać poleceń obserwatora[1].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!