Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kolir Hu'lya

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kolir Hu'lya
Rasa: Bothanka
Kolor włosów: Brązowe
Przynależność:
Kolir Hu'lya była bothańską Jedi Nowego Zakonu. Kilka tygodni przed drugą galaktyczną wojną domową została pasowana na rycerza Jedi.

Biografia

Zasadzka w Koronecie

W 40 ABY wybuchł konflikt między Korelią, a Sojuszem Galaktycznym. Zwierzchnicy Kolir, opracowali operację militarną podzieloną na wiele części. Młoda Bothanka otrzymała przydział do grupy Purella, w skład, której wchodzili także Falleen Thann Mithric, Jaina Solo oraz Zekk. Otrzymali oni za zadanie wylądowanie na powierzchni Korelii, w Koronecie i uprowadzenie pani premier Pięciu Światów, Aidel Saxan. Gdy jednak Jedi zaatakowali konwój, w którym miał być pojazd ich celu, wpadli w pułapkę. Niedoszli porywacze zostali zaatakowani przez droidy bojowe typu ZYV. W początkowej fazie potyczki Kolir straciła kilka zębów, przez co intensywnie krwawiła. Nie przeszkodziło jej to jednak w udzieleniu pomocy dla otoczonej Jainy. Bothanka ściągnęła na siebie ogień czterech robotów, które zaatakowały młodą Solo. Po krótkiej wymianie ciosów zniszczyła dwa droidy, a Jaina dokończyła dzieła niszcząc dwa ostatnie. Chwilę potem obie Jedi zauważyły, że Thann jest ścigany przez kolejne roboty. Wtedy Hu'lya podniosła blaster należący, do któregoś ze zniszczonych droidów i otworzyła ogień do napastników ścigających Falleena. Roboty zwróciły na nią swoją uwagę co pozwoliło rycerzowi na zniszczenie ich. Po uporaniu się z droidami Mithric miał znaleźć transport, by mogli opuścić Koronet. Młody Jedi w tym celu użył swoich feromonów oraz sztuczek Jedi. Bothanka silnie odczuła działanie związków chemicznych emitowanych przez Thanna i niemal straciła przytomność. Gdy znaleźli się w skonfiskowanym pojeździe, Kolir potępiła Falleena za używanie obu swoich darów naraz. Mithric odparł, że nie było innego wyjścia. Po chwili namysłu Bothanka przyznała mu rację.

Gdy Eskadra Hardpoint straciła wahadłowiec, którym miały być ewakuowane grupy operacyjne z powierzchni Koronetu, grupa Purella postanowiła uprowadzić pojazd zdolny do lotów w przestrzeni. Znów dzięki pomocy feromonów Thanna udało im się zdobyć pojazd. Kolir zagroziła Falleenowi, że jeżeli zauważy jego moc używaną do prywatnych celów, to pozbawi go pewnych kończyn.

Na miejscu Jedi zostali zmuszeni do oczekiwania na grupę Tauntaun. Gdy w końcu Tahiri Veila i Doran Sarkin-Tainer znaleźli się w ich wahadłowcu oznajmili, że Tiu Zax postanowiła zostać w posiadłości Thrackana Sal-Solo by go szpiegować. Po otrzymaniu rozkazu powrotu, Jedi opuścili Korelię.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!