Krypta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Luke, Leia, Chewie... Stacy?

Wydarzenia nieoficjalne.


To hasło dotyczy fanfilmu, czyli przejawu twórczości fanów. Opisane tu zagadnienia są niekanoniczne.

Krypta Exara Kuna

Krypta (właśc. Krypta Exara Kuna) to polska parodia fanfilmu Star Wars, nakręcona przez poznańskich fanów skupionych w Sekcji Filmowej Plan 9, działających pod nazwą Dark Side Films. Dwóch Sithów wyrusza na poszukiwania tajemniczej krypty Exara Kuna. Na miejscu muszą stoczyć pojedynek z jej strażnikiem Jedi...

Zdjęcia do filmu realizowane były w początkach 2005 roku na terenie poznańskiej Cytadeli.

Kampania promocyjna

Krypta Select

W lipcu 2005 roku twórcy rozpoczęli kampanię reklamową na forach polskich fanów Star Wars - m.in. na Holonecie i Bastionie. Specjalistą PR grupy był osobnik o pseudonimie Darth Azathoth.

Przy współpracy z serwisem Imperial City Online doszło do HoloCzatu z twórcami Krypty. W ciągu następnych tygodni pojawiły się dwa trailery fanfilmu, które wywołały niemałe poruszenie. Atmosferę dodatkowo podsycały tzw. Krypta Selecty - pojawiające się raz w tygodniu zdjęcia dotyczące produkcji.

Zaprezentowane zdjęcia były bardzo dobrej jakości, a materiał filmowy zmontowano zgodnie z zasadami sztuki filmowej. Projekt określano mianem nadziei polskiego fandomu, spodziewano się, że będzie mógł on konkurować z najlepszą zagraniczną twórczością fanowską. Drobiazgowo analizowano fotografie i fragmenty zwiastunów, starając się wydedukować jego fabułę.

Film

Premiera Krypty odbyła się na konwencie Polcon w dniach 25-28 sierpnia w Błażejewku pod Poznaniem. Ujawniono wtedy pełny tytuł obrazu (Krypta Exara Kuna) oraz fakt, że produkcja jest w rzeczywistości parodią polskiego fanfilmu.

Film okazał się być celowo nakręconym w taki sposób, aby zawierał jak najwięcej błędów i pomyłek - począwszy od zdjęć i montażu, przez efekty specjalne, aż po "bardzo niedobre dialogi" i literówki w napisach początkowych. Stroje postaci były wykonane metodą chałupniczą (np. jeden z bohaterów, Darth Palthor, nosił na głowie hełm motocyklowy z napisem SITH), a choreografia walk celowo ubogacona licznymi pomyłkami protagonistów (np. wytrącenie miecza świetlnego przez kopnięcie w jego ostrze).

Również fabuła filmu miała za zadanie sparodiować najczęściej spotykany w fanfilmach schemat: dwóch Jedi bije się z Sithem na lesistej planecie. Pierwsza, kilkunastominutowa część produkcji to napisy początkowe, a reszta to podróż dwóch głównych bohaterów (Sithów) po powierzchni "obcej planety" oraz pojedynek ze strzegącym Krypty Exara Kuna rycerzem Jedi. W tle regularnie pojawiają się postacie przechodniów, widać cień kamerzysty lub nie biorących udziału w danej scenie członków zespołu, a w jednej ze scen aktora atakuje wyprowadzany na spacer na Cytadelę pies.

Reakcja fanów

Jeden z aktorów podczas przymusowej przerwy w zdjęciach

Film stał się obiektem miażdżącej krytyki ze strony większości fanów. Najczęściej zarzucano mu bardzo niską jakość efektów specjalnych, kiepskie aktorstwo, zdjęcia (na których bardzo często można było dostrzec obecność zwykłych przechodniów) i kiczowatą fabułę. Największe oburzenie wywołał jednak fakt, że praktycznie żadna scena ze zwiastunów nie znalazła się w ostatecznej wersji filmu - niektórzy fani stwierdzili nawet, że cała prezentacja "Krypty Exara Kuna" jest z pewnością dowcipem twórców, a wkrótce zaprezentują oni "prawdziwy" fanfilm swojej produkcji, obejmujący sceny z trailerów i fotosów. Część fanów uznała film nie za parodię fanfilmu, ale za "parodię Gwiezdnych wojen" i krytykowała go z tej perspektywy.

Oliwy do ognia dolewali sami autorzy (oraz kilku innych fanów), dyskutując z krytyką na forach. Przy okazji "wyjaśniali" również m.in. to, że sceny z trailerów, jak również większą część "planowanej" linii fabularnej, musieli usunąć z powodu ich długości oraz tego, że "nic nie wnosiły do filmu" (W produkcji znalazła się natomiast trwająca kilka minut i nic niewnosząca scena podróży do tytułowej krypty). z kolei na zarzut dotyczący długości trwania napisów początkowych odpowiadano, że musiały się tam zmieścić wszystkie wydarzenia, dla których z przyczyn obiektywnych nie znalazło sie miejsce w filmie.

Znalazła się również grupa fanów, która podchwyciła prześmiewczy ton filmu, towarzyszącej mu kampanii reklamowej, a także dyskusji recenzujących go, i włączyła sie w przepychanki między twórcami a krytykami Krypty. Kontrowersje trwały przez kilka tygodni, aż w końcu stopniowo cichły.

Dla podtrzymania zainteresowania i kontynuowania serii humorystycznych wydarzeń, autorzy filmu zorganizowali konkurs, w którym jedno z zadań polegało na znalezieniu w Krypcie jak największej ilości błędów.

Krypta na DVD

Krypta Exara Kuna - wydanie DVD

W kwietniu 2006 na konwencie ConStar miejsce miała prezentacja wydania DVD Krypty. Dwupłytowa produkcja poza samym filmem, znanymi już wcześniej trailerami oraz materiałem zdjęciowym zawierała szereg nowych dodatków: zwiastun filmu Krypta II (utrzymany w konwencji filmu, a nie poprzednich trailerów, "pierwszy na świecie fanfilm nakręcony w technologii HD"), obszerne wideokomentarze twórców, teledysk, a także archiwum dyskusji toczonych na najpopularniejszych polskich forach. Dodatkowo wyróżniono co bardziej interesujące wypowiedzi ofiar prowokacji, a w napisach końcowych komentarzy znalazły się pozdrowienia dla osób, które - zdaniem autorów - "zrozumiały Kryptę".

Płyta została wydana pod patronatem serwisu Imperial City Online, a jej dystrybucją zajął się internetowy sklep - Fanatyk.pl. Ze względów licencyjnych film był rozprowadzany minimalnie poniżej kosztów nośnika i opakowania.

Egzemplarz DVD Krypty wręczono podczas Star Wars Celebration Europe Ray'owi Parkowi.

Legion KEK

Równolegle powstał Legion KEK, organizacja zrzeszająca fanów fanfilmu posiadających stroje, będące karykaturami fanowskich strojów wzorowanych na postaciach z Sagi. Reklama Legionu również znalazła się na płycie DVD z Kryptą.

Twórcy

  • Darth Anubis
  • Darth Azathoth
  • Darth New'Age
  • Darth Watson
  • i inni.

W 2007 roku do popełnienia filmu oficjalnie przyznała się Poznańska Sekcja Filmowa Plan 9.

Linki zewnętrzne

Recenzje