Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lwhekk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lwhekk.jpg
Lwhekk
Astrografia
Region: Nieznane Regiony
Sektor: Gromada gwiezdna Ssi-ruuków
Układ: Ssi'kaat
Pozycja w układzie: 6
Gwiazda: Ssi'kaat
Księżyce: Kilka tuzinów
Długość dnia: 32h
Długość roku: 344 lokalne dni
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Gorący i wilgotny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Dżungla
  • Miasta
  • Wulkany
  • Oceany
Społeczeństwo i inne
Języki: Ssi-ruuvi
Ludność: 10 000 000 000
Struktura demograficzna:
Import: Źródła energii
Eksport: Ksaa i ftt (tylko do innych światów Ssi-ruuvi)
Przynależność:
Lwhekk to planeta będąca domem dla Ssi-ruuków i stolicą ich Imperium Ssi-ruuvi, umiejscowiona w odległej od centrum galaktyki gromadzie gwiezdnej.

Ogólna charakterystyka

Świat ten leży pośrodku gromady gwiezdnej Ssi-ruuków, w układzie Ssi'kaat. Ma jedną gwiazdę i kilka tuzinów niezamieszkanych księżyców, z powodu których często dochodzi na planecie do zaćmień. Obok układu planetarnego w którym znajduje się Lwhekk istnieje jeszcze sześć innych.

Powierzchnię pokrywa przeważnie dżungla, której Ssi-ruukom nie udało się poświęcić, dlatego ze względu na swoje przekonania religijne jest dla nich nie do zamieszkania. Trzy główne kontynenty usiane są pasmami górskimi. Aktywność wulkaniczna trwa nieprzerwanie - w wilgotną i rozrzedzoną atmosferę wyrzucane są drażniące i gryzące opary.

Miasta

Praktycznie każdy skrawek ziemi, poświęcony przez kapłanów Ssi-ruuvi, jest zabudowany wysokimi strukturami złożonymi z iglic. Okazałe iglice wydają się kruche, ale są (w większości) odporne na ruchy tektoniczne oraz aktywność wulkaniczną. Miasta Ssi-ruuków są zbudowane z pewnym zmysłem estetycznym, rażąc różnokolorowymi wzorami.

Na każdym kontynencie znajduje się duży gwiezdny port, wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów wojskowych. Przy każdym kosmoporcie istnieje też fabryka komponentów do statków kosmicznych, jednak same okręty są składane w stoczniach, które Ssi-ruukowie pobudowali na powierzchniach księżyców okrążających planetę.

Rejony miejskie mają ponadto duże rezerwaty ujarzmionej dżungli, które są wykorzystywane przez Ssi-ruuków niczym parki przez ludzi.

Cree'n'aak - imperialny pałac o wysokości kilometra i setkach kilometrów sześciennych, znajdujący się na północnym kontynencie. Siedziba Jego Potęgi Shreeftuta oraz setek tysięcy jego zwolenników, centrum militarne, komputerowe i informacyjne.

Zanieczyszczenia

W dżunglach królują wielkie, dzikie drapieżniki. Mimo to wiele porośniętych dżunglą rejonów zostało przez tysiąclecia mocno zanieczyszczonych w wyniku składowania w nich toksycznych odpadów. W takie odstępy wysyłani byli brązowi Ssi-ruukowie nie będący niewolnikami - niewielu z nich udawało się długo przeżyć.

Zarówno powierzchnia, jak i woda oraz atmosfera Lwhekk - niegdyś "oszałamiająco pięknego" - jest mocno zanieczyszczona w wyniku intensywnej działalności przemysłu ciężkiego Ssi-ruuvi. Przyczyn należy też szukać w szybkim wyczerpywaniu się surowców naturalnych i braku energii - w ciągu wieków Ssi-ruukowie przetestowali wiele eksperymentalnych systemów energetycznych. W późniejszych czasach i tak większość z nich była bezużyteczna, jednak ich skutki - radioaktywne odpady i najróżniejsze chemiczne toksyny - można było odczuwać przez wiele kolejnych lat.

W przeszłości Ssi-ruukowie próbowali coś z tym zrobić. Poprzedni władca wprowadził program ochronny dla planety, aby zredukować wzrastające w szybkim stopniu zanieczyszczenie. Przez jakiś czas widać było stopniową poprawę. Jednak gdy około 100 lat przed bitwą o Bakurę do władzy doszedł inny Ssi-ruuk, tytułujący się później jako Jego Potęga Shreeftut, program został wstrzymany, a planeta zatruwana jak dawniej. W czasach bitwy o Bakurę obecna władza nie zrobiła nic w kierunku poprawy środowiska naturalnego na Lwhekk; nie wiadomo czy dlatego że nie chciała, czy nie mogła.

Zobacz też

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!