Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mandalor Zjednoczyciel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zjednoczyciel.

Mandalor Zjednoczyciel, urodzony jako Aga Awaud był żyjącym w końcowym okresie nowych wojen Sithów Mandalorianinem, a także Mandalorem, który zjednoczył Mandalorian pod wspólnym sztandarem.

W 1058 BBY pracujący jako najemnik Aga powrócił na Mandalorę by przekonać się, że większość jego klanu zginęła w wyniku pustoszącej galaktykę plagi Candorian natomiast należące do Mandalorian statki muszą łączyć się w konwoje w obawie przed atakami łupieżców z sąsiednich sektorów. Aga Awaud stanął na czele ruchu zwanego jako Powrót - ruch ten wzywał Mandalorian do ochrony ich sektora. 7 lat po powrocie na planetę, w 1051 BBY przyjął on tytuł władcy wszystkich klanów, Mandalora, przyjmując przydomek Zjednoczyciel.

Pod jego przywództwem sektor Mandalore nie tylko przetrwał zawirowania Nowych Wojen Sithów ale wyrósł także na lokalną potęgę przemysłową oraz zapewniał ochronę otaczającym go sektorom. Ochrona Mandalorian nie była tania i często wręcz przymusowa ale i tak była lepsza niż dostępne alternatywy.

Legenda

Niemal tysiąclecie po tym jak Aga Awaud został Mandalorem, Tor Vizsla w kierowanym do członków Straży Śmierci zajmujących się szkoleniem nowych rekrutów wspomina o jego postaci. Awaud jest przez Tora opisywany jako pierwszy silny i godny Mandalor od czasów Mandalora Ostatecznego.

Ciekawostki

  • W 2008 roku tytuł "The Uniter" przyjął także założyciel istniejącej w realnym świecie organizacji Mandalorian Mercs - pytany przez fanów Jason Fry stwierdził jednak, że fakt użycia akurat takiego przydomka w The Essential Guide to Warfare jest przypadkowy i wybierając go nie chciał wcale w ten sposób stworzyć nawiązania do Mandalorian Mercs.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!