Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Rodii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Misja na Rodii.jpg
Misja na Rodii
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Rodia
Wynik
Strony
Dowódcy
  • Nute Gunray
Siły
Straty
statek Amidali Całkowite oprócz GunrayaMisja na Rodii to wyprawa Padmé Amidali na Rodię w nieznanym okresie wojen klonów. Misja miała mieć charakter dyplomatyczny. Jednak gdy z polecenia Nute'a Gunraya Padmé została schwytana, wyprawa przerodziła się w walkę o przetrwanie.

Historia

Preludium

To jest misja pokojowa, a ja bardzo wierzę w dyplomację. Nie rozwiążemy wszystkich naszych problemów przez wojskowe manewry.
— Amidala do Kanclerza Palpatine'a.[1]

W nieokreślonym czasie wojen klonów senator Onaconda Farr próbował skontaktować się z senator Padmé Amidalą, gdyż transporty z zaopatrzeniem wysłane na jego ojczystą Rodię zostały przechwycone przez piratów. Nie otrzymał jednak odpowiedzi.

Po jakimś czasie Amidala w towarzystwie Jar Jar Binksa i C-3PO poleciała na Rodię, gdyż do Republiki dotarły raporty o jej możliwym przystąpieniu do Separatystów. Pani senator chciała utrzymać świat swego "wuja" w ich szeregach.

Przebieg

Pułapka

Mówisz o przyjaźni, której ostatnio nie odczuwałem. Gdzie była Republika gdy piraci niszczyli nasze statki z zaopatrzeniem? Gdzie jest Republika gdy mój lud głoduje?
— Onaconda Farr do senator Amidali.[1]
Nute Gunray nakazuje aresztowanie senator Amidali.

Po wylądowaniu na Rodii delegatów powitał Silood, asystent senatora Farra. Rodianin zaprowadził ich do swojego zwierzchnika. Onaconda powitał Amidalę, po czym przeszli do dyplomatycznych rozmów. Padmé nawiązała do przyjaźni między Rodią a Republiką. Onaconda z pogardą odparł, że Republika jako przyjaciel nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Rodia jest pozbawiona ochrony a transporty zaopatrzeniowe są przejmowane przez piratów.

Amidala powiedziała, że rząd wyśle wszystkie potrzebne towary lecz Farr odpowiedział, że już podjął decyzję odnośnie swych działań. Rodianin postanowił sprzymierzyć się z Separatystami.

Jak na zawołanie pojawił się hologram od Nute'a Gunrayaa oraz droidy bojowe. Neimoidianin rozkazał robotom, by aresztowały senator z Naboo i odprowadziły do więzienia, gdzie miała czekać na jego przybycie. Natomiast do senatora Farra rzekł, że postąpił słusznie. Zapewnił też, że zapasy przybędą wraz z nim.

W tym samym czasie, w hangarze Jar Jar Binks i C-3PO zostali zaskoczeni przez droidy bojowe. Gunganin próbował schronić się w jachcie Amidali, lecz musiał wrócić po Threepia. Przypadkowo użył elektromagnetycznego dźwigu i zniszczył agresorów. Chwilę potem, znów przez pomyłkę, potrącił dźwignię, która spowodowała zniszczenie statku.

Po chwili Binks stwierdził, że jeśli do nich strzelano to Amidala ma jeszcze większe kłopoty. We wraku statku znalazł szatę Jedi Anakina Skywalkera.

Bombad Jedi

Szybko zanim droidy zorientują się co się tutaj dzieje! Dziękuje! Uciekajmy stąd mistrzu Jedi!
— Amidala wprowadza droidy w pułapkę.[1]

W między czasie wylądował wahadłowiec Nute'a Gunraya. Neimoidianin rozkazał zabrać go do wieży więziennej, w której znajdowała się Amidala. Nieopodal Binks usłyszał słowa delegatów i postanowił dotrzeć tam przed nimi, lecz jeden z droidów bojowych obrócił się i wziął Gunganina za Jedi. Przywódca Federacji Handlowej rozkazał złapać i zabić wroga. Tymczasem Threepio, który czuł się nie zauważony, postanowił się wycofać lecz wtedy droidy zabrały go do warsztatu demontażu.

Padmé po zniszczeniu droidów.
Binks uciekł do wody gdzie spotkał przedstawiciela rasy kwazel mawów. Ze strachu uciekł od stworzenia i wrócił na powierzchnię, po czym rozpoczął wspinaczkę na wieżę więzienną Amidali.

W tym samym czasie Amidala słysząc plotki o krążącym po okolicy Jedi, wmówiła droidom, że została przez niego uratowana. Gdy jeden z robotów wszedł do jej celi by sprawdzić, czy wszystko w porządku, ta wyrwała mu jego karabin blasterowy E-5 i zniszczyła całą załogę wieży, po czym uciekła. Po jakimś czasie spotkała C-3PO i zapytała go, o co chodzi z Jedi. Robot odpowiedział jej, że to Jar Jar w płaszczu. Padmé nie spodobał się ten pomysł, lecz dostrzegła szansę na schwytanie Gunraya, dlatego poleciła Threepiowi, by udał się do centrum komunikacji i wezwał pomoc klonów.

Senator Farr, Silood i Gunray zmierzali do więzienia by Neimoidianin mógł przejąć uwięzioną. Przywódca Rodian zapytał co z ich obiecanymi zapasami. Gunray zbagatelizował sprawę mówiąc, że ich prośba zostanie dopiero rozpatrzona. Gdy dotarli na miejsce, Nute rozkazał jednemu z towarzyszących im droidów, by przyprowadził więźnia. Robot odpowiedział, że Amidala zniszczyła załogę wieży i uciekła.

Usłyszał to Jar Jar, który właśnie wspiął się na szczyt wieży. Widząc go Gunray nakazał droidom, by zabiły "Jedi". Gunganin spadł z dużej wysokości, lecz od śmierci uratowała go liana przypadkowo owinięta wokół nogi.

Na dole na Binksa czekały już droidy. Jar Jar uciekł im pod wodę, lecz droid typu B2 wrzucił za nim mnóstwo detonatorów termicznych. Widząc zagrożenie Gunganin odpłynął najszybciej jak umiał. Chwilę potem znów został zauważony, lecz tym razem wysłano za nim pocisk naprowadzający. W pewnej chwili pojawił się wcześniej spotkany kwazel maw. Jar Jar znalazł się w potrzasku pomiędzy bestią, a pociskiem. Stworzenie połknęło Binksa, by go chronić przed wybuchem. Gdy ten wydostał się z jego ust, podziękował mu i powiedział, że są przyjaciółmi, po czym wrócił na powierzchnię.

Pojmanie Gunraya

Jeszcze zapłacisz za tak haniebną zdradę!
— Nute Gunray do Onacondy Farr.[1]
Niszczyciele strzelają do Binksa.

W tym samym czasie Threepio został pojmany. Amidala próbowała uciekać przed droidami, lecz wybuch pocisku wysłanego za Jar Jarem ją zatrzymał. Pani senator byłą przekonana, że Gunganin nie żyje i wtedy została aresztowana przez droidy. Przywódca Federacji Handlowej stwierdził, że jest zbyt niebezpieczna, by mogła żyć. Nakazał droidom niszczycielom by niezwłocznie wykonały wyrok.

Wtedy pojawił się Binks i Gunray zmienił swoje priorytety. Roboty otwarły ogień do fałszywego Jedi. Chwilę potem pojawił się nazwany przez Jar Jara kwazel maw, Boogie. Stwór zniszczył wszystkie droidy i zepchnął statek wicekróla do wody.

Widząc swoją szansę Amidala podniosła jeden z blasterów zniszczonych droidów i wycelowała w Neimoidianina. W ślad za nią poszedł senator Farr. Gunray ponaglał go, aby zabił senator z Naboo, lecz Rodianin powiedział, że zostaje przy Republice, a on jest aresztowany. Nute zaczął złorzeczyć na taką zdradę, lecz chwilę później przybyły klony i zabrały go na niszczyciel.

Skutki

Mistrzu Bombad w imieniu ludu planety Rodia, dziękuję ci. Jesteś najodważniejszym... bądź najgłupszym Jedi, jakiego spotkałem.
— Senator Farr do Jar Jar Binksa.[1]

Chwilę potem pojawił się Kanclerz Palpatine. Przywódca Republiki pogratulował wyczynów senator Amidali i ambasadorowi Binks. Natomiast senatora Farra zapewnił, że transport z zaopatrzeniem już wyruszył na jego planetę. Rodianin podziękował Kanclerzowi, po czym połączenie zostało przerwane.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!