Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Zygerrii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Togrutanscy niewolnicy.jpg
Misja na Zygerrii
Konflikt: Wojny klonów
Data: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce: Zygeria
Przyczyny:
Skutki:
  • Upadek zygerriańskiego handlu niewolnikami
  • Stoczenie bitwy o Kadavo
  • Uwolnienie populacji Togrutan
Uczestnicy:
Misja na Zygerrii miała miejsce na Zygerrii. Spowodowana była zniknięciem populacji Togrutan, zamieszkujących kolonię na Kiros. Miała miejsce w nieokreślonym czasie wojen klonów. Jej celem było uwolnienie Togrutan z niewoli i obalenie niewolniczego imperium Zygerrian.

Przyczyny

(…) Mogę zapewnić twoim ludziom kryjówkę. Bezpieczne schronienie, dopóki konflikt się nie skończy.
Hrabia Dooku do gubernatora Roshti'ego.[1]
Separatyści na Kiros.

Kiedy Kiros znalazło się na linii frontu wojen klonów, na planetę przybyły oddziały Konfederacji Niezależnych Systemów, dowodzone przez Zygerrianina, Dartsa D'Nara. Na jego rozkaz droidy przeprowadziły łapankę, w wyniku której zniewolono miejscową populację i przewieziono ją na Zygerrię. Dziesięć dni później planetę przejęły oddziały Wielkiej Armii Republiki. Podczas bitwy Jedi schwytali przywódcę Separatystów, dzięki czemu ustalili, gdzie wywieziono Togrutan.

Przebieg

Przybycie na Zygerrię

Wygląda na to, że Zygerria to popularna planeta.
Najwyraźniej oferuje tanie rozrywki dla wszelkiej maści… ścierwa.
Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi, obserwujący prywatne statki na orbicie Zygerrii.[2]
Orbita Zygerrii.

Aby dokonać spokojnego rekonesansu i bezpiecznie odnaleźć Togrutan, Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Ahsoka Tano i kapitan Rex przebrali się w ubrania handlarzy i ruszyli na Zygerrię na pokładzie promu Dartsa D'Nara. Po dotarciu na rynek niewolników, Ahsoka zobaczyła, jak jeden z Zygerrian zamierza wychłostać osłabłego Twi'leka. Togrutanka, przebrana za niewolnicę, chwyciła rękę oprawcy, nim ten zdołał zadać cios. Do sprzeczki włączył się Skywalker, przepraszając za zachowanie służki. Zygerrianin zwrócił uwagę, iż nieznajomy nosi zygerriańską zbroję, lecz nie jest tubylcem. Skywalker, podający się za Larsa Quella, zarządał rozmowy z królową, twierdząc, iż posiada informacje o Bruno Denturri. Zygerrianie, zgodnie z rozkazem królowej, przyprowadzili przybysza na audiencję.

Rozmowa z królową

Niewolnica, atakująca królową.
Tak, Wasza Wysokość. Jednak nic nie wspomniał o twojej olśniewającej urodzie.
— Anakin Skywalker podczas audiencji.[2]

Kiedy Skywalker dotarł do Sali audiencyjnej, został przedstawiony, jako Lars Quell, królowej. Jedi stwierdził, iż zabił Bruna Denturri, wroga władczyni, i przedstawił Ahsokę jako niewolnicę, zdobytą podczas ostatniej misji. Podczas dalszej rozmowy Skywalker zyskał sympatię królowej. Kiedy udali się na taras, królowe zaatakowała niewolnica, którą powstrzymał Anakin. Ta skoczyła z tarasu, popełniając samobójstwo. Aby zjednać sobie królową, Skywalker ofiarował jej w prezencie Ahsokę. Jej Wysokość poprosiła "Larsa Quella", aby jej towarzyszył podczas aukcji niewolników.

Infiltracja

Sir, niech pan spojrzy na to.
Rex do Obi-Wana Kenobiego po odnalezieniu gubernatora Roshti.[2]

Kiedy Skywalker działał w pałacu, Kenobi i Rex dotarli do klatek z niewolnikami. Kapitan odnalazł gubernatora Roshti'ego. Następnie stanął na straży, a Obi-Wan dostał się do celi Togrutanina. Ponieważ niewolnik stracił przytomność, Jedi wydostał go z celi, po czym ukradł miejscowego wierzchowca, potrafiącego latać. Zwróciło to uwagę strażników. Podczas ucieczki jeden z Zygerrian trafił Kenobiego w ramię, przez co Jedi wraz z Roshti'im spadł z wierzchowca. Rex zauważył, iż jeśli po nich wróci, zostanie złapany, więc uciekł. Obi-Wan i gubernator zostali aresztowani.

Jedi został zabrany do lochów, gdzie Zygerrianie chcieli się dowiedzieć, dlaczego aresztant chciał uwolnić Togrutanina. Po chwili do celi wszedł Atai Molec i rozpoznał Kenobiego, którego widział wcześniej na hologramie, podczas bitwy o Kiros.

Aukcja

Wasza wysokość, Zygerrianie, goście z tysiąca planet, naszą aukcje rozpoczynamy od niewolników, których mamy bardzo dużo. Na dodatek w najwyższej jakości! Oto przedstawiciel rasy Togrutan z systemu Kiros!
— Zygerrianin, prowadzący aukcję.[2]
Walka ze strażnikami.

Wieczorem rozpoczęła się wielka aukcja niewolników. Pierwszą ofertą był lud Togrutan. Podczas uroczystości do królowej podszedł Atai Molec i poinformował ją o zaistniałej sytuacji. Po chwili licytacja została przerwana, a na arenę wprowadzono związanego Obi-Wana. Królowa Zygerriańska przemówiła do gości, ukazując uległość Jedi. Następnie nakazała Skywalkerowi zlinczować Kenobiego. Kiedy młody Jedi podszedł do związanego mistrza, dał znak Rexowi i R2-D2, aby przygotowali się do walki. Po chwili Anakin zaatakował strażników, R2 rzucił im miecze, a Rex podjął walkę z Zygerrianami. Ahsoka spróbowała pojmać królową, jednak została porażona prądem. Po chwili strażnicy obezwładnili Jedi i kapitana Rexa.

Niewola

To ciekawe, że Jedi troszczy się bardziej o przyjaciół, niż własną misję.
Miraj Scintel.[2]

Królowa Zygerrii zamierzała, sprzeciwiając się namowom hrabiego Dooku i swoich poddanych, zniewolić Jedi, zamiast ich zabić. Kiedy Skywalker użył Mocy, aby dusić Zygerriankę, ta zagroziła śmiercią jego towarzyszy. Ahsoka była przetrzymywana w klatce na dachu pałacu. Kenobi i Rex zostali przewiezieni do obozu pracy na Kadavo. Znajdowała się już tam populacja Togrutan. Aby złamać opór Jedi, dyrektor placówki ostrzegł, iż za nieposłuszeństwo Obi-Wana karani będą Togrutanie. Tymczasem Skywalker służył jako osobisty ochroniarz królowej. Zygerrianka złożyła mu propozycje: jeżeli dobrowolnie się z nią sprzymierzy, ona uwolni jego przyjaciół. Tymczasem Kenobi ciężko pracował na Kadavo. Cierpienia Togrutan zmuszały go do uległości.

Interwencja Tyranusa

Zapewniam Cię, że nieposłuszeństwo królowej nie pokrzyżuje ci planów, Mistrzu.
— Dooku do Dartha Sidiousa.[3]
Dooku dusi królową.

Ponieważ poczynania królowej Zygerrii kolidowały z planami Sithów, hrabia Dooku udał się na miejsce, aby przekonać Zygerriankę do posłuszeństwa. Kiedy ta dowiedziała się o przybyciu przywódcy Konfederacji, nakazała przygotowanie audiencji i rozkazała Skywalkerowi trzymać się z dala od sali tronowej. Kiedy władczyni odeszła, R2-D2 odwrócił uwagę strażników, a Anakin uciekł. Po chwili robot zaprowadził Jedi do Ahsoki. Tymczasem Dooku rozpoczął rozmowę z Miraj Scintel. Okazał swoje niezadowolenie obrotem spraw. Królowa opowiedziała gościowi o swoich planach złamania oporu Jedi. Dooku jednak zamierzał eksterminować Jedi, a nie zniewalać. Tymczasem Skywalker uwolnił Ahsokę, po czym kazał jej odzyskać statek. Sam udał się do sali tronowej. Tam Dooku pokłócił się z królową, ujawniając, iż Atai zamierza przejąć władzę. Następnie zaczął dusić Zygerriankę. Do sali wbiegł Skywalker i rozpoczął pojedynek z hrabią. Zaraz potem pojawili się strażnicy. Kiedy zobaczyli konającą królową, Dooku stwierdził, iż zamordował ją Jedi. Skywalker porwał królową i uciekł z sali prosto na pokład statku. Tam Zygerrianka, na moment przed śmiercią, powiedziała, iż towarzysze Skywalkera znajdują się na Kadavo. Po powiadomieniu floty Jedi udali się na planetę. Tam doszło do bitwy.

Różne źródła

Misja na Zygerrii została opisana także w komiksie The Clone Wars: Niewolnicy Republiki. Pomiędzy opisami w tym zeszycie a w serialu zachodzą znaczące różnice:

  • Skywalker jako Lars Quell nosi opaskę na oku.
  • Misja rozgrywa się wcześniej (Montrale Ahsoki są krótsze).
  • Niewolnica, atakująca królową, pochodzi z rasy ludzi.
  • Na Zygerrii Dooku wspomagany jest przez Asajj Ventress.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!