Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


N'Kata Del Gormo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gormo Training Yoda.JPG
N'Kata Del Gormo
Rasa: Hysalrianin
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
N'Kata Del Gormo był mistrzem Jedi z rasy Hysalrian, mieszkającym na bagnistym świecie. Według legendy był mentorem Yody.

Biografia

Według legendy, w pobliżu domostwa Del Gorma pewnego dnia rozbił się republikański statek z dwójką pasażerów na pokładzie: Yodą i jego przyjacielem. Po jakimś czasie spotkał się z nimi i wyczuł, że są wrażliwi na Moc. Zaproponował im trening Jedi.

Nie wiadomo, jak długo cała trójka przebywała na planecie, ale jakiś czas później republikańska załoga ratunkowa, kierująca się sygnałem namiarowym z wraku statku, wylądowała na planecie i zabrała obu przybyszów. Wkrótce Yoda rozpoczął szkolenie w świątyni Jedi na Coruscant.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Rasa Hysalrian, a zarazem Del Gormo, powstała za sprawą rysunku Chucka Hamiltona, wysłanego na organizowany przez magazyn Star Wars Galaxy konkurs pod tytułem Design An Alien (Zaprojektuj Obcego). Projekt Hamiltona co prawda nie zdobył żadnego miejsca, lecz został pokazany na łamach Star Wars Galaxy Magazine 9. Leland Chee później potwierdził, że wszystkie w jakikolwiek sposób wyróżnione w tym konkursie prace są uznawane za należące do kanonu (obecnie do Legend), z zastrzeżeniem, że nie zaliczają się do niego wydarzenia, którym zaprzeczają inne, ważniejsze źródła. W ten sposób nauczyciel Yody był oficjalnie częścią uniwersum, ale fakt, że szkolenie odbywało się na Dagobah - nie; adaptacja książkowa Zemsty Sithów stwierdza wprost, że Yoda pojawił się na tej planecie po raz pierwszy dopiero po wydarzeniach przedstawionych w filmie. Ponadto w 2013 roku Chee zaznaczył, że fakt trenowania Yody przez N'Katę Del Gormo należy traktować jako legendę istniejącą w obrębie uniwersum.[1]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!