Świątynia Jedi na Coruscant/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Świątynia Jedi na Coruscant
Data konstrukcji: Około 5000 BBY
Data zniszczenia: Między 4 ABY, a 25 ABY
Lokalizacja: Coruscant
Wysokość: Około 1000 m
Wykonawca: Jedi
Przynależność: Zakon Jedi


Świątynia Jedi na Coruscant była miejscem szkolenia oraz sanktuarium dla setek tysięcy rycerzy Jedi. To tutaj odbywały się posiedzenia Rady, to tutaj decydowano o sprawach istotnych dla Zakonu oraz całej galaktyki.

Wygląd zewnętrzny

Wejście otoczone posągami.

Świątynia znajdowała się w miejscu wyjątkowo silnym Mocą - był to jeden z głównych czynników decydujących o wyborze tej lokalizacji.

Budynek miał ponad kilometr wysokości i kształt zigguratu lub stromej ściętej piramidy, co miało na celu możliwie jak największe skupienie w sobie energii Mocy. Symbolizowało to także dążenie uczniów do osiągnięcia doskonałości. Wybudowano go na masywnej podstawie w kształcie kwadratu, wokół naturalnej góry.

Główny hol.

Charakterystyczną cechą Świątyni było pięć wież, z których cztery mniejsze dobudowano w roku 1000 BBY - każda z nich stanowiła miejsce spotkań jednej z czterech Rad Jedi.

U wejścia do świątyni stały olbrzymie rzeźby przedstawiające starożytnych rycerzy Jedi. Wchodzącemu od razu udzielał się niesamowity spokój. Harmonia i powaga biły z każdego korytarza. Cała Świątynia zajmowała stosunkowo duży obszar, więc nigdy nie było problemów z zakwaterowaniem.

Wieże

Wieża Świątynna

Była to centralna i najwyższa z wież Świątyni, często błędnie uważana za miejsce obrad Rady Jedi. Powstała w czasie konstruowania pierwszej, pierwotnej wersji budynku. W jej wnętrzu przechowywano teksty założycieli zakonu.

U szczytu Wieży Świątynnej mieściła się Hala Rycerstwa, a nieco poniżej - komnaty medytacyjne oraz posągi sławnych rycerzy. Dalej - balkony kontemplacyjne otaczające resztki pierwotnej wieży (Świątynię wielokrotnie przebudowywano). W niższych balkonach znajdowały się hologramy pomagające adeptom w poznawaniu wzniosłej historii zakonu. Niżej położone były starożytne sale medytacyjne oraz wejście do jaskiń, na których wznoszono kiedyś cały kompleks. W czasach wojen klonów dobudowano także pokój narad wojennych, gdzie Jedi wspólnie opracowywali plany prowadzenia dalszej części wojny.

Wieża Wysokiej Rady

Sala posiedzeń Rady.

Dobudowano ją dopiero w 1000 BBY. Położona była w południowo-wschodniej części budynku. Na jej szczycie znajdowała się komnata Rady Jedi, do której prowadziła turbowinda. Wchodzący przed spotkaniem z dwunastką musiał najpierw przejść przez przedsionek. Poniżej wybudowano specjalnie pomieszczanie, w którym zaznaczano na holomapie potencjalne miejsca, w które mieliby interweniować Jedi. Dookoła sali wystawały na zewnątrz trzy balkony, przez które można było obserwować otaczające kompleks miasto. Informacje potrzebnych przy aktualizacji hologramów dostarczały anteny wybudowane na samym szczycie wieży.

Wieża Pierwotnej Wiedzy

Archiwa Jedi.

Jak pozostałe trzy, dobudowano ją w 1000 BBY. Położona była w północno-zachodniej części kompleksu. Urzędowała w niej Rada Pierwotnej Wiedzy oraz mieściły się Archiwa Jedi. Często też używano terenu wokół wieży jako miejsca szkoleniowego dla adeptów.

Wieża Pojednania

Również dobudowana w 1000 BBY, położona była w południowo-zachodniej części kompleksu. Spotykała się tam Rada Pojednania.

Wieża Przydzielania Pracy

Wzniesiona w 1000 BBY, położona była w północno-wschodniej części budynku. Spotykała się tam Rada Przydzielania Zadań.

Znane pomieszczenia

Świątynia była harmonijnie udekorowana.
  • Sala posiedzeń Wysokiej Rady Jedi - pokój w kształcie okręgu, gdzie odbywały się spotkania Rady.
  • Sale posiedzeń pozostałych trzech Rad Jedi.
  • Komnata Tysiąca Fontann - olbrzymia sala, cała wypełniona fontannami oraz niezwykłą roślinnością. Jedno z ulubionych miejsc odpoczynku i medytacji dla setek Jedi. Młody Obi-Wan Kenobi spotykał się tam ze swoją kalamariańską przyjaciółką Bant Eerin.
  • Komnaty medytacyjne
  • Sale szkoleniowe
  • Archiwa Jedi - znajdowały się w nich setki holoksiążek oraz holokronów. Także Sithów, ale wiedziała o nich tylko Rada. Skarbnica wiedzy zbieranej przez zakon od tysiącleci. Korytarze zdobiły popiersia Straconej Dwudziestki - Jedynych Jedi, którzy dobrowolnie opuścili Zakon.
  • Prywatne pokoje Jedi
  • Centrum komunikacji i zapisu danych pochodzących z kamer wewnętrznych.
  • Setki korytarzy
  • Planetarium - sala z wielką mapą Galaktyki. Jedno z ulubionych pomieszczeń Qui-Gon Jinn'a.
  • Hangar
  • Pokój analiz
  • Sala medyczna
  • Jadalnia
  • Arena - odbywały się na niej pojedynki na treningowe miecze świetlne, mające na celu szkolenie oraz prezentację umiejętności uczniów potencjalnym przyszłym mistrzom.
  • Skarbiec - trzymano tam różne wartościowe przedmioty, zwykle przekazane Świątyni jako neutralnemu rozjemcy na czas trwania sporów.
  • Centrum techniczne
  • Ogród - uprawiano tam warzywa
  • Hala rycerstwa - miejsce, gdzie odbywała się ceremonia pasowania na rycerza Jedi.
  • Laboratoria z roślinnością - miejsce, gdzie Jedi hodowali rośliny z różnych obcych i egzotycznych planet.
  • Cele dla Sithów - w czasie wojny domowej Jedi przetrzymywano tam pojmanych Sithów. W czasie szturmu na Świątynię zostały całkowicie zdewastowane.
  • Pokój narad wojennych - dobudowano go dopiero w czasach wojen klonów. To tam Jedi wysłuchiwali raportów z wielu pól bitewnych całej galaktyki.
  • Komnata Konklawe - sala, w której przedstawiciele różnych placówek Jedi w całej galaktyce spotykali się z Radą Jedi.

Służby świątynne

Pokoik Yody.

Rady

W każdej z pomniejszych wież świątyni znajdowały się Rady. Najważniejszą wśród nich była oczywiście główna Rada Jedi, zwana Wysoką. Wielu członków tej ostatniej należało też do innych Rad.

Wysoka Rada Jedi

Zobacz główny artykuł: Wysoka Rada Jedi.

Zbierała się południowo-wschodniej wieży. Zarządzała poczynaniami Jedi w całej galaktyce, nierzadko decydując o biegu historii. Jej członkowie, a było ich dwunastu, byli wybierani spośród tych, którzy już wiele razy dowiedli swej wartości. Jednak, żeby do niej dołączyć, nie wystarczało mistrzowskie opanowanie miecza. Trzeba było wyróżniać się wiedzą, doświadczeniem, rozumem oraz znajomością Mocy. W jej skład wchodziło wielu znakomitych mistrzów. Aby zachować świeżość i obiektywizm myślenia, nie wszyscy rycerze przebywali w niej jednakową ilość czasu. Wybierano pięciu członków dożywotnych, czterech, którzy sami decydowali, kiedy chcą odejść, a reszta miała wyznaczoną datę opuszczenia szeregów rady.

Rada Pierwotnej Wiedzy

Zobacz główny artykuł: Rada Pierwotnej Wiedzy.

Mieściła się w północno-zachodniej wieży. Jej głównym zadaniem było decydowanie o sprawach dotyczących artefaktów przetrzymywanych przez zakon. Trzymano je w świętej komnacie, którą nad którą pieczę sprawował opiekun.

Rada Pojednania

Zobacz główny artykuł: Rada Pojednania.

Zasiadała w południowo-zachodniej wieży. Głównym celem jej istnienia było pokojowe rozwiązywanie problemów trapiących społeczeństwa. Wysyłali Jedi na wiele misji. Składała się ona z pięciu członków, ale nie byli oni przydzieleni na stałe, wiec przewijało się przez jej szeregi bardzo dużo rycerzy.

Rada Przydzielania Pracy

Zobacz główny artykuł: Rada Przydzielania Pracy.

Jej siedzibą była północno-wschodnia wieża. Zajmowała się przydzielaniem pracy dla adeptów, którym nie udało się znaleźć mistrza. Współpracowali z Korporacją Usług Jedi. Czasem przydzielała także zadania pełnoprawnym członkom zakonu.

Personel świątynny

  • Uzdrowiciele
  • Archiwiści - w czasach schyłku Republiki zarządzała nimi Jocasta Nu
  • Główny mechanik - w czasach schyłku Republiki był nim Miro Daroon
  • Odźwierni - pilnowali wejścia. W czasach schyłku Republiki jednym z nich był Jurokk
  • Opiekun - jego zadaniem było zajmowanie się artefaktami przetrzymywanymi przez Radę Pierwotnej Wiedzy.

Historia

Założenie

Hangar.

Świątynia została stworzona około 5000 lat przed bitwą o Yavin. Stara Republika ofiarowała Jedi miejsce pod budowę w zamian za obronę Coruscant. Senatorowie myśleli, że rycerze wybudują coś w rodzaju fortecy, więc gdy spostrzegli, że pod nosem rośnie im struktura mająca na celu szkolenie i medytację rycerzy, byli nieco zawiedzeni.

Na początku kompleks składał się tylko z kilku pokoi i korytarzy, dopiero później, około 4019 BBY, czterech mistrzów Jedi rozbudowało świątynię, nadając jej charakterystyczny kształt piramidy. Po spustoszeniu Ossusa i zniszczeniu mieszczącej się tam Wielkiej Biblioteki, zakon ustanowił Coruscant swoją główną siedzibą, przenosząc tu większość materiałów i artefaktów ocalonych z Ossusa. Od tego momentu nastąpił gwałtowny rozwój całego budynku. Tutaj też zaczęła się przeważnie zbierać Rada Jedi.

Świątynia i Republika

W miarę, jak wielkie ilości Jedi ginęły podczas wojen mandaloriańskich i wojny domowej Jedi, świątynia coraz bardziej pustoszała. Po Konklawe i rzezi na Katarrze Jedi ukryli się, a świątynia została całkowicie opuszczona. Jedi powrócili do niej po pokonaniu Triumwirat Sithów.

Pod koniec wielkiej wojny galaktycznej świątynia została zniszczona w ataku Dartha Malgusa. Po tym wydarzeniu Jedi znowu opuścili ją i przenieśli się na Tythona, gdzie założyli swoją nową siedzibę.

W kolejnych latach powrócono do Świątyni, miały tez miejsce kolejne rozbudowy. W 2519 BBY dobudowano Archiwa Jedi, a w 1000 BBY - cztery dodatkowe wieże. Po zakończeniu nowych wojen Sithów Jedi znowu skoncentrowali się na ekspansji na Coruscant, a większość innych placówek została zamknięta - miało to między innymi uchronić zakon przed kolejnymi schizmami.

Sabotaże świątyni

W czasie, kiedy Obi-Wan Kenobi był jeszcze padawanem Qui-Gon Jinna, w świątyni doszło do serii sabotaży. Najpierw dokonano nieudanej próby zamachu na Yodę. Mistrz w ostatniej chwili wyczuł nagły przypływ ciemnej strony i uskoczył, unikając zamontowanej pod kładką bomby. Później ktoś uszkodził systemy wentylacji, co doprowadziło do szybkiego zwiększenia temperatury w budynku. Uszkodzono także windę przewożącą najmłodszych adeptów, stwarzając ryzyko ich śmierci. Qui-Gon został przydzielony do misji polegającej na odszukaniu i, w razie konieczności, likwidacji sprawcy. Wcześniej razem z Tahl odkryli zniknięcie uzdrawiających kryształów ognia (starego artefaktu Zakonu), skrzynki z narzędziami, togi medytacyjnej, stroju treningowego, sprzętu pływackiego oraz listy uczniów od A do H. W celu odkrycia sabotażysty zaczęli przepytywać znajdujących się w Świątyni adeptów. W życie wszedł także zakaz opuszczania budynku. Yoda zasugerował rycerzom Jedi, żeby niepotrzebnie nie włóczyli się po kompleksie. Jinn widząc, że sam nie jest w stanie poradzić sobie z otrzymanym zadaniem, poprosił o pomoc Obi-Wana, który w tym czasie oczekiwał decyzji Rady co do jego niesubordynacji. Razem z mistrzem oraz przyjaciółką Bant wpadli na myśl, że nieznany intruz może niepostrzeżenie poruszać się po Świątyni przez sieć kanałów rozprowadzających wodę po całym budynku. W labiryncie tuneli napotkali byłego ucznia Qui-Gona - Xanatosa. Wywiązała się walka, lecz Xanatosowi udało się zbiec.

Okna napełniały wnętrze światłem.

Jakiś czas po tym wydarzeniu obaj Jedi otrzymali wiadomość, że Bant jest przetrzymywana przez niedoszłego uciekiniera, który postawił następujące ultimatum: albo rycerze pozwolą mu uciec ze Świątyni i podstawią w wybranym przez niego miejscu ścigacz, albo on zabije kalamariankę. Qui-Gon już od pewnego czasu podejrzewał, że przeciwnik w jakiś sposób podsłuchuje rozmowy jego i Tahl. Nagle zrozumiał, że w nowo otrzymanym przez towarzyszkę droidzie znajdują się urządzenia podsłuchowe. Użył ich, aby wmówić byłem uczniowi, że on i Kenobi ulegli żądaniom i znajdują się w zupełnie nieistotnej dla Mrocznego Jedi części kompleksu. Tą drugą interesującą dla sabotażysty częścią okazał się skarbiec, w którym Zakon przetrzymywał wartościowe przedmioty będące powodem sporu rządów kilku planet. Jeśli owe kosztowności zostałyby wykradzione, opinia o Jedi gwałtownie by spadła.

Pokój analiz.

Na szczęście dla Rycerzy, Xanatos, razem z pomagającym mu adeptem, Bruckiem Chunem, zostali zaatakowani z zaskoczenia w sali skarbca przez dwójkę Jedi. Wywiązały się dwa osobne pojedynki. Kenobi z Bruckiem pędzili korytarzami aż pod Komnatę Tysiąca Fontann. Okazało się, że na dnie jeziora znajdowała się przywiązana Bant. Padawan zabił oponenta i uratował koleżankę. Tymczasem Mistrz Jedi walczył z Xanatosem na gzymsach wokół jednej z wież Świątyni. Jego przeciwnik, widząc, że przegrywa, ewakuował się na przelatują w pobliżu taksówkę powietrzną. Zdążył jeszcze pochwalić się Jinnowi, że nawet jego zwycięstwo nie uratuje Świątyni.

Rycerz uznał, że owa groźba może mieć coś wspólnego z restartem wszystkich systemów budynku przeprowadzanych przez Miro Daroona. Razem ze swym uczniem pobiegli do głównej sterowni. Udało im się powstrzymać technika w sam porę. Po dogłębnej analizie reaktora okazało się, że znajdowały się w nim lecznicze kryształy ognia. Synteza ich mocy z mocą reaktora mogłaby doprowadzić do zniszczenia budynku. Qui-Gon po tym wydarzeniu rzucił się w pogoń za byłym uczniem. Całkowicie rozumiał system działania Xanatosa przy sabotażach kompleksu: Dywersja + Demoralizacja + Dezorganizacja = Dewastacja.

Rajd Yinchorrich

Korytarz.

Bitwa należała do jednej z wielu walk w czasie konfliktu z Yinchorri. W 33 BBY świątynia została zaatakowana przez podjudzonych przez Palpatine'a Yinchorrich. Była to inteligentna gadopodobna rasa z planety Yinchorr. Dzieliła się ona na dwie kasty: rządzącą - intelektualistów, i poddaną - wojowników. Żołnierze zajęli pozycje przed budynkiem i przygotowywali się do szturmu. Przygotowania obserwował z pobliskiego wieżowca Darth Maul.

W początkowym stadium inwazji Yinchorri zabili strzegącą bramy Jude Rozess. Agresorzy za swój główny cel uznali adeptów. Kiedy udało im się dostać do komnat, w których, według ich informacji, powinni się znajdować uczniowie, odkryli, że są one puste. Posuwając się dalej weszli do dużej sali, gdzie zaskoczyli ich rycerze Jedi pod przewodnictwem Yody. W walce zginęli prawie wszyscy najeźdźcy, a także Jedi Tieren Nie-Tan.

Yoda przesłuchał jedynego ocalonego nieprzyjaciela w celu poznania miejsca przebywania przywódców Yinchorrich. Żołnierz powiedział, że nic na ten temat nie wie i że jest tylko zwykłym wojownikiem. Kiedy mistrzowie zaangażowali się w rozmowę, jeniec chwycił znajdującą się nieopodal broń, próbując strzelić im w plecy. Yoda wyczuł jednak ten manewr i pchnął Mocą Yinchorri w ścianę, zabijając go. Jedi zaczęli podejrzewać, że za atakami stoi jakaś bliżej nieznana siła.

Wojny klonów

W czasie wojen klonów, aby skutecznie zarządzać toczącymi się kampaniami, stworzono w świątyni pokój narad wojennych, skąd Jedi śledzili poczynania armii w różnych częściach galaktyki. Świątynia znacząco opustoszała, jako że większość mistrzów i rycerzy wraz z uczniami udała się na wojnę.

Zamach terrorystyczny w świątyni Jedi

Około 20 BBY w Świątyni wybuchła bomba, która pochłonęła życie wielu osób, w tym personelu i wielu Jedi, w tym np. Tutso Mara.

Okazało się, że to Barrissa Offee stała za tym atakiem, twierdząc, że Zakon Jedi jest zmorą wojny, że odwrócił się od światłości i stał się sługą ciemnej strony.

Masakra w Świątyni Jedi

Płonąca Świątynia.

Po ujawnieniu tożsamości przez Palpatine'a i nieudanej próbie aresztowania, Kanclerz nakazał przeprowadzenie "kontrataku". Nowo mianowany Darth Vader razem z 501 Legionem dokonali szturmu na Świątynię. Pomocy udzielał im Gwiezdny Niszczyciel typu Venator ostrzeliwujący teren wokół Świątyni, skutecznie uniemożliwiając ucieczkę jakimkolwiek Jedi.

Na początku, przy samym wejściu zginął odźwierny świątyni - Jurokk. Później Anakin udał się do archiwów, gdzie starał się nakłonić Jocastę Nu do udostępnienia mu pokoju komunikacyjnego (chciał z niego wysłać wiadomość nakazującą powrót wszystkim rycerzom). Archiwistka, przeczuwając, że coś jest nie tak z młodym Jedi, nie udzieliła zgody - Vader ukarał ją za to śmiercią. Nu, na chwilę zanim wyzionęła ducha, skontaktowała się telepatycznie z adeptami i nakazała im ukryć się w komnatach Rady.

W bibliotece wybuchła walka. Jedi aktywowali pole energetyczne i schowali się za nim, ale lord Sithów zniszczył je i zamordował wszystkich. Następnie udał się do głównego lobby, gdzie grupa Jedi zaskoczyła maszerujące klony. Uczeń Palpatine'a zrzucił na nich stojącą nieopodal statuę, zabijając większość z nich. Następnie dezaktywował znajdujące się w hangarze myśliwce Jedi. Chwilę po tym włączył tajny sygnał dla wszystkich rycerzy (9-13) informujący, że wojna jest już skończona i członkowie Zakonu muszą powrócić do świątyni. Następnie zamordował adeptów chowających się w salach Rady.

Na jego drodze w Radzie Pierwotnej Wiedzy stanęła Serra Keto. Vader w czasie długiego pojedynku zrzucił na nią kolumnę, zabijając ją. Jej nauczyciel Cin Drallig, widząc to, rzucił się na Anakina. Towarzyszący mu padawanowie (Whie Malreaux i Bene) padli po kilku ciosach. Walka była długa i zacięta. Zakończyła się przegraną mistrza Jedi. Vader pozostawił go śmiertelnie rannego, tak aby ten mógł na własne oczy obserwować zagładę ukochanej świątyni.

W tym czasie klony zabezpieczyły komnaty Rady i zaangażowały się w walkę z siłami ochronnymi Świątyni złożonymi z nie posługujących się Mocą, niesklonowanych żołnierzy. Słudzy Imperatora byli całkowicie przekonani, że wszyscy użytkownicy Mocy już dawno padli. To dlatego zaskoczyła ich resztka Jedi, która pod dowództwem trzech mistrzów rzuciła się na stacjonujących w głównej hali żołnierzy. Rycerze desperacko pragnęli powstrzymać najeźdźców. Wielu z nich dzierżyło dwa miecze świetlne, z czego ten drugi w większości przypadków został zabrany martwym kompanom. Szarża doprowadziła do śmierci wielu klonów, ale i tak członkowie Zakonu zostali wybici.

W czasie trwania bitwy senator Bail Organa zaniepokojony widokiem wznoszącej się nad świątynią chmury dymu przyleciał tam, aby sprawdzić, co się dzieje. Klony jednak nie udzieliły mu żadnych informacji i nakazały odjechanie, a gdy się od nich odwrócił, zaczęły strzelać w plecy senatora. Gdyby nie ratunek młodego, z trudem ocalałego z rzezi Zetta Jukasy, Bail nie przeżyłby. Padawan zginął, ale Organa zdążył umknąć swoim śmigaczem.

Nie wiadomo do końca, ilu Jedi udało się uciec. Wiadomo, że ocalała mistrzyni Shaak Ti, prawdopodobnie - Scout; Plett uratował grupę adeptów i schował się z nimi na planecie Belsavis. Imperator zaraz po walce zjawił się na miejscu, by przekonać się o spowodowanych zniszczeniach.

Po czystce

Świątynia po masakrze.

W czasie desperackiej obrony świątynia została poważnie uszkodzona. Imperator nie nakazał jednak jej całkowitej likwidacji - chciał, aby ruiny stały się symbolem porażki zakonu i uważał je za symbol upadku zakonu i triumfu zła. Archiwa świątynne zostały splądrowane przez zwycięzców, wiele cennych artefaktów wywieziono i pochowano w różne miejsca galaktyki, takie jak Byss, czy Wayland.

Palpatine wykorzystał też Świątynię jako pułapkę na Jedi. Vader włamał się do systemu komunikacyjnego i zmodyfikował go tak, by wysyłał wiadomość do wszystkich rycerzy, którzy przeżyli, informując ich o zakończeniu wojny i że mają rozkaz natychmiast wrócić do sanktuarium. Jednocześnie pozostawił w środku garnizon złożony z klonów. Wielu Jedi przeżyło rozkaz 66 tylko po to, by wpaść w ręce oprawców.

Yoda i Obi-Wan Kenobi znajdując się na statku senatora Baila Organy przechwycili sygnał. Natychmiast zrozumieli intencję Sithów i postanowili udać się do Świątyni, aby zmienić treść przekazu. W czasie, kiedy wszyscy zajęci byli specjalnym zebraniem Senatu, dwóch mistrzów ukradkiem przemknęło się do kompleksu. Skradali się pomiędzy pomieszczeniami, zabijając żołnierzy tak, aby nikt nie zorientował się o ich obecności. Chowali trupy w szafkach, używali Mocy w celu odwrócenia uwagi przeciwników. Niektóre klony zaczęły wierzyć, że w ruinach grasują duchy.

Przed bramą.

Obraz Świątyni, który zastali Jedi, był przerażający. Budynek zdewastowano, wszędzie leżały zwłoki Jedi, nie oszczędzono nawet adeptów Yoda zauważył, że na ciele jednego z adeptów znajduje się ślad po ciosie zadanym mieczem świetlnym. Kenobi dał wyraz swojej niedowierzaniu, że jakikolwiek rycerz mógłby coś takiego uczynić. Razem udali się do centrum łącznościowego i zmienili treść sygnału na: „Trzymajcie się z daleka od Świątyni. Ukryjcie się.” Jednocześnie przejrzeli zawartość kamer rejestrujących i odkryli hologram, w którym Anakin zabija mistrza Dralliga oraz Bene i Whie. Obi-Wan był wstrząśnięty tą wiadomością. Obaj opuścili świątynię, wyruszając przeciwko Sithom.

Niedługo po tym wydarzeniu Vader odwiedził budynek w celu odnalezienia poszukiwanych przez siebie danych w archiwach. Anakin miał wrażenie, jakby czuł obecność zjaw uśmierconych Jedi. Udało mu się też odkryć, że kilku ocalonych strażników pokoju włamało się do bazy danych i skopiowało wykaz zawierający listę rycerzy będących na misji w czasie wydania rozkazu 66. Co najważniejsze, do każdego z nich przypisane było miejsce, do którego Rada wysłała go lub ją na powierzone zadanie.

Jakiś czas później do budynku przybył Ferus Olin. Widok zniszczonej Świątyni okazał się dla niego prawdziwym szokiem. Zaprzysiągł uczynić wszystko co mógł w celu uratowania jak największej liczby Jedi. Razem z chłopcem o imieniu Trever Fiume wynajęli taksówkę, która zawiozła ich na jedną z wież kompleksu. Przez dziurę w niej dostali się do środka. W czasie niebezpiecznej wędrówki towarzysze zdali sobie sprawę, że ochroną ruin dowodzi inkwizytor Malorum. Założył on swoje biuro w pokoju zamieszkiwanym niegdyś przez mistrza Yodę. Rycerz odnalazł także duże pomieszczenie, w którym przechowywano miecze świetlne zabitych Jedi. Podsłuchał też rozmowy Vadera z inkwizytorem, w której ten pierwszy miał pretensje do tego drugiego, że nie udało mu się złapać intruzów. Sith w gniewie zaczął dusić sojusznika Mocą, jednocześnie odkrywając kryjówkę Jedi. Felusowi i Trevelowi udało się zbiec. Wiedzieli, że Skywalker pozwolił im odejść, aby przetestować reakcję Maroluma na ich ucieczkę.

Gwiazda Śmierci

Na północnym biegunie Gwiazdy Śmierci znajdowała się sala tronowa Palpatine'a. Wyrastała ze szczytu pojedynczej, podłużnej baszty. Jedi w Świątyni posiadali pięć wież, za to komnata Imperatora tylko jedną. Zabieg ten miał na celu symbolizowanie upadku Zakonu i triumfu Sithów.

Po upadku Imperium

W którymś momencie między śmiercią Imperatora, a inwazją Yuuzhan Vongów świątynia została zniszczona, nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpiło.

W czasie konfliktu z Yuuzhan Vongami szalony mroczny Jedi Lord Nyax wyrwał się ze swojego więzienia na planecie i przeszukiwał ruiny świątyni w poszukiwaniu znajdującego się pod nią silnego źródła Mocy. Luke Skywalker, Mara Jade i Tahiri Veila wdali się z nim w pojedynek. Nie mogli go jednak pokonać przy użyciu mieczy, więc użyli Mocy i wypchnęli go do znajdującej się nieopodal dziury. Ciało Sitha zostało zniszczone, ale jego esencja ciemności pozostała zanieczyszczając energię Mocy. Dlatego też Jacen Solo oraz Vergere w czasie swego pobytu w Świątyni mogli wyczuć tylko mrok.

Po drugiej galaktycznej wojnie domowej

Nowa świątynia Jedi na Coruscant
Zobacz główny artykuł: Nowa świątynia Jedi na Coruscant.

W czasie drugiej insurekcji koreliańskiej Świątynia została odbudowana w jej pierwotnym miejscu, jednak jej pierwotne kształty zastąpiła wielka transpastalowa piramida. Była ona siedzibą Nowego Zakonu do 44 ABY, gdy Luke Skywalker zadecydował o opuszczeniu przez Jedi planety.

Ciekawostki

  • Lucas pragnął, aby sanktuarium strażników pokoju wyróżniało się nieco na tle innych budowli Coruscant. Zamawiając szkice prosił o coś dystyngowanego i unikalnego, wskazującego na duchową naturę kompleksu.
  • Projekty archiwów Jedi zostały stworzone w oparciu o już istniejące biblioteki watykańskie oraz angielskie.
  • W edycji specjalnej Powrocie Jedi, w jednej ze scen ukazujących radość mieszkańców różnych planet z powodu uwolnienia się spod jarzma Imperium, Świątynia zostaje ukazana pomiędzy budynkami Coruscant.

Źródła

Świątynia w nocy.


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]