Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Świątynia Jedi na Raxus Prime

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świątynia Jedi na Raxus Prime

Świątynia Jedi na Raxus Prime była niewykończoną repliką świątyni Jedi z Coruscant. Została skonstruowana przez obłąkanego Jedi - mistrza Kazdana Paratusa.

Charakterystyka

Kopia świątyni Jedi na Coruscant wzniesiona przez Kazdana Paratusa miała być według niego początkiem odbudowy Zakonu Jedi. Stworzył ze złomu podobizny członków Najwyższej Rady Jedi i rozmawiał z nimi, jak gdyby żyli. Budowla była strzeżona przez roboty Kazdana: zdezelowanego wojownika, tytana i sondę. Podstawy konstrukcji znajdowały się pod powierzchnią gruntu lub też pod grubą warstwą śmieci i odpadów, pokrywającą powierzchnie całego Raxus Prime. Świątynię tworzyły zespawane razem kawałki płyt pancerzy różnych statków, których szczątki znajdowały się na powierzchni całej planety. Rury dysz wydechowych pełniły funkcję marmurowych kolumn, a anteny z zestawami sensorów ramy okienne.

Historia

Po przeżyciu rozkazu 66, Paratus uciekł od cywilizacji na planetarne złomowisko Raxus Prime. Samotność i świadomość tchórzostwa sprawiły, iż Kazdan popadł w obłęd. Używając Mocy wniósł trybut dla zniszczonego Zakonu Jedi. Obłąkany mistrz sprawował pieczę nad świątynią do końca swego życia. W roku 2 BBY do świątyni przybył tajny uczeń Dartha Vadera, Galen Marek, w celu zabicia Kazdana Paratusa. Po krótkim pobycie w świątyni znalazł Jedi w sali posiedzeń Rady, w której, po niedługiej walce go pokonał.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!