Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Wielka Biblioteka Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Biblioteka na Ossusie.jpg
Wielka Biblioteka Jedi
Data konstrukcji: 5000 BBY
Data zniszczenia: 3996 BBY
Lokalizacja: Ossus
Wykonawca: Odan-Urr
Przynależność: Zakon Jedi


Wielka Biblioteka Jedi, znana również jako Biblioteka na Ossusie, była ogromnym kompleksem archiwów, w którym przechowywano spore ilości informacji mogących służyć szkoleniu Jedi.

Historia

Biblioteka powstała w 5000 BBY, tuż po wielkiej wojnie nadprzestrzennej z inicjatywy mistrza Jedi Odana-Urra, który szkolił się na planecie Ossus pod okiem mistrza Ooroo. Odan-Urr miał wizję ogromnej skarbnicy wiedzy, z której mogłyby korzystać przyszłe pokolenia Jedi, i postanowił wcielić ją w życie, tworząc Wielką Bibliotekę Jedi w miejscu swojego szkolenia. Pośród licznych zwojów, książek i artefaktów można było znaleźć tam holokrony Jedi, a także jeden holokron Sithów, który Odan-Urr odzyskał z wraku okrętu Sithów walczącego w wielkiej wojnie nadprzestrzennej.

Konstrukcja biblioteki łączyła funkcjonalność z charakterystyczną dla Jedi, oszczędną architekturą, co nie oznacza jednak, że pozbawioną ozdób. Nad całym kompleksem górowały cztery wieże, każda zawierająca materiały dotyczące innego okresu w historii galaktyki: przed wynalezieniem hipernapędu, przed powstaniem starej Republiki, wczesnej Republiki i współczesnej Republiki.

Wielka Biblioteka Jedi.

Przez bez mała tysiąc lat istnienia Wielka Biblioteka Jedi stała się największym wówczas znanym zbiorem wiedzy i informacji, zbieranych przez tysiące pokoleń. Wielu mistrzów Jedi przybywało tutaj, by poszerzać swoje wiadomości, często biorąc ze sobą swoich uczniów. W ten sposób przy Bibliotece na Ossus rosło spontaniczne i generalnie nieusankcjonowane, ale szybko rozwijające się centrum szkoleniowe. W 4000 BBY Bibliotekę odwiedził Exar Kun, pragnąc przeciągnąć wielu młodych uczniów Jedi na swoją stronę, co też mu się częściowo udało. Ponadto nawiedził także sędziwego już wtedy mistrza Odana-Urra, żądając od niego holokronu Sithów. Gdy Jedi odmówił, Kun zabił go i zabrał urządzenie.

Koniec istnienia Biblioteki nastąpił 4 lata później, podczas wielkiej wojny Sithów, kiedy to przy pomocy magii Sithów i ich starożytnych urządzeń uczniowie Exara Kuna doprowadzili do eksplozji supernowej w gromadzie Cron, której fala uderzeniowa zdewastowała powierzchnię Ossusa i zrujnowała bibliotekę. Chociaż Jedi uratowali wiele jej zbiorów, znacznie więcej zostało pogrzebanych, a niektóre przejęte przez Exara Kuna, który przybył na Ossus na chwilę przed kataklizmem, by zabrać, co się tylko dało. Mistrz Ood Bnar z rasy Netian poświęcił się, by ochronić przed nim starożytne miecze świetlne, dosłownie wrastając w ziemię w miejscu ich zakopania. Kompleks biblioteczny został natomiast doszczętnie zrujnowany, a ogrom wiedzy w nim przechowywanej zaginął bezpowrotnie. Te zaś, które zdołano ocalić, przeniesiono na Stację Exis, by później mogły dać początek Archiwom Jedi na Coruscant.

Ponad 4000 lat później, w 10 ABY Ossus został odwiedzony przez Luke'a Skywalkera i Kama Solusara, poszukujących wiedzy o dawnych Jedi. Już na powierzchni planety wywiązała się bitwa pomiędzy Jedi, wspieranymi przez lokalny lud Ysanna, a Mrocznymi Jedi pod dowództwem Sedrissa. Ostateczny pojedynek odbył się w salach dawnej Biblioteki; Skywalker pchnął Sedrissa na drzewo, które okazało się być Oodem Bnarem; ten z kolei poświęcił własne życie i czerpiąc energię z jądra planety zabił też Mrocznego Jedi. Tym samym Luke i Kam uzyskali dostęp do strzeżonych przez niego mieczy świetlnych. W późniejszym okresie Luke dokładnie przeszukał szczątki Biblioteki i odkrył kolejne artefakty, które miały mu pomóc w odbudowaniu Zakonu.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!