Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Nevana

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nevana.JPG
Nevana
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Dubrava
Miejsce pochodzenia: Dubrava
Rasa: Dubravanka
Kolor włosów: Zielone
Kolor oczu: Czarne
Nevana była kobietą z rasy Dubravan pochodzącą z Dubravy.

Biografia

W roku 0 BBY na jej rodziną planetę przybył pilot Sojuszu dla Przywrócenia Republiki, Jal Te Gniev, który miał za zadanie zwerbować ochotników do walki z Imperium Galaktycznym. Mężczyzna przesiadywał w miejscowej kantynie, gdzie spożywał znaczne ilości napojów alkoholowych oraz raczył tubylców opowieściami o swoich przygodach. Podczas jednego z takich monologów Nevana podeszła do niego, po czym zapytała o powód jego smutku i nadużywania używek. W odpowiedzi usłyszała, że stało się to za sprawą Skywalkera, który niezasłużenie zgarniał dla siebie całą chwałę, a przebywając na Jazbinie zażywał wszelkich wygód. Słysząc słowa pijanego rebelianta, Nevana doszła do wniosku, że Skywalker musiał być przemytnikiem lub mordercą, dlatego zdecydowała się odwiedzić miejscowego łowcę nagród, Sarmę, u którego długi miał jej ojciec. W rozmowie z mężczyzną, kobieta zdradziła posłyszane nazwisko, prosząc by dzięki temu mogła ustabilizować rodziną sytuację finansową.

Gdy Nevana ustaliła wszystko z Sarmą, zajęła się innymi sprawami, a po jakimś czasie zdecydowała się wrócić do kantyny gdzie poznała Te Gnieva. W drodze została zauważona przez oddział szturmowców, z którym przebywał Sarma. Wojskowi chcieli ją zatrzymać, lecz kobieta rozpoczęła ucieczkę. Spowodowało to, że w jej stronę otworzono ogień z blasterów, lecz żadna z błyskawic nie sięgnęła celu.

Nevana skierowała się na mokradła, a przez nie ponownie dotarła do kantyny. Tam zastała jeszcze bardziej pijanego Te Gnieva, którego postanowiła otrzeźwić by poznać prawdę o tożsamości Skywalkera. Gdy mężczyzna doszedł do siebie wyjawił, że ów młodzieniec był odpowiedzialny za zniszczenie Gwiazdy Śmierci. Wiadomość ta wprawiła Nevanę w zdumienie oraz w poczucie winy za zdradzenie go Sarmie, który doniósł o nim Imperium. Nie miała jednak dużo czasu na walkę z myślami, gdyż do tawerny nieoczekiwanie wtargnęli szturmowcy otwierając ogień do zebranych. Jeden z pierwszych pocisków trafił Nevanę w plecy pozbawiając ją życia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!