Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Peragus II

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Peragus 2.jpg
Peragus II
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sektor Kwymar
Układ: Układ Peragus
Gwiazda: Peragus
Geografia
Atmosfera: Jałowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Brak, dawniej Wspólny
Ludność: Brak, dawniej ludzie
Eksport: Paliwo
Peragus II to kolonia górnicza umiejscowiona w Zewnętrznych Rubieżach będąca dla tej części galaktyki głównym źródłem paliwa niskiej jakości.

Historia

Około roku 4 000 BBY na Peragus II została założona kolonia górnicza, mająca zaopatrywać tę część galaktyki w paliwo wykorzystując naturalne złoża znajdujące się na planecie. Jej działalność trwała jednak krótko, gdyż przypadkowy wystrzał z blastera wywołał wybuch wydobywanych łatwopalnych substancji. Eksplozja była tak potężna, że schodząc do skorupy planety odłupała jej spory fragment i zamieniła go w pole asteroid, jednocześnie odsłaniając jądro planety.

Stacja górnicza Peragus

Kolejne próby skolonizowania planety zostały zaniechane, postanowiono za to kontynuować wydobycie surowców. Tak też zrobiono - na jednej z dryfujących wokół planety asteroid wybudowano stację górniczą, która wkopując się w jej powierzchnię wznowiła wydobycie paliw. Zapewniały to załogi składającą się z połączonych sił ludzi i droidów górniczych. Wyciągnięto także wnioski z poprzedniej tragedii i zabroniono wwozu na teren instalacji wszelkiej broni blasterowej, używając na jej terenie blasterów sonicznych, bądź lasterów górniczych o niskiej mocy. Sporządzono także nieustannie aktualizowany system map pola asteroid by umożliwić bezpieczne dokowanie statkom transportowym z zewnątrz.

Po wojnie domowej Jedi, Peragus stała się głównym eksporterem paliwa potrzebnego do utrzymania Stacji Cytadela na orbicie Telos, gdzie prowadzono prace nad odbudową zniszczonej przez wojny mandaloriańskie planety.

Zniszczenie stacji

Zniszczenie stacji Peragus.

W roku 3 951 BBY w stacji Peragus wylądował mały frachtowiec. Był to ciężko uszkodzony Ebon Hawk pilotowany przez droida użytkowego T3-M4, któremu udało się szczęśliwie przeprowadzić statek przez pole asteroid i zadokować w stacji. Na pokładzie znaleziono jeszcze jednego droida i dwie osoby - Wygnaną Jedi i Kreię. Pierwszą w stanie krytycznym i nieprzytomną przewieziono do centrum medycznego, drugą zdiagnozowano jako martwą. Ostatnim pasażerem by droid-zabójca serii HK-50. Ewakuował on Mrocznego Jastrzębia wraz z załogą z republikańskiego okrętu znanego jako Harbinger, na który dokonały abordażu wojska sithańskie. Po wylądowaniu w stacji górniczej droid podał się za jednostkę protokolarną w związku z czym został uznany za przydatnego i przypisany do stosownych zadań.

Gdy tylko urzędnicy zidentyfikowali Wygnaną jako Jedi rozpoczęły się problemy. Nastroje załogi stacji spolaryzowały się, gdyż część górników pod przywództwem niejakiego Coorty poważnie rozważała przekazanie Jedi za pokaźną opłatą przestępczej organizacji zwanej Kantor. By zapewnić bezpieczeństwo Wygnanej, HK-50 rozpoczął sabotować stację, podminowując instalacje i uszkadzając oprogramowanie droidów górniczych. Swoimi działaniami spowodował liczne eksplozje i (często śmiertelne dla uczestniczących w nich górników) wypadki na terenie Peragus. Pomimo że ochrona stacji działania te zidentyfikowała jako sabotaż, nie zdołała przed ostateczną katastrofą namierzyć ich źródła. Ostatecznie Coorta i inni oficerowie zdecydowali się uciec ze stacji, zabierając Wygnaną ze sobą. Plany pokrzyżował im jednak HK-50, który zamknął ich na poziomie sypialnym i wysłał droidy górnicze by rozprawiły się z górnikami, gdy ci desperacko, acz bezowocnie, próbowali obejść systemy zabezpieczeń stacji.

Kiedy Wygnana się przebudziła, HK-50 udając nieszkodliwego droida protokolarnego, próbował wyizolować ją i nie dopuścić by dostała się do hangaru, gdzie trzymany był Mroczny Jastrząb. Jednak, gdy tylko Harbinger (przewożący teraz Dartha Siona i sithańskich zabójców) zadokował przy stacji, Wygnana z pomocą Kreii i Attona Randa zniszczyli HK-50 i obeszli system zabezpieczeń dostając się do hangaru.

Gdy tylko Wygnana, Kreia, Atton i T3-M4 opuścili doki kopalni na pokładzie Mrocznego Jastrzębia (którego HK-50 kazał uprzednio naprawić) rozpoczęli ucieczkę przed Harbingerem z lordem Sithów na pokładzie. Kiedy skradziona republikańska jednostka otworzyła ogień, pierwsza przypadkowo trafiona asterioda eksplodowała, powodując reakcję łańcuchową i wysadzając w powietrze niemal całe pole asteroid, niszcząc przy okazji również stację Peragus.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!