Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Althir

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pierwsza bitwa o Althir miała miejsce w roku 3976 BBY, w początkowym etapie wojen mandaloriańskich, w okresie poprzedzającym otwarty atak przeciwko siłom Galaktycznej Republiki. Siły mandaloriańskich Neo-Konkwistadorów starły się wtedy z broniącymi swojego świata wojskami Althirian.

Przebieg

Canderous Ordo.

Bitwa o Althir była jednym z wielu starć, w jakich wzięli udział Mandalorianie w czasie swojej kampanii na Odległych Rubieżach. Flota Mandalorianion zaatakowała flotę Althirian, która broniła dostępu do planety. Obrońcy mieli na początku bitwy mieli przeszło dziesięciokrotną przewagę nad siłami inwazyjnymi, co jednak nie zniechęciło atakujących. Przez pierwsze cztery dni walki toczyły się ze zmiennym szczęściem, a żadna ze stron nie uzyskiwała jednoznacznej przewagi. Piątego dnia walk starcie nabrało nowej siły. Kiedy większość sił obu stron została związana walką, jeden z dowódców mandaloriańskich, Canderous Ordo otrzymał zadanie zaatakowanie floty Althirian z flanki.

W pewnym momencie Canderous spostrzegł, że we flocie wroga pojawiła się wyrwa. W jednej krótkiej chwili odsłonięte zostało centrum wrogiej floty ze statkami dowodzenia. Nie namyślając się długo i ignorując poprzednie rozkazy, skierował swoje myśliwce na nowy cel. Althiranie zostali całkowicie zaskoczeni jego atakiem. W ciągu kilku sekund zostały zniszczone najważniejsze statki floty. Przerażeni tym faktem Althiranie wpadli w panikę, ulegając szybko przeciwnikom. Niedobitki floty próbowały uciekać w różne strony, jednak większość z nich została rozbita prze oddziały pościgowe. Po tej akcji Mandalorianie zdobyli planetę. Zwycięstwo było ogromne.

Skutki

W uznaniu zasług Canderous został przywódcą podsekty. Większość towarzyszy doceniała jego wkład w to zwycięstwo. Niektórzy jednak zarzucali mu, że nie wykonał rozkazów. Zarzucali mu, że w wyniku jego manewru co prawda odniesiono zwycięstwo, jednak zapewne odnieśli by je bez tej akcji, która kosztowała życie wielu pilotów z eskadr dowodzonych przez Jagiego. Ostatecznie przeważyła opinia, że dzięki tej akcji straty były znacznie mniejsze. Akcja Canderousa zgadzała się zresztą z naukami Mandalora, który zawsze uważał że trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję.

Jagi.

Althir znalazł się pod okupacją Mandalorian, do czasu, kiedy po latach oddziały Republiki dowodzone przez Malaka i Revana odbiły planetę z rąk Neo-konkwistadorów. Planeta z racji swego industrialnego charakteru miała istotne znaczenie produkcyjne dla powstającej maszyny wojennej Mandalorian.

Wiele lat później Revan poznał dokładny przebieg tamtego starcia, dzięki relacji Canderousa Ordo. Okazało się że uznawany za poległego Jagi przeżył bitwę i poprzysiągł zemstę na swoim dowódcy, uważając że jego ludzie zginęli bez potrzeby. Przez lata poszukiwał Canderousa, aż odnalazł go w roku 3956 BBY, kiedy ten wędrował w towarzystwie Revana. Jagi wyzwał Orda na pojedynek na śmierć i życie. Walka pomiędzy nimi miała miejsce w Morzu wydm na Tatooine, pokonany Jagi sam odebrał sobie życie woląc taki los niż powrót na Mandalorę jako ktoś pokonany.

Znani uczestnicy

Mandalorianie

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!