Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek na Kalakarze Sześć

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maulvsvader.jpg
Pojedynek na Kalakarze Sześć
Miejsce Kalakar Sześć
Data 0 BBY
Konflikt zbrojny Galaktyczna wojna domowa
Przyczyny Podstęp proroków ciemnej strony
Wynik Zwycięstwo Dartha Vadera nad wskrzeszonym Maulem i unicestwienie proroków
Uczestnicy
Wskrzeszony Darth Maul Darth Vader
Ofiary
Wskrzeszony Maul Brak
Inne ofiary Prorocy ciemnej strony (z rąk Dartha Sidiousa)Pojedynek na Kalakarze Sześć to walka stoczona pomiędzy Darthem Vaderem, a wskrzeszonym przez proroków ciemnej strony Darthem Maulem. Zakończył się zwycięstwem Vadera i śmiercią proroków.

Historia

Przyczyny

W roku 0 BBY rebelianci skradli Imperium tajne plany Gwiazdy Śmierci. Darth Vader otrzymał informacje, że znajdzie rebeliantów na Kalakarze Sześć. Przyleciał więc z całym oddziałem szturmowców i zaczął przeszukiwać księżyc. Razem z dwoma żołnierzami udał się do pobliskiej świątyni, której wrota otworzył Mocą. Dwaj towarzysze Mrocznego Lorda rozmawiali o historii fortecy, która została zbudowana stulecie wcześniej przez barona Yorna, ze względu na występujące na Kalakarze skupienie ciemnej strony. Nagle szturmowcy zaczęli być duszeni i błagali Vadera o litość, jednak to nie on był za to odpowiedzialny, nie rozumiał więc, co się działo.

Przebieg walki

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: poszerzyć opis pojedynku.
Maul kontra Vader.

Chwilę później Sith ruszył dalej i odnalazł proroków ciemnej strony - przedstawicieli grupy użytkowników ciemnej strony założonej około 1000 BBY przez Dartha Millenniala, ucznia Darth Cognus, który uważał, że należy utworzyć nowe Bractwo Ciemności i uciekł na Dromund Kaas. Uważali oni, iż Vader jest niegodny bycia uczniem Sidiousa ze względu na jego przeszłość. Rozwścieczony Sith zaatakował swym mieczem proroków, jednak napotkał opór - miecz Dartha Maula. Początkowo Vader był zdziwiony, jednak prorocy wyjaśnili, że są sposoby na wskrzeszenie tych, którzy zginęli. Stoczył z nim krwawy i zacięty pojedynek. W czasie walki przez pewien czas żaden z nich nie uzyskał trwałej, wyraźnej przewagi. Sithowie starali się zdyskredytować siebie nawzajem - Maul nazwał Vadera Jedi, a ten odparł, że został wyszkolony przez tego, który pokonał Maula przed laty. Chwilę później Maul wspomniał, iż zabił mentora Obi-Wana. W pewnym momencie Zabrak zranił Vadera, ale ten walczył dalej. Prorocy z zainteresowaniem przyglądali się walce i mówili do siebie, iż Maul wygra. Ostatecznie jednak wskrzeszony Sith poległ.

Skutki

Kogo nienawidzisz tak bardzo, że zdołałeś mnie pokonać?
Siebie samego.
— Maul i Vader.

Po zwycięstwie Vadera, prorocy stanęli zdziwieni i przestraszeni. Myśleli, że Vader ich zabije, jednak nie zdążył. Zrobił to Imperator Palpatine, który torturując ich błyskawicami Mocy sprawił, że pozostały z nich same kości. Jego uczeń zapytał, czy prorocy mówili prawdę o wskrzeszeniu zmarłych. Palpatine przytaknął i Sithowie opuścili księżyc.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!