Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pol Secura

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pol Secura.

Pol Secura był twi'lekańskim biznesmenem; bratem Lona i wujkiem Aayli oraz Nata Secury.

Biografia

Gdy Aayla była niemowlakiem, jej ojciec zmarł. Wówczas to Pol wziął ją pod opiekę, jednak biorąc pod uwagę że klan Secura w ówczesnym czasie był rządzącym klanem na Ryloth, Aayli, jako potencjalnej przyszłej głowie rodu, stale groziło niebezpieczeństwo zamachu. Aby uchronić bratanicę przed losem wiecznej uciekinierki, Pol sprzedał ją Huttom w niewolę.

Jakiś czas później, Twi'lek zainteresował się handlem nielegalnymi i niebezpiecznymi zwierzętami. Jednego z nich, importowanego i ponoć oswojonego wampę, sprzedał Huttowi-opiekunowi Aayli. Na jego nieszczęście, owa partia zwierząt okazała się feralna: na trop sprawy wpadli rycerze Jedi. Rada przysłała na Ryloth mistrza Tholme'a i jego padawana imieniem Quinlan Vos. Pol zaprzeczył jakoby miał jakiekolwiek powiązania z nielegalnym handlem, jednak gdy wampa wyrwała się spod kontroli i uciekła, musiał przyznać się do popełnionych czynów. Rozwścieczone zwierzę zaatakowało Aaylę. W ostatniej chwili od pewnej śmierci uratował ją niewiele od niej starszy Quinlan, bohatersko odpędzając agresora. Młody Kiffar próbował uspokoić bestię, uświadamiając jej, że dwoje dzieci nie stanowi dla niej żadnego zagrożenia, a gdy mu się to nie udało: zabił ją w akcie samoobrony. W ramach zadośćuczynienia za popełnione czyny i kłamstwa, Pol wyraził zgodę na jej szkolenie w ścieżkach Jedi.

Dziesięć lat później, Pol nawiązał współpracę z senatorem Chom Frey Kaa. Wspólnie uruchomili produkcję błyszczoryllu - nowego, niebezpiecznego w użyciu i zakazanego, narkotyku. Po raz kolejny ciemne interesy Pola zostały wykryte przez Jedi: znów Quinlan, tym razem z Aaylą, został wysłany na przeszpiegi. Nie chcąc ich zabijać, Secura nakazał wyczyszczenie im pamięci błyszczoryllem. Po raz kolejny uczynił Aaylę niewolnicą, przygarniając ją jako tancerkę. Quinlan natomiast został wysłany na Nar Shaddaa, skąd ledwo uszedł z życiem dzięki pomocy Devaronianina Villiego. Vos powrócił na Ryloth i siłą wdarł się do pałacu Pola; gdy odzyskana padawanka nie poznała go, rozwścieczony, poraził go piorunami Mocy. Aayla pragnęła uratować wujka, jednak niechcący użyła na nim pchnięcia Mocy, zrzucając go tym samym z dużej wysokości. W wyniku obrażeń odniesionych podczas upadku, Pol zginął.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!