Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka nad Llanic

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Potyczka nad Llanic
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Llanic
Wynik Ucieczka rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Luke Skywalker Nieznany
Siły
Straty
Brak 2 myśliwce TIEPotyczka nad Llanic była starciem między jednostkami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w roku 0 ABY podczas galaktycznej wojny domowej. Miała miejsce nad planetą Llanic w układzie o tej samej nazwie.

Wstęp

Kupohańskim szpiegom udało się odkryć, że w luksusowym areszcie na Denonie przetrzymywana była givińska kryptograf zdolna zhakować prawie wszystko. Imperium zorientowało się, że to rebeliancki statek i dopadło go nad Llanic. Wysłało dwa myśliwce TIE, by za wszelką cenę zniszczyć statek Kupohan.

Przebieg

Gdy dwa TIE-e atakowały rebelianckich szpiegów, do układu Llanic przybył Luke Skywalker na pokładzie Desert Jewela. Przyleciał tam z inną misją i miał się nie wychylać, więc początkowo zamierzał zignorować ten incydent, ale w końcu zorientował się, że to kupohański statek. Ponieważ Kupohanie wspierali Sojusz Rebeliantów postanowił im pomóc. Odpalił niewielkie działko laserowe Jewela i ruszył w samą porę na pomoc sprzymierzeńcom - pola ich statku były już na wykończeniu. Zanurkował prosto na imperialne myśliwce. Pierwsza salwa chybiła, ale druga zniszczyła jednego TIE-a. Drugi z imperialnych myśliwców odbił w lewo robiąc unik, a Skywalker podniósł swój statek wyżej, by wykonać obrót i pętlę i ponownie zanurkować, ale ku jego zaskoczeniu drugi TIE nie kontratakował tylko kontynuował ostrzał kupohańskiego statku. W tym samym czasie znajdujący się w oddali gwiezdny niszczyciel wypuścił całą eskadrę myśliwców, ale dotarcie na miejsce miało im zająć kilka minut. W związku z tym Luke zniszczył jeszcze jednego TIE-a i próbował skontaktować się ze sprzymierzoną jednostką, ale Kupohanie skoczyli w nadprzestrzeń. Chwilę później Skywalker zrobił to samo i poleciał na Rodię.

Po bitwie

Kupohanie dotarli bezpiecznie do floty Sojuszu i poinformowali o tym incydencie dowództwo. Gdy Luke Skywalker wrócił z Rodii został poinformowany o szczegółach odnośnie tej potyczki i wyznaczony do misji odbicia givińskiej kryptograf.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!