Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sluis Van/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: stronę internetową o tej nazwie.
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Atak na Sluis Van.jpg
Sluis Van
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sluis
Układ: Sluis
Gwiazda: Sluis
Geografia
Dominujący krajobraz:
  • Skały
  • Tereny uprzemysłowione
Społeczeństwo i inne
Języki: Slussiański
Struktura demograficzna:
Sluis Van to główna planeta sektora Sluis położona przy Rimmiańskim Szlaku Handlowym oraz ojczysta planeta Sluissian. Świat ten słynął z wielkich gwiezdnych stoczni.

Historia

Mieszkańcy Sluis Van praktycznie od zawsze popierali Republikę. Planeta ta była reprezentowana w Senacie przez Bora Gracusa, a następnie przez Corlissi Ludara, aż do 22 BBY. Wtedy to, tuż przed wojnami klonów Sluis Van wystąpiła z Republiki i przyłączyła się do Separatystów. Pod koniec wojny planeta podzieliła los wielu innych światów sprzymierzonych z Separatystami i była oblężona. Jej obrońcom udało się jednak przetrzymać szturm i odeprzeć wojska Republiki.

Choć planeta dostała się pod jurysdykcję Imperium, nigdy nie miało ono tam wielu zwolenników. Zaraz po upadku Palpatine'a Sluis Van dołączyła do Nowej Republiki. Świat ten był polem pierwszej dużej bitwy podczas Kampanii Thrawna, gdy admirał chcąc powiększyć swą flotę próbował wykraść z doków republikańskie okręty. To podczas tej bitwy Chiss pierwszy raz wykorzystał bojowo generator pola maskującego.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami świat ten i jego stocznie miały strategiczne znaczenie dla Nowej Republiki – dostarczały jej tak potrzebnych okrętów. Po utracie Fondora, innego świata-stoczni, w pobliżu planety rozmieszczono jednostki Floty Nowej Republiki, który miały za zadanie chronić cenne stocznie.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!