T-wing

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
T-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Myśliwiec typu T-wing
Producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: 3 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 1300 km/h
Prędkość w kosmosie: 111 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1 (opcjonalnie)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 50 kg
Cena:
  • 150 000 cr (nowy)
  • 60 000 cr (używany)
Rola: Myśliwiec przechwytujący



T-wing to mały, trzysilnikowy myśliwiec kosmiczny zbudowany w okresie bezpośrednio poprzedzającym bitwę o Endor. Mimo nazwy sugerującej pokrewieństwo z maszynami rebelianckimi, T-wing nie był produktem Sojuszu i tylko sporadycznie używały go jego siły.

Budowa

Koncepcja T-W zbliżona była założeniami do tego, co przyświecało konstruktorom myśliwców TIE. T-wing miał niewielkie rozmiary, był bardzo zwrotny i szybki. Posiadał wprawdzie generatory osłon, jednak nie były one zbyt silne - lepszych nie udało się umieścić w tak lekkiej maszynie bez pogarszania jej osiągów. Z tego samego powodu na standardowym wyposażeniu maszyn typu T nie było hipernapędu, a ich uzbrojenie składało się jedynie z dwóch działek laserowych.

Wykorzystanie

T-wing był jedną z tych maszyn, jakie bardzo często widywało się w składzie sił pirackich. Był wystarczająco szybki i dobrze uzbrojony, żeby być wspaniałym straszakiem na wszelkiego rodzaju statki handlowe. W walce z okrętami czy myśliwcami wojskowymi nie był już zachwycający. W zasadzie jedyne, na czym może polegać, to duża szybkość i zwrotność.

Kilkakrotnie zaobserwowano też pirackie T-wingi uzbrojone w ciężkie rakiety. Jeśli komuś udawało się zebrać odpowiednią ilość tego typu maszyn, to mogły mieć one szansę zagrozić jakiejś większej jednostce, przeprowadzając atak zanim jeszcze zdążyła się nimi zająć eskorta i obrona przeciwlotnicza. Ogólnie jednak T-wing groźny był dopiero w dużych ilościach, a do zbytniego skomasowania takiej ilości środków bojowych w prywatnych rękach starało się nie dopuścić zarówno Imperium, jak i Rebelia/Nowa Republika i odpowiednie służby wywiadowcze, celne i porządkowe.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.