Niech Moc będzie z Wami!Tra'kad

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tra'kad (W Mando'a: Gwiezdny Miecz) był wielozadaniową jednostką bojową produkowaną przez MandalMotors, wprowadzoną do oferty w 40 ABY. Często określany po prostu mianem "latającego czołgu".

Ten długi na 20 metrów pojazd możliwy był do pilotowania przez jedną osobę, standardowo zalecaną liczbą osób do obsługi było jednak pięć. Mógł on także zabrać minimum 13 pasażerów.

Tra'kad posiadał mnóstwo obrotowych platform i był najeżony działkami, nie miał dzięki temu żadnych martwych stref ostrzału, natomiast opancerzenie zrobione było z beskaru co czyniło go niezwykle odpornym. Wnętrze statku było wyposażone w system kół zębatych i przewodów wypełnionych gazem, pozwalających w krytycznej sytuacji, na przykład w przypadku utraty zasilania, sterować wszystkimi najważniejszymi systemami statku, w tym uzbrojeniem, w sposób ręczny. System ten dawał też pojazdowi możliwości tworzenia ciekawych pułapek, na przykład udawania uszkodzonego czy wręcz wyeliminowanego z walki, gdy w rzeczywistości pozostawał całkowicie sprawny.

Sas Sikkili, przedstawiciel Verpinów z którymi współpracowali Mandalorianie, uważał Tra'kada za jednostkę prymitywną, i nie rozumiał czym kierowali się jego konstruktorzy.

Mandalorianie korzystali z Tra'kada podczas bitwy o Fondor, gdzie pilotowany przez Rama Zerimara i Ghesa Orade egzemplarz osłaniał przeprowadzających abordaż Mandalorian na Bloodfina. Tra'kady brały także udział w pierwszej i drugiej bitwie o Roche, a także w mającym miejsce w 44 ABY oblężeniu świątyni Jedi, w 45 ABY wykorzystywane były też przez Mandalorian wynajętych przez Craitheusa i Marvida Qrephów do ochrony ich interesów w szczelinie Chiloon.

Ciekawostki

W dedykacji do Objawienia Karen Traviss dziękuje Ray Ramirezowi za pomoc w stworzeniu Tra'kada.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!