Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Transportowiec typu Xiytiar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
XiytiarTransport.png
Transportowiec typu Xiytiar
Podstawowe dane
Producent: TransGalMeg Industries
Rodzaj: Transportowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 163 m
Silniki: 3 silniki jonowe
Prędkość w kosmosie: 18 MGLT
Uzbrojenie: 4 działka laserowe
Różne
Załoga: 2 - 10Tansportowiec typu Xiytiar to bardzo popularny podczas galaktycznej wojny domowej transportowiec produkowany przez TransGalMeg Industries.

Charakterystyka

Transportowce typu Xiytiar były skonstruowane na podobnej zasadzie co fregata Nebulon-B. Patrząc na niego łatwo było wyróżnić trzy podstawowe elementy: moduł główny, most i moduł napędowy. Ten ostatni, jak łatwo się domyślić, odpowiadał za poruszanie się pojazdu. Zainstalowane zostały tam trzy silniki jonowe, które były zdolne rozpędzić statek do prędkości 18 MGLT, czyli tyle co transportowiec Gallofree GR-75. W moście znajdowały się pomieszczenia dla załogi, pasażerów i część ładowni. Najważniejszy za to był moduł główny, w którym umieszczony był mostek dowodzenia, niemalże cała ładownia, główny reaktor i generator osłon. U jego spodu zaś doczepione były cztery działka laserowe. Paradoksalnie, były one w stanie pokryć ogniem niemalże cały obszar w promieniu 1,5 km od transportowca. Jedyne miejsce, którego nie mogły zaatakować to przestrzeń za modułem centralnym. To niedopatrzenie konstruktorów było skrzętnie wykorzystywane przez najróżniejszych pilotów atakujących te maszyny.

Transportowce typu Xiytiar były jednymi z najbardziej lubianych przez przemytników. Cenili je głównie ze względu na ich kształt i bardzo skuteczne uzbrojenie (zanim pilot dostał się do miejsca, z którego mógł bezpiecznie atakować musiał przelecieć przez obszar, w którym był ostrzeliwany przez działka).

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!