Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tryheksalofina 1138

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tryheksalofina 1138.jpg
Tryheksalofina 1138
Podstawowe dane
Producent: Konfederacja Niezależnych Systemów
Model: Defoliant
Cechy charakterystyczne
Zasięg: Planeta
Właściciele
Właściciele: Federacja Handlowa
Przynależność: Konfederacja Niezależnych SystemówTryheksalofina 1138 to defoliant, broń biologiczna Konfederacji Niezależnych Systemów, zatruwająca glebę na skalę całej planety. Została opracowana przez naukowców na usługach Separatystów w 20 BBY.

Historia

Wojny klonów

"Wywiad odkrył, że wróg ma nową broń. Tryheksalofinę 1138. Defoliant. Zatruwa glebę na skalę planety. Celem była Naboo."
Komandor Bly, wspominający bitwę o Honoghr.[1]
Honoghr, zniszczona przez Tryheksalofinę 1138.

W trakcie wojen klonów Separatyści wielokrotnie wykorzystywali rozmaite rodzaje broni biologicznych i chemicznych, podkreślając przewagę armii droidów nad oddziałami organicznych żołnierzy - klonów. Po opracowaniu przez naukowców, działających na zlecenie Konfederacji, Tryheksalofiny, załadowano jej dużą partię na zmodyfikowany krążownik typu Lucrehulk, Gahennę. Celem ataku przy użyciu defolianta miała być Naboo. Transport został jednak odkryty przez wywiad WAR. Republikanie, chcąc powstrzymać wroga, zaatakowali krążownik, przewożący substancję, nad planetą Honoghr. W wyniku bitwy na orbicie, Gahenna rozbiła się na powierzchni planety. Tryheksalofina przetrwała uderzenie, po czym zaczęła wyciekać z wraku statku, zatruwając glebę Honoghr. Podczas dalszej walki Republikanie zdobyli zun – zestaw urządzeń naukowych dla Tryheksalofiny 1138. Został on użyty jako narzędzie polityczne, dzięki czemu defoliant już nigdy nie został użyty. Na Honoghr Tryheksalofina wyrządziła ogromne szkody, niszcząc w przeciągu kilku miesięcy całą florę i faunę planety.

Czasy Imperium

Zatrucie gleby stało się głównym problemem mieszkańców planety przez kolejne trzydzieści lat. Podczas galaktycznej wojny domowej na Honoghr przybył Darth Vader, wręczając mieszkańcom droidy, mające odbudować glebę. W rzeczywistości roboty uzdatniały ja jedynie na tyle, aby rosła na niej trawa kholm. Oszustwo zostało ujawnione przez Leię Organę. Następnie usunięto zanieczyszczenia i podjęto działania w celu odbudowania ekosystemu Honoghr.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!