Niech Moc będzie z Wami!Vengeance (SSD Jereca)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vengeance.jpg
Vengeance
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny Niszczyciel typu Super
Rodzaj: Gwiezdny Niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Właściciele: Jerec
Przynależność: Imperium GalaktyczneVengeance (Zemsta) był imperialnym Gwiezdnym Niszczycielem typu Super firmy Kuat Drive Yards, który służył jako okręt flagowy Mrocznemu Jedi Jerecowi w latach przed i po bitwie o Endor. Jego dowódcą był kapitan Sysco. Okręt otrzymał swoją nazwę od dwóch poprzednich okrętów Jereca - Vengeance i Vengeance II.

Charakterystyka

Wąski kadłub Vengeance widziany z góry.

Okręt bardzo różnił się od innych superniszczycieli. Sylwetka jego kadłuba widzianego z góry przypominała raczej miecz niż trójkąt. Tym samym wysokość i szerokość okrętu były nieproporcjonalnie mniejsze od jego długości. Powierzchnia kadłuba była niezwykle gładka; nawet mostek na pierwszy rzut oka był ledwie dostrzegalny (w przeciwieństwie do innych niszczycieli, zajmował on niemal całą wieżę dowodzenia).

Mostek Vengeance widziany z zewnątrz.

Vengenace, jak każdy Niszczyciel typu Super, miał bardzo dużo silników. Najważniejszymi i największymi były trzy główne, otoczone sześcioma drugorzędnymi. Na bokach okrętu znajdowała się również para pomocniczych.

Niewiele wiadomo o ładunku, jaki zdolna była przewieźć ta jednostka - wiadomo za to, że posiadał na pokładzie dużą liczbę myśliwców typu TIE/ln i promów szturmowych.

Silniki Vengeance.

Okręt miał co najmniej pięć baterii turbolaserowych, jednak można się domyślać, że uzbrojenie tak wielkiego Niszczyciela było znacznie bogatsze.

Historia

"Sariss! Przygotuj Vengeance do skoku w nadprzestrzeń."[1]
- Jerec do Sariss
Vengeance w towarzystwie Gwiezdnych Niszczycieli i transportowca.

Budowa statku rozpoczęła się jakiś czas przed bitwą o Hoth na zlecenie Jereca, kiedy ten oddał swoją Vengeance II Eskadrze Śmierci admirała Kendala Ozzela.

Jerec bardzo rzadko rozstawał się ze swoim nowym okrętem, to właśnie na nim najczęściej się odbywały spotkania z jego poplecznikami.

Jerec studiuje mapę do Doliny Jedi na mostku Vengeance

Kiedy w 5 ABY na {{L|Planeta|planecie}] Dorlo wybuchł bunt, Jerec osobiście udał się na miejsce na pokładzie swojego niszczyciela i wysłał na powierzchnię specjalny oddział pod dowództwem Mrocznych Jedi z zadaniem odnalezienia i pochwycenia ściganego Jedi Qu Rahna. Misja zakończyła się powodzeniem - chociaż buntownicy usiłowali uciekać, Vengeance pochwyciła ich promieniem ściągającym. Nieco później na pokładzie rozegrała się dramatyczna walka na świetlne miecze między Mrocznymi Jedi a Rahnem, która zakończyła się śmiercią Rebelianta.

Okręt ten był wykorzystywany przez Jereca do końca jego poszukiwań Doliny Jedi - nie są znane jego losy po tym, gdy Mroczny Jedi zginął na Ruusan z ręki Kyle'a Katarna.

Ciekawostki

  • W grze Dark Forces II: Jedi Knight ani razu nie pokazują się silniki Vengeance.
  • Jest to jedyny Superniszczyciel, którym nigdy nie dowodził ktoś wyższy rangą od zwykłego kapitana.

Przypisy

  1. "Sariss! Prepare Vengeance for hyperspace." - Dark Forces II: Jedi Knight

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!