Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Windom Traducier

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Windom Traducier
Data i miejsce śmierci: 5 ABY, Chandrila
Miejsce pochodzenia: Chandrila
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Strażnik więzienny
Windom Traducier był pochodzącym z Chandrili ludzkiej rasy więziennym strażnikiem pracującym dla Nowej Republiki, w rzeczywistości będąc agentem dowodzącego Imperium Gallius Rax. Z jego rozkazu w roku 5 ABY przyczynił się do przeprowadzenia zamachu na republikańskich oficjeli podczas obchodów Dnia Wyzwolenia.

Biografia

Windom pochodził z Chandrili. W roku 5 ABY stacjonował w więzieniu Nowej Republiki, gdzie zajmował się pilnowaniem Yupe'a Tashu. Pewnego dnia wpuścił do celi Tashu dwójkę agentów, Sinjira Ratha Velusa oraz Temmina Wexleya, którzy zajęli się przesłuchaniem mężczyzny.

W trakcie obchodów Dnia Wyzwolenia w Hanna City Windom wyjawił swoją prawdziwą tożsamość agenta Imperium Galaktycznego. Windom przyczynił się do zamachu, który przeprowadzili kontrolowany przez bioczipy więźniowie uwolnieni z imperialnego Aresztu Ashmeada. Przekazał im potrzebną do zadania broń i umieścił na szczycie miejscowej opery transponder, który aktywował wszczepione w ich mózgi czipy. Kiedy doszło do zamachu na oficjeli Nowej Republiki biorących udział w obchodach, Windom wykorzystał powstałe zamieszanie i zamordował trzymaną w jednej z cel Jylię Shalę z rozkazu Galliusa Raxa. Następnie uwolnił Yupe'a Tashu, po czym oznajmił mu, że jest wolny i kazał udać się na jedną z platform, gdzie miał czekać na niego statek. Przed odejściem Tashu zapytał o swoich towarzyszy z Akivy, na co strażnik odpowiedział mu, że zamordował ich z rozkazu Raxa, który rozkazał mu go uwolnić. Yupe odparł, iż służy jedynie Palpatine'owi, na co strażnik zapewnił go, że Rax również mu służy. Tashu zrozumiał więc co powinien zrobić i czym prędzej opuścił więzienia, ciesząc się wolnością.

Nowa Republika szybko dowiedziała się o jego czynach i aresztowała go z zamiarem przesłuchania. Po wejściu do pomieszczenia, gdzie miał zdać relację z popełnionych przestępstw zastał Sinjira, na widok którego wyśmiał fakt tego, że będzie przesłuchiwał go były imperialny oficer śledczy. Mężczyzna zapewnił jednak, iż nie ma zamiaru go przesłuchiwać, ponieważ nie pracuje dla Nowej Republiki, a jedynie zapłacił strażnikowi, aby ten go wpuścił. Powiedział o tym, że republikańscy śledczy odkryli jego tajne mieszkanie i połączyło go ze wszystkim co zrobił, więc przesłuchiwanie go nie ma większego sensu. Traducier spytał, po co w takim razie ten z nim rozmawiał, skoro zna wszystkie fakty i nie interesują go motywy, którymi się kierował. Velus odparł, że cały ten galaktyczny konflikt go nie obchodzi, lecz przejmuje się swoimi przyjaciółmi i tym, do czego ich doprowadził. Następnie wstał i zasłonił kamerę nagrywającą pomieszczenie chustką, na co Windom odparł, że ten nudzi go swoim gadaniem. W odpowiedzi Sinjir oznajmił mu, iż ten najzwyczajniej w świecie sprawił wiele smutku jego towarzyszom, po czym wyjął zza paska wibroostrze. Na jego widok Traducier próbował coś powiedzieć, lecz zanim zdążył to zrobić, Velus wbił je w jego brzuch, mordując go.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!