Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Crait

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.
Bitwa o Crait była starciem pomiędzy siłami Najwyższego Porządku a Ruchem Oporu stoczonym w 34 ABY na planecie Crait.

Historia

Gdy flota Ruchu Oporu uciekała przed siłami Najwyższego Porządku, generał Leia Organa kazała skierować kurs na planetę Crait. Wiedziała bowiem, że jest tam stara rebeliancka baza jeszcze z czasów Imperium.

Gdy flota dotarła na miejsce, okazało się, że są tam jedynie stare śmigacze, a z bazy jest tylko jedno wyjście. Tymczasem armia Najwyższego Porządku posiadające liczne jednostki AT-M6 i AT-AT oraz superlaserowe działo oblężnicze były coraz bliżej.

Wówczas z bazy wyleciały ślizgacze dowodzone przez Poe Damerona. W czasie swojego lotu członkom Ruchu Oporu udało się zniszczyć kilka myśliwców TIE. Wiele ślizgaczy zostało zestrzelonych, jednak nagle pojawił się Millennium Falcon pilotowany przez Chewbaccę i Rey, wciągając myśliwce TIE w walkę powietrzną i ostatecznie niszcząc wszystkie. Mimo to, straty wśród pilotów Ruchu Oporu okazały się zbyt duże i Poe zarządził odwrót, lecz Finn, wbrew rozkazowi kontynuował atak - postanowił zniszczyć główną broń wroga i leciał w jej kierunku nawet gdy została włączona. Przed śmiercią uratowała go Rose Tico, która sama ryzykowała życie.

W tym czasie wewnątrz bazy pojawiła się sylwetka Luke'a Skywalkera, który przebywał na Ahch-To. Po krótkiej rozmowie z siostrą, Luke wyszedł naprzeciw całej armii. Gdy zobaczył to Kylo Ren, kazał strzelać do niego ze wszystkich jednostek. Gdy minęła dłuższa chwila, Armitage Hux nakazał wstrzymanie ognia, gdyż jak stwierdził, Luke chyba już dostał. Jednakże okazało się, że stary Jedi dalej stoi tam gdzie stał. Wówczas Ren nakazał opuszczenie go na powierzchnię planety. Po krótkiej wyminie zdań obaj przeciwnicy włączyli miecze świetlne i rozpoczęli krótką walkę. Gdy Kylo trafił dawnego mistrza, a on wciąż żył, przebił wuja bronią jeszcze raz i dopiero wtedy dowiedział się, że walczył z projekcją Mocy, która po chwili zniknęła. Luke, znajdujący się na Ahch-To zmarł z powodu wycieńczenia.

Dzięki swojemu czynowi Luke dał czas członkom Ruchu Oporu na ucieczkę, w której pomogła im Rey, która otworzyła drugie wyjście z jaskini, oraz Chewbacca, pilotujący Millennium Falcona. W tym samym czasie Kylo Ren wraz ze szturmowcami, wszedł do kryjówki przeciwników, lecz ci zdążyli już uciec.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!