Brian Blessed

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Brian Blessed urodził się 9 października 1937 roku. Jest brytyjskim aktorem, który w Mrocznym widmie użyczył swego głosu postaci Bossa Nassa, przywódcy Gungan.

Biografia

Brian Blessed jest znany ze swego głośnego, basowego i tubalnego głosu. Został nawet uznany za "najgłośniejszego żyjącego człowieka" przez jedną z brytyjskich gazet. Brian jest aktorem głównie scenicznym - znany jest przede wszystkim z ról w dziełach Shakespeara. Bardziej znane jego role to Robin Hood: Książę złodziei gdzie wcielił się w ojca Robina (granego przez Kevina Costnera) - Lorda Locksleya. Inną rozpoznawalną w Polsce kreacją tego aktora może być udział w pełnometrażowym filmie MacGyver: Skarb Atlantydy gdzie wcielił się w profesora Atticusa. W animowanej wersji Tarzana podkładał głos pod postać Claytona, a w filmie Alexander z 2004 roku zagrał Leonidasa. Zagrał także Kapitana Haka w jednej z ekranizacji Przygód Piotrusia Pana. Oczywiście jego kariera obejmuje znacznie więcej dzieł.

Życie prywatne

Blessed trzykrotnie próbował zdobyć Mount Everest - nigdy jednak nie udało mu się dojść do szczytu. Zdobył kilka innych szczytów, w tym Kilimandżaro.

Linki zewnętrzne