Christie Golden

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Christie Golden.jpg
Christie Golden
Data urodzenia: 21 listopada 1963
Miejsce urodzenia: Atlanta, Georgia, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykanka
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor oczu: Zielone
Kolor włosów: BrązoweChristie Golden (ur. 21 listopada 1963) to amerykańska autorka powieści z gatunku science fiction i fantasy. Jest współautorką serii Przeznaczenie Jedi, napisała także dwie kanoniczne powieści oraz kilka opowiadań z uniwersum Gwiezdnych wojen.

Biografia

Golden urodziła się w USA w stanie Georgia, ale większość życia przeżyła w Virginii. Obecnie mieszka ze swym mężem w stanie Colorado. Pisze książki z gatunku science fiction i fantasy. Pracowała nad seriami Star Trek (The Murdered Sun, Marooned, Double Helix #6: The First Virtue - współautorstwo) czy Ravenloft (Wampir z Mgieł, Dance of the Dead, The Enemy Within) oraz samodzielnymi powieściami fantasy (Instrument of Fate, King's Man & Thief, A.D. 999). Współpracowała przy tworzeniu scenariuszy do seriali Star Trek: Voyager i Invasion America.

Gwiezdne wojny

Pierwszą pracą Christie Golden w uniwersum Gwiezdnych wojen była wydana w 2009 roku powieść Omen stanowiąca drugi tom serii Przeznaczenie Jedi. W kolejnych latach spod jej pióra wyszły jeszcze dwa tomy serii, którą pisała naprzemiennie z Aaronem Allstonem i Troyem Denningiem. Golden napisała także dwa opowiadania powiązane fabularnie z serią, a po jej zakończeniu dwa kolejne, rozgrywające się już po wydarzeniach z Przeznaczenia Jedi. W 2012 roku zapowiedziano trylogię poświęconą postaci Jainy SoloSword of the Jedi, którą Golden miała napisać samodzielnie, ostatecznie jednak seria nigdy się nie ukazała. Autorka wróciła do uniwersum w 2015 roku należącą do kanonu powieścią Mroczny uczeń, opartą o scenariusze niewyemitowanych odcinków serialu Wojny klonów, a także powiązanym z nią opowiadaniem Kindred Spirits. W 2017 roku ukazała się jej kolejna powieść, Battlefront II: Oddział Inferno, której akcja rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z filmu Łotr 1.

Powieści

Opowiadania

Linki zewnętrzne