Cmentarzysko olbrzymów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Cmentarzysko olbrzymów
Data konstrukcji: 5 ABY
Lokalizacja: Jakku
Ważne miejsca: Trzeszczące Pola


Cmentarzysko olbrzymów, zwane też cmentarzyskiem statków, było miejscem na planecie Jakku, które charakteryzowało się znaczną ilością wraków dużych okrętów Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego. Powstało po wielkiej bitwie lądowej, atmosferycznej i kosmicznej, która miała miejsce rok po bitwie o Endor. Jednym z charakterystycznych punktów tego obszaru była Iglica oraz otaczające ją Trzeszczące Pola.

Historia

W roku 5 ABY, osłabione klęską nad Endorem i zniszczeniem Drugiej Gwiazdy Śmierci, Imperium Galaktyczne nadal było silne. Na orbicie i na powierzchni planety doszło do wielkiej bitwy wojsk Republiki i Imperium. Na powierzchnię planety spadło wiele wraków myśliwców, transportowców i gwiezdnych krążowników. Na cmentarzysku olbrzymów leżał między innymi wrak superniszczyciela, Ravagera oraz gwiezdnego niszczyciela typu Imperial, Inflictora.

Ilość rozbitych okrętów była na tyle duża, iż niemal trzydzieści lat później cmentarzysko olbrzymów wciąż było miejscem pracy zbieraczy złomu. Znalezione części skupował między innymi Unkar Plutt w placówce Niima, a jedną z poszukiwaczy złomu była Rey.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Sama bitwa o Jakku nie pojawia się w żadnym z filmów serii Gwiezdne wojny. Jest ona natomiast przedstawiona w mającym premierę 8 grudnia 2015 roku dodatku DLC do gry Battlefront. Zaprezentowana jest tam zarówno bitwa myśliwców w atmosferze Jakku jak i bitwa na powierzchni planety.

Źródła