Droid zabójca typu HKB-3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Droid zabójca typu HKB-3
Producent Baktoid Combat Automata
Typ Droid bojowy
Kolor sensorów
  • Niebieskie
  • Czerwone
Uzbrojenie Szybkostrzelny karabin blasterowy
Wyposażenie Poszycie z Quadanium
PrzynależnośćDroid zabójca typu HKB-3, nazywany też myśliwym-zabójcą, to model droida bojowego, pełniący głównie zadania wartownicze oraz ochroniarskie. Był on produkowany przez firmę Baktoid Combat Automata w okresie poprzedzającym inwazję na Naboo.

Wygląd i charakterystyka

Droidy HKB-3 nie odbiegały zbytnio pod względem umiejętności oraz możliwości od powstałego w tym samym okresie modelu B1. Pomimo swojej nazwy nigdy nie wykazywały żadnych przejawów samodzielności, charakterystycznych dla typowych robotów tworzonych w celu wytropienia i zabicia przeciwnika. Winę za to ponosiło ich bezpośrednie połączenie z centralnym komputerem sterującym, który ściśle koordynował wszelkie ich działania. Co prawda miało to swoje zalety, gdy wysyłano ich do działania w grupie, albowiem mogły się dzięki temu łatwo ze sobą komunikować i łatwiej im było namierzyć pożądany cel, lecz pojedynczo czyniło to z nich mało efektywne modele poszukiwawcze.

Konstrukcja droidów była raczej prosta, aczkolwiek była znacznie twardsza i odporniejsza na uszkodzenia niż choćby u modeli B1, głównie dzięki zastosowanemu poszyciu z Quadanium. HKB-3 górował też nad nimi w kwestii uzbrojenia, posiadając szybkostrzelny karabin blasterowy zamontowany na lewej ręce i umożliwiający prowadzenie ciągłego ostrzału. Ich system namierzenia nie był już jednak ani trochę efektywniejszy, przez co najlepiej sprawdzały się w grupie. U niektórych modeli zdecydowano się nawet na pozostawienie obu chwytnych rąk, dając do nich zwykły karabin, który już nie czynił takiego zagrożenia, jak jego trzylufowa wersja, zastępująca całą dłoń.

Historia

"Droid myśliwy-zabójca na straży? Ktoś chce strzec tajemnic tego miejsca, mistrzu, i traktuje sprawę poważnie."[1]
Quinlan Vos w rozmowie z mistrzem Tholme'em.
Droidy myśliwi-zabójcy na Troikenie.

Powstały kilka lat przed wybuchem wojny nadprzestrzennej Starka droid myśliwy-zabójca HKB-3 był jedną z wielu ofert firmy Baktoid Combat Automata, którą zainteresowała się Federacja Handlowa, szybko zdobywając na niego wyłączność. Wyżsi urzędnicy organizacji uznali, że droid będzie się idealnie sprawować jako ich ochroniarz oraz strażnik, szczególnie w tajnych placówkach. W czasie trwania konfliktu z Kartelem Handlowym Starka HKB-3 uczestniczyły w negocjacjach na Troikenie, podczas których śmiertelnie raniły mistrza Jedi Tyvokkę, co wpłynęło negatywnie na ich opinię. Kilka lat później nie miała ona już większego znaczenia, bowiem Federacja zaopatrzyła się w nowy, skuteczny model droideki, która przejęła wszelkie funkcje i zadania dotąd wykonywane przez HKB-3. Już wyprodukowane modele skierowano do rezerw i ponownie zaczęto je używać dopiero w czasie wojen klonów, jednak w niewielkich ilościach i tylko w prostej formie strażników, pozbawiając ich wszelkiego wpływu na rozwój działań wojennych. Po zakończeniu konfliktu oraz śmierci członków Rady Separatystów wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także ocalałych do tej pory HKB-3, po czym zezłomowano je i zakazano ich dalszej produkcji.

Przypisy

Źródła