Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja:Bitwa o Endor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Czemu Bitwa pod Endorem, a nie Bitwa o Endor? Pafawag 23:59, 9 kwi 2006 (CEST)

Właśnie...

No własnie - przenosze hasełko --Yako 19:36, 9 kwi 2006 (CEST)

"o" czy "pod"

Pod Endorem, bo celem działań nie było zdobycie Endora (czy tam księżyca E.), a odpowiednio dla Rebeliantów: usunięcie Gwiazdy Śmierci i Imperatora, a dla Imperium - Floty Rebelii. Endor był tylko przypadkowym świadkiem. NLoriel 17:54, 5 gru 2006 (CET)

Pozwolę sobie odświeżyć dyskusję :) W prawdziwym świecie (czyli tym w którym żyjemy :P) faktycznie najczęściej bitwy nazywa się z użyciem przyimka "pod" (np. Bitwa pod Grundwaldem, Bitwa pod Cuzco), ale robi się tak dlatego, że przyimek "pod" nie ma tu oczywiście dosłownego znaczenia, oznacza "blisko" "około" i chodzi o okolice danej miejscowości (bitwa pod Grunwaldem toczona była mimo wszystko w sporej odległości od Grunwaldu). Ponieważ bitwy w świecie Gwiezdnych Wojen są bardziej "trójwymiarowe", czyli rozgrywają się też w przestrzeni kosmicznej POZA PLANETĄ raczej nie powinno się (moje zdanie) używać tego przyimka (oczywiście nie dotyczyłoby to bitew, które miały miejsce na lądzie, faktycznie blisko jakiejś miejscowości - napisałem "dotyczyłoby" a nie "dotyczyło" bo i tak więszkość w większości bitew używa się "o"). To pierwszy powód. Drugi jest taki, że po prostu słowo "pod" w nazwie bitwy o Endor brzmi dla mnie tak jakoby ta bitwa toczona była gdzieś faktycznie POD Endorem, czyli gdzieś pod planetą (i myślę, że dla nie znających się za bardzo na SW także - z tym, że ich to może wprowadzić w błąd). To tyle moich przydługich wywodów :)

PS. Optuję za nazwą "Bitwa o Endor" lub ewentualnie "Bitwa nad Endorem". ;)

PS2. "Pod Endorem, bo celem działań nie było zdobycie Endora" by NLoriel - a czy w np. bitwie o Hoth celem było zdobycie Hoth? A w bitwie o Rakata Prime? :) Abe 19:14, 30 maj 2007 (CEST)

Bitwa "o Hoth" nie toczyła się w przestrzeni około Hoth, ale NA samej planecie. Bitwa "o" kojarzy się bezpośrednio z powierzchnią planety i ze zdobywaniem powierzchni planety. Ale może się niech N'L jeszcze wypowie :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  19:44, 30 maj 2007 (CEST)

Ale, jakby nie patrzeć... na powierzchni też toczyły się walki. A jeśli chodzi o Hoth, to nie do końca masz rację - nie zapominaj o ostrzelaniu Tyrana przez jonowe działo. Archiwista:Jaro 19:50, 30 maj 2007 (CEST)

Tak oczywiście, ale pytanie co było ważniejsze. Bitwa w ROTJ miała na celu zniszczenie DSII, a bitwa na Hoth nie miała na celu zniszczenia Tyrana :) Ale się nie upieram :)--signstraznik.png Yako Dyskusja  20:01, 30 maj 2007 (CEST)

Yako - źle mnie zrozumiałeś z tym Hoth :P. NLoriel zarzucił, że: "Pod Endorem, bo celem działań nie było zdobycie Endora". Miał na myśli to że artykuł ma w nazwie "pod" zamiast "o" dlatego, że "celem działań nie było zdobycie Endora". A mnie chodzi o to, że w bitwie o Hoth celem nie było zdobycie planety - identycznie - celem bitwy o Endor nie było zdobycie Endoru. A jednak nazwa bitwy to "Bitwa o Hoth". O to mi chodziło, nie chodziło mi gdy podawałem ten przykład o miejsce prowadzenia bitwy tylko o jej cel. A właśnie jak wynika z cytatu NLoriela artykuł "Bitwa pod Endorem" nosi taką naazwę właśnie dlatego, że CELEM BITWY nie było zdobycie planety :). Jak Ci się ten przykład nie podoba, to weź bitwę o Rakata Prime (albo Lehon) :P Tam też bitwa nie toczyła w celu zdobycia tej planety ani nie "kojarzy się bezpośrednio z powierzchnią planety i ze zdobywaniem powierzchni planety." (to Twoje słowa :P), a jednak w nazwie ma "o" :) Abe 20:09, 30 maj 2007 (CEST)

Przeniesienie

Endor to już jedyna bitwa na Ossusie określona "o". Może wreszcie przeniesiemy i będzie, za przeproszeniem, gitara? ;) --Jaro 23:01, 7 lut 2008 (CET)

Ja bym nie przenosił bo to była potyczka która nie miała prawie nic wspólnego z planetą i nie toczyła się na powierzchni, działania na powierzchni były dywersją. Jeśli już musi być zmienione bym proponował tak samo jak Abe - Bitwa nad Endorem, lecz bardziej mi odpowiada Pod. Ta bitwa mogła by się odbyć w każdym innym miejscu, więc też nazwa mogła być Bitwa o Drugą Gwiazdę Śmierci --Mini 15:20, 13 kwi 2008 (CEST)

popieram zdanie Jara. Ta nazwa już dano mi nie pasowała. Co w ogóle znaczy pod Endorem. Bitwa z tego co wiem była nad planetą i jak powiedział Mini nic nie miała wspólnego z planetą. Równie dobrze możemy napisać "bitwa pod Yavinem", bo też nie miała nic wspólnego z Yavinem. A żeby nie były to suche fakty to podaje źródła, gdzie występuje "bitwa o Endor":

Mam nadzieję, że tyle źródeł wystarczy by przekonać, która nazwa występuje w źródłach i jest oficjalna. Jeśli do jutra nie będzie sprzeciwów, to przenoszę. signjedi.png Peteer Dyskusja  21:34, 13 kwi 2008 (CEST)

Zdjęcie

Sam rysunek dotyczący sceny gdzie Vader odbiera Luke'a jest ładny bez wątpienia, jednak czy nie lepiej dać np. zdjęcie ze sceny w filmie? Tam widać wyraźnie że jest już ciemna pora, natomiast na rysunku jest dzień, niezgodnie ze stanem faktycznym. Piett 18:46, 27 lis 2009 (CET)


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!