Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Galaxy PBF

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PbF.png
Łowca nagród wyciągnął blaster, starannie wycelował w ofiarę i nacisnął na spust...

Gra fabularna rozgrywana za pomocą forum internetowego.


To hasło dotyczy gry typu PbF RPG, czyli przejawu twórczości fanów. Zawarte w nim informacje odnoszące się do jakichś postaci, wydarzeń itd. mogą być w całości lub w pewnym stopniu niekanoniczne.

Logo Galaxy - Star Wars PBF.

Galaxy PBF – jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych polskich gwiezdnowojennych gier PBF RPG. Galaxy Star Wars PBF funkcjonuje na oddzielnej stronie, w stale ewoluującej formule od 2 Czerwca 2006 roku i jest w tym momencie najstarszą i największą istniejącą grą typu PBF osadzoną w uniwersum Star Wars w polskim internecie.

Galaxy - Star Wars PBF

Poprzednie logo Galaxy - Star Wars PBF.

PBF o nazwie Galaxy założony został 2 Czerwca 2006 roku, jako drugi projekt jego twórcy, Krogulca, który stworzył grę pod wpływem swoich doświadczeń zebranych podczas gry i moderacji innych gier nawiązujących do tego samego uniwersum. Od tamtej pory gra stale się rozwijała, z biegiem lat do prac nad nią dołączyli także nowi mistrzowie gry - obecnie prowadzeniem Galaxy zajmują się cztery osoby określane mianem GM'ów, przy czym większość mechaniki i systemu gry została stworzona przez samego Krogulca występującego na forum pod nickiem GM. W 2020 roku gra obchodziła 14 rocznicę swojego istnienia, a przez ten czas łącznie na forum Galaxy napisano już ponad 302 tysięcy postów, przy ponad 6,5 tysiącach tematów i około 950 unikatowych postaciach stworzonych przez użytkowników.

System Galaxy PBF

Widok planety-forum Coruscant na forum.

Galaxy od początku funkcjonuje na zasadzie serwisu poświęconego jedynie grze PBF, w związku z czym wszystkie konta użytkowników są jednocześnie postaciami graczy - nick każdego użytkownika oznacza imię jego postaci w grze. Na potrzeby coraz bardziej rozbudowanych opisów i zasad pomocniczych powstała także osobna strona, zawierająca regulamin i materiały pomocnicze do gry, podczas gdy w pierwszych miesiącach zasady funkcjonowały albo w postaci tematów na forum, albo w formie możliwego do ściągnięcia pliku tekstowego. Obecnie zasady gry opisuje specjalnie utworzony w tym celu Portal. Jest to specjalna strona działająca przy forum, gdzie zawarte są wszystkie materiały niezbędne do rozpoczęcia rozgrywki, w tym informacje dotyczące statystyk i umiejętności, lista dostępnych klas postaci, czy lista grywalnych ras oraz opisy technologii ze świata.

System Gry zmieniał się przez lata, stając się z bardzo luźnej kompozycji, bardziej skomplikowaną konstrukcją opartą o mutację systemu występującego w grze KotOR. Obecnie system gry ewoluował w autorski projekt posiłkujący się różnymi inspiracjami czerpanymi z różnych źródeł RPG. W grze Galaxy poszczególne planety i inne lokacje są oddzielnymi forami, z lokacjami skonstruowanymi na zasadzie tematów opisujących daną lokację, gdzie częstokroć znaleźć można też grafiki przedstawiające dane miejsce. Obecnie liczba For - Planet (oraz księżyców, asteroid, stacji kosmicznych czy statków) sięga ponad 800, z dodatkowym opisem oraz grafiką każdej z nich. Zaznaczyć należy także, że wszystkie z planet chowane są przed widokiem użytkowników, tak by gracze posiadali dostęp jedynie do lokacji na której aktualnie się znajdują. Tworzy to realistyczny klimat świata, który posiada swoje tajemnice i uniemożliwia graczom wzajemne śledzenie swoich poczynań.

Widok rozgrywki na forum (post postaci graczy).

Przez długie lata nacisk na Galaxy PBF kładziony był bezpośrednio na czystą rozrywkę płynącą z rozgrywki na forum w uniwersum Gwiezdnych Wojen, wobec czego w grze istnieje wiele stylów pisania postów. W ramach interakcji użytkowników w rozbudowanym świecie możliwe jest też spotykanie się i wspólna gra z innymi graczami we wspólnych lokacjach. Aby ułatwić graczom wspólną rozgrywkę cyklicznie organizowane są także Questy Galaxy, czyli grupowe wydarzenia fabularne w ramach których grupa kilkunastu graczy bierze udział w określonej fabule, która wcześniej może zostać wybrana na drodze wspólnego głosowania spośród propozycji przygotowanych przez Mistrza Gry. W chwili obecnej przy forum działa też specjalny chat o nazwie Kantyna, gdzie okazyjnie odbywają się chatowe sesje RPG ze specjalnie przygotowanymi wcześniej materiałami. W 2019 roku wystartował też oficjalny kanał Galaxy PBF na Discordzie.

Fabuła i era rozgrywki

Fabuła PBFa Galaxy w odróżnieniu od większości istniejących gier tego typu od samego początku kładła nacisk na kanoniczność zdarzeń, nie zaburzając rozgrywką biegu historii uniwersum, a jedynie dając możliwość występowania graczom tam, gdzie nie zaburza to linii czasowej z Expanded Universe. Zabieg ten umożliwiła aktualizowana stale wiedza Mistrzów Gry, a także oparcie kolejnych sesji na wydarzeniach opisanych w oficjalnych materiałach.

Już od ponad dziesięciu lat okresem w którym toczy się rozgrywka na forum jest okres Starej Republiki, a konkretnie są to czasy tuż przed fabułą opisaną w grze Star Wars: The Old Republic. Aby umożliwić płynny rozwój postaci czas na forum płynie w przyśpieszony sposób i jeden rok gry to około czterech lat w uniwersum. Zegar gry znajduje się na środku forum i zawiera datę podaną wedle kalendarza odmierzającego czas do bitwy o Yavin.

Linki zewnętrzne