Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Kolektyw Cienia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

ShadowCollectivePlotting.png
Kolektyw Cienia
Twórca/Twórcy
Przywódca/Przywódcy Darth Maul
Kwatera główna
Stworzone na podstawie
Data założenia 19 BBY[4]
Przynależność SithowieKolektyw Cienia był organizacją przestępczą, założoną w roku 19 BBY przez Dartha Maula, Savage'a Opressa i Pre Vizslę. Należały do niego najbardziej wpływowe organizacje przestępcze w galaktyceCzarne Słońce, Syndykat Pyke, Klan Huttów, Szkarłatny Świt oraz Straż Śmierci.

Maul wykorzystał Vizslę do realizacji własnych celów, kusząc go planem przejęcia władzy na Mandalorze. W tym celu zwerbowali Czarne Słońce, zabijając jego lidera i obsadzając na tym stanowisku Zitona Moja. Gdy po galaktyce rozeszła się o tym wieść, do organizacji sami dołączyli Pyke'owie. Następnie, Maul, Opress i Vizsla udali się na Nal Hutta, by zwerbować Huttów. Ci jednak odmówili dołączenia do nowo powstałej organizacji i kazali łowcom nagród zabić przybyszy. Ostatecznie ci jednak przeżyli i dowiedzieli się, że mogli znaleźć Huttów w pałacu Jabby na Tatooine. Gdy członkowie Kolektywu udali się we wskazane miejsce, pokonali ochroniarzy Jabby, co skłoniło Huttów do przyłączenia się do niego. Wówczas jednak Pre Vizsla uznał, że miał dość sił, by przejąć Mandalorę, co kłóciło się z wizją Maula, który chciał podbijać inne układy. Ostatecznie przestępcze syndykaty miały udawać ataki na Mandalorze, a Straż Śmierci miała je pokonywać, a ich przywódców ukazać publicznie jako uwięzionych. Dzięki temu Pre Vizsla zyskał w oczach ludu i zastąpił księżną Satine Kryze, a Maula i Opressa wtrącił do więzienia. Zabrakowie wydostali się jednak stamtąd i Maul wyzwał Vizslę na pojedynek, który wygrał.

Jakiś czas później, gdy do Sundari wkroczyła armia Republiki pod wodzą Ahsoki Tano, Maul skontaktował się z przywódcami syndykatów i kazał pozostać w ukryciu.

Przypisy

Źródła